Kalapács alatt egy páratlan gyűjtemény – magyar festők képei Versailles-ban

A főként magyar festők alkotásaiból álló több mint 400 tételből álló kollekció összesen közel 3,8 millió euróért kelt el, a teljes bevételt a Pasteur Intézet kapja.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

2026. január 24-én a De Baecque aukciósház versailles-i árverési csarnokában került kalapács alá a legendás magyar származású tőzsdeguru, André Kostolany és özvegye, Francoise több mint 400 tételből álló grandiózus gyűjteménye.


Fotó: DE BAECQUE et Associés Facebook oldala

„Az árverésnek – amelyen szinte kizárólag magyar festők alkotásai kerültek kalapács alá – az ad különös aktualitást, hogy csaknem napra pontosan 120 éve, 1906. február 6-án született Budapesten a kollekció egykori tulajdonosa Kann Endre néven, egy gazdag likőrgyáros fiaként. (A család hét évvel később magyarosított Kosztolányira, amit külföldön Kostolany változatban használtak.)” – áll az index.hu cikkében.

Mivel a házaspár örökös nélkül hunyt el, az árverésen befolyt összeget a néhai pénzügyi szakember özvegye a Pasteur Intézet javára ajánlotta fel.

A gyűjtemény gerincét magyar művek adták, köztük 11–12 Rippl-Rónai József-festmény, továbbá Aba-Novák Vilmos, Paál László, Vaszary János, Czóbel Béla, Csók István, Derkovits Gyula és Szőnyi István alkotásai.

A délutántól késő estig tartó aukción végül mind a 411 tétel gazdára talált.

A legmagasabb áron Rippl-Rónai Boulevard Montparnasse című, 1910-es festménye kelt el, nettó 700 ezer euróért (bruttó 910 ezer euró)  többszörösen meghaladva ezzel az előzetes becsértéket, de több más Rippl-Rónai-mű is kiemelkedő áron cserélt gazdát. A teljes kollekció összértékben a becsérték mintegy négyszeresén zárt.


Fotó: DE BAECQUE et Associés

Az egyik legnagyobb figyelemmel kísért tétel, Rippl-Rónai Paul Gauguinről készült portréja, amely mintegy 90 ezer euróért magyar tulajdonba került – a licitharcban a Szépművészeti Múzeum is részt vett.

„Ez azért is rendkívül fontos, mert idén az év második felében Paul Gauguin-kiállítás lesz a Szépművészeti Múzeumban” - fogalmaz a cikk.

 


Nyaralás alatt is hódít a mesterséges intelligencia

Nyaralás alatt is hódít a mesterséges intelligencia 

A milleniálok a legaktívabbak, és főleg egy konkrét esemény vonzza az utazókat.
Görög öröm a turizmus alakulása miatt

Görög öröm a turizmus alakulása miatt 

Erőteljes növekedéssel indította 2026-ot Görögország turizmusa.
Megváltozik Tirana városképe

Megváltozik Tirana városképe 

Gyökeresen megváltozik az albán főváros látképe.
Átírja a  hőség a Louvre és az Eiffel-torony nyitva tartását

Átírja a hőség a Louvre és az Eiffel-torony nyitva tartását 

A múzeum szerdától szombatig kivételesen korábban, délután 4 órakor zárja kapuit a megszokott 6 óra helyett.
Árkorrekció a horvát turizmusban?

Árkorrekció a horvát turizmusban? 

A horvát turisztikai miniszter szerint a vendégek kevesebbet költenek, ezért csökkenteni kell az árakat a turizmusban.
RateHawk: a jövő utazásértékesítési trendjei

RateHawk: a jövő utazásértékesítési trendjei 

Trendek, amelyeket az utazási szakembereknek szem előtt kell tartaniuk ahhoz, hogy 2036-ban is versenyképesek és sikeresek legyenek.
Eurostat: Európa fürdőhelyeinek minőségéről

Eurostat: Európa fürdőhelyeinek minőségéről 

Belgiumban, Magyarországon, Lengyelországban, Észtországban és Albániában kevesebb mint 70 százalék tartozott a kiváló kategóriába.
Velence emelné a belépési díj összegét

Velence emelné a belépési díj összegét 

Velence új polgármestere fokozni szeretné a tömegturizmus megfékezésére irányuló intézkedéseket.
Este is látogatható lesz a firenzei Vasari-folyosó

Este is látogatható lesz a firenzei Vasari-folyosó 

Előzetes foglalással, csoportonként huszonöt fő járhatja végig a fedett gyalogos „hidat”.
Botrány a trieszti strandon, ahol fal választja el a nőket a férfiaktól

Botrány a trieszti strandon, ahol fal választja el a nőket a férfiaktól 

Ez az egyetlen hely Európában, ahol fal választja el a férfiaknak és a nőknek fenntartott szektort.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.