A besorolásokon a Moody's további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben. Az osztályzatjavításhoz fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte: véleménye szerint a kiigazítási programmal elért érdemi költségvetési és intézmény javulás eredményei a következő években is fenntarthatók maradnak, és ez elősegíti a gazdaság és a bankszektor erősödését. A Moody's emellett bízik abban is, hogy Görögország sikeresen befejezi a jelenlegi, harmadik pénzügyi segélyprogramot, és visszatér az önálló, piaci alapú finanszírozáshoz. A cég szerint mindezek alapján érdemben csökkent a magánszektorbeli hitelezőkkel szembeni görög adósságkötelezettségek újabb törlesztési csődjének vagy átstrukturálásának kockázata.
A Moody's elemzése szerint Görögország teljesítménye a jelenlegi kiigazítási program során felülmúlta a várakozásokat, és sokkal erőteljesebb volt, mint az előző két pénzügyi program idején. A közfinanszírozási szektor elsődleges egyenlegében tavaly és 2016-ban egyaránt a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát meghaladó többleteket, a teljes államháztartási mérlegben egyensúlyhoz közeli helyzetet sikerült elérni. A javulás zöme szerkezeti intézkedésekből eredt, és ezek tartós költségvetési javulásokat eredményeznek - áll a hitelminősítő indoklásában.
Az utóbbi néhány hétben mindhárom piacvezető nemzetközi hitelminősítő felminősítette Görögországot. A Standard & Poor's január 19-én az addigi "B mínusz"-ról egy fokozattal "B"-re emelte a devizában és hazai valutában fennálló görög szuverén adósság osztályzatát, és az új besorolást szintén további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással látta el.
Hétfőn a Fitch Ratings szintén "B mínusz"-ról "B"-re javította Görögország devizában fennálló szuverén adósosztályzatát, amelyet ugyancsak pozitív kilátással látott el. Indoklásában a Fitch kiemelte, hogy stabilizálódott a görög államadósság, tartós a gazdasági növekedés, emelkedik az adósságszolgálat nélkül számított elsődleges költségvetési többlet és mérséklődtek a belpolitikai kockázatok.