Csak csendben, csak halkan...

Kínában szép csendben már beoltottak közel egymillió embert a koronavírus elleni oltóanyaggal. A következő cikkből az is kiderül, mit lehet eddig tudni a kínai fejlesztésű és gyártású vakcinákról.

Míg a koronavírus-járvány aktuális hullámában a világ leginkább az engedélyeztetés kapujában álló amerikai és európai gyógyszergyártók vakcinajelöltjeire koncentrál, Kínában egészen más helyzet kezd körvonalazódni oltóanyag-fronton - erről számolt be cikkében a vox.com, és ez alapján tudósít a témáról részletesen a hazipatika.com portál.

Eddig közel egymillió ember kapta meg Kínában a koronavírus elleni vakcinát - erősítette meg a fejlesztésben és gyártásban érdekelt kínai gyógyszeripari vállalat, a Sinopharm Group elnöke a Sichuan Daily napilapnak. A két dózisból álló oltásokat a július végén kezdődött sürgősségi program keretében kezdték beadni, bár erről a kínai kormány egyelőre kevés részletet árult el.

Mit lehet eddig tudni?

A kínai államtanács engedélyezte a veszélyeztetett csoportok tagjainak, beleértve a munkájuk miatt magasabb kockázatnak kitett egészségügyi dolgozóknak, vámtisztviselőknek és közlekedési dolgozóknak, hogy megkapják a jelenleg rendelkezésre álló három kínai oltóanyag valamelyikét.

Ezek közül kettőt a Sinopharm Group, egyet pedig (a CoronaVac-ot) a szintén kínai székhelyű Sinovac Biotech gyárt. Megerősített hírek szerint azóta ezek az oltóanyagok több kínai tartomány nagyvárosaiban elérhetők: a helyi önkormányzatok a lakosságnak hivatalosan is "felkínálták". Az új típusú koronavírus elleni oltóanyagok iránti érdeklődés elég nagy: akad olyan tartomány, ahol október közepétől 750 ezer adag vakcinát adtak be. 

Egyes szakértők viszont megkérdőjelezik, hogy van-e értelme a tömeges oltások bevezetésének egy olyan országban, ahol eleve alacsony a regisztrált fertőzöttek száma. (Kínában a hivatalos adatok szerint eddig alig 93 ezer megbetegedést regisztráltak.)

A kínai vakcinákról enyhén szólva sincs sok info

A vakcinakísérletek és a potenciális oltóanyagok alkalmazásának nem konvencionális megközelítése számos kockázatot rejt - ahogy arra szakértők is felhívják a figyelmet. Míg a világ más tájain a vakcinaprojekttel foglalkozó nagy gyógyszeripari cégek, mint a Pfizer/ BioNTech, a Moderna, vagy az AstraZeneca időközi adatokat is közölnek a klinikai vizsgálatok harmadik szakaszáról, addig a kínai sürgősségi programban jóváhagyott és használt három vakcina széleskörű klinikai tesztelésének eredményeiről eddig nem számoltak be a gyártók. Noha a Sinovac képviselője nemrég azt nyilatkozta, hogy várhatóan jövő hónapban közlik majd az  előzetes adatokat, nemzetközi közegészségügyi szakértők arra figyelmeztetnek: ezek pontos ismerete nélkül kockázatos ennyi embert beoltani. Nem bizonyítható ugyanis, hogy a szóban forgó oltóanyagok kellően biztonságosak és hatékonyak. 

Kína a piacvezetők között a vakcinák területén

Kína egyébként élen jár a vakcinakísérletekben. A klinikai vizsgálatok harmadik fázisában tartó 13 oltóanyag közül öt kínai vállalatok készítménye. Ezek tömeges tesztelése azonban más országokban folyik - többek között Brazíliában -, ahol a magasabb fertőzöttség miatt gyorsabb a folyamat. "Eddig minden lépésünkkel - a kutatásoktól kezdve a klinikai vizsgálatokon át a gyártásig és sürgősségi felhasználásig - világelsők voltunk" - nyilatkozta Liu Jingzhen, a Sinopharm Group elnöke. Mivel azonban sem a Sinopharm, sem a Sinovac nem közölt hivatalos eredményeket a klinikai tesztelés harmadik fázisáról, valójában az amerikai és az európai vakcinagyártók mögé sorolhatók.

