2024-ben azonban minden megváltozott.
A svájci Mürren lakói kezdetben kénytelenek voltak három órán keresztül öszvérekkel leereszkedni a völgybe, hogy élelmiszert vagy más létfontosságú eszközöket szerezzenek be... majd ugyanezt az utat kellett megtenniük visszafelé is.
Aztán 1891-ben épült meg egy keskeny nyomtávú vasútvonal, amely összekötötte Mürrent a közeli Grütschalp faluval, ahonnan egy sikló vezetett Lauterbrunnenbe. Közel hetven évvel később, 1965-ben épült csak meg egy egysínes drótkötélpálya, amely lehetővé tette a lakosok számára, hogy elérjék a völgy feletti, szintén autómentes Gimmelwald falut, olvasható a bbc.com cikkében.
Fotó: Depositphotos
Mint írják, mindezek ellenére a falu továbbra is nehezen megközelíthető maradt – egészen addig, amíg meg nem nyílt a Schilthornbahn, a világ legmeredekebb felvonója,
amely 775 méter szintkülönbséget hidal át, és mindössze négy perc alatt repíti fel az utasokat a svájci Alpok szívébe.
A felvonó 159,4 százalékos emelkedéssel halad felfelé. Összehasonlításképpen a világ korábbi legmeredekebb felvonója, a norvégiai Loen Skylift, „csupán” 133 százalékos emelkedéssel rendelkezik.
Ennek az elzártságnak köszönhetően nagyon erős, összetartó közösség alakul ki, és az a kevés vendég, akik már jártak itt szinte helybélinek számít, és minden egyes évben visszatérnek Mürrenbe, olvasható az egyik helyi gondolata a cikkben.