Mi derült ki a kínai oltóanyagokról eddig?

Ami a klinikai vizsgálatok első két fázisából hivatalosan tudható - és ami a JAMA, illetve a The Lancet Infectious Diseases című folyóiratban is megjelent -, hogy a Sinopharm két vakcinája immunválaszt váltott ki. A pár száz tesztalany közül egyikük sem tapasztalt az oltás után nemkívánatos mellékhatásokat, ahogy a Sinovac sem jelentett hasonlót. Ez viszont nem jelenti azt, hogy nem is várhatók ilyenek, ugyanis az is csak most derül majd ki - ahogy egyre több embert oltanak be -, hogy milyen ritka mellékhatásokat okozhatnak ezek a védőoltások. 

Zheng Zhongwei, az oltások fejlesztéséért felelős kínai tisztviselő elmondta, hogy terveik szerint év végéig 600 millió, 2021 végéig pedig egymilliárd adag koronavírus elleni oltóanyagot gyártanak, amiből külföldre - Brazíliába és Törökországba - is szállítani fognak.

A teljes cikk elolvasható: ITT 

 

 

Forrás: vox.com / hazipatika.com /Turizmus Online


Proko Travel: így hozták haza utasaikat az elsötétült Lisszabonból

Proko Travel: így hozták haza utasaikat az elsötétült Lisszabonból 

Áramszünet, káosz, törölt járatok .
Catania kincsei

Catania kincsei 

Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Szicília második legnagyobb városa, Catania történelmével.
Helyszíni beszámoló az Osztrák Utazási Szövetség tavaszi kongresszusáról

Helyszíni beszámoló az Osztrák Utazási Szövetség tavaszi kongresszusáról 

Idén először a kongresszust minősített zöld rendezvényként szervezték, megfelelve ezzel az osztrák környezetvédelmi védjegy kritériumainak.
Csak online foglalással látogatható ezentúl a híres Kék Lagúna

Csak online foglalással látogatható ezentúl a híres Kék Lagúna 

Látogatói foglalási rendszer kerül bevezetésre a Comino-i Kék Lagúna ökológiai védelme érdekében.
Útmutató a Hajnan-szigetre készülőknek – MUISZ-tanulmányút, 2. rész

Útmutató a Hajnan-szigetre készülőknek – MUISZ-tanulmányút, 2. rész 

Ha a „kínai Hawaii”-nak nevezett üdülőszigetre tervez nyaralást vagy utazási irodásként oda szervez csoportokat/egyéni utasokat – íme, néhány hasznos tanács.
A RateHawk közzétette a 2024-es év üzleti eredményeit

A RateHawk közzétette a 2024-es év üzleti eredményeit 

A foglalások száma 67 százalékkal növekedett
Lezárult az Invia Group felvásárlása

Lezárult az Invia Group felvásárlása 

A WP Holding véglegesítette a vezető európai turisztikai vállalat, az Invia Group SE részvényeinek 100 százalékos felvásárlását. Az akvizíció értéke 242,8 millió euró volt.
A Bécsi Szimfonikusok igencsak rendhagyó helyen koncertezik

A Bécsi Szimfonikusok igencsak rendhagyó helyen koncertezik 

Május 22-én és 23-án a Bécsi Szimfonikusok Barokkegyüttese két koncertet ad az osztrák főváros egyik különleges pontján.
Japán sztárépítészek Oszakában: ilyen lesz Pesten az Új Nemzeti Galéria

Japán sztárépítészek Oszakában: ilyen lesz Pesten az Új Nemzeti Galéria 

Az új múzeumépület a tervek szerint az egykori Petőfi Csarnok helyén épül fel.
Hatalmas a káosz: áramszünet három dél-európiai országban – frissítve

Hatalmas a káosz: áramszünet három dél-európiai országban – frissítve 

A döbbenetes méretű áramkimaradás Spanyolországot, Portugáliát és Franciaország egyes részeit sújtja. Repülőterek is leálltak az egész régióban az áramkimaradás miatt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.