Ha szeretné, hogy megkoronázzák, akkor irány Pozsony!

Pozsony ismét megemlékezik koronázási múltjáról. A főváros lakói és látogatói átélhetik a Pozsonyi Koronázási Napok megismételhetetlen hangulatát, és történelmi szellemben részesei lehetnek az ünnepségeknek. Az ünnepélyes koronázási menet élén az újonnan megkoronázott király lóháton köszönti majd a résztvevőket.

A Pozsonyi Koronázási Napok idén augusztus 16. és 18. napja között kerül megrendezésre, és gazdag háromnapos programmal vonzza a látogatókat.

A Pozsonyi Koronázási Napok (PKN) idén is egyedülálló lehetőséget kínál a város lakosainak és látogatóinak, hogy élvezzék a koronázások, a történelmi vívás, a tánc, a sólyomászat és más vonzó programok korabeli hangulatát. A Koronázási Napok idén I. József koronázására emlékezik, akit 1687. december 9. napján, mindössze kilencévesen, Pozsonyban koronáztak magyar királlyá.

Péntek reggel óta több tematikus túra és borkóstoló van előkészítve koronázási témában. Pénteken és szombaton a látogatóknak lehetőségük lesz arra, hogy mesterséges intelligencia segítségével királyként, korhű jelmezben fényképezkedhessenek a pozsonyi várban. A magyar korona másolata a Régi Városházán (MMB) lesz a koronázási hétvégén látható.

Pozsonyi Koronázási Napok
Pozsonyi Koronázási Napok
Fotó: Pozsonyi Idegenforgalmi Hivatal

„Folytatjuk a királyi történelem és a technológiai innovációk ötvözését. A Bystroňovci városi kriptojáték és a SmartGuide digitális útikalauz elindítása után, amely végigvezeti a Pozsonyba látogatókat a koronázási útvonalon, újabb újdonsággal bővülünk. A mesterséges intelligenciának köszönhetően minden látogató úgy fényképezkedhet majd a fotópontban, mint egy király"

- mondja Vladimír Grežo, a Pozsonyi Idegenforgalmi Hivatal igazgatótanácsának elnöke.

A Koronázási Napok fő programja augusztus 16. napján, pénteken 18.00 órakor kezdődik a pozsonyi vár keleti teraszán.  A "Reneszánsz képek - drága vendégek" című kilencven perces előadás tele lesz vívással, tánccal, korhű zenével és költészettel, valamint a vadászat magasztos művészetével, amelyet egy királyi sólyomvadász mutat be. 

Szombaton 10.00 órakor kezdődnek a gyerekeknek szóló kreatív műhelyek a Bibianában, ahol a gyerekek elkészíthetik saját családi címerüket. A gyerekeknek a „Tino, a kutató felfedezi a koronázási utat" elnevezésű túrát is szerveznek, amely 17:00 órakor kezdődik a pozsonyi várnál.

A 200 fős történelmi menet, amely szombaton a koronázási útvonalon halad végig, 15 órakor indul a pozsonyi várból. Az ünnepélyes koronázási menetben a résztvevők nemcsak a megkoronázott I. Józsefet, hanem elődeit is megpillanthatják, az egyes uralkodók korszakát képviselő nemesek és harcosok által vitt királyi portrék formájában.

Délután 16:00 órakor kezdődik a program a Fő téren, melyben lesz sólyomkergető bemutató, ragadozóvadász bemutató lóhátról, valamint gazdag vívó- és táncprogram is.

Szombaton a koronázások története a mozivásznon is megjelenik a Mladosť moziban, ahol 19.00 órakor a Possonia: Pozsony Firenzében című filmet vetítik.

A Pozsonyi Koronázási Napok utolsó napja az egész család számára kínál programot.

Augusztus 18. napján, vasárnap a gyerekeket ismét kreatív műhelyek várják a Bibiana-ban, és a Tino, a keresőfényszóró túrák. Emellett ingyenes városnéző túrák és a Szent Márton-székesegyház megtekintése, valamint koronázási témájú borkóstoló is lesz. A Szent Márton-székesegyházban vasárnap 15 órakor orgonakoncertet rendeznek, amelyen a székesegyház orgonistái a barokk kortól napjainkig játszanak orgonaműveket.

Pozsony közel háromszáz éves koronázási múlttal rendelkező város. Az 1526-os mohácsi csata után, amikor az Oszmán Birodalom legyőzte a magyar sereget, Pozsony lett Magyarország koronázó városa. 1563 és 1830 között 10 király, 1 uralkodó királyné és 7 királyi feleség koronázásának volt tanúja.


Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön

Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön  

A Happy Travel több mint 17 éve volt jelen a szlovák utaztató piacon.
Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől

Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől 

Ha eddig azt hittük, hogy a régió és az itteni élmények nem tudnak már semmi újat nyújtani, akkor ideje újratervezni.
A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony

A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony  

A perzselő hőség szinte egész Franciaországot sújtja, a Météo France mérései szerint hétfőn sok helyen mintegy 38 Celsius-fok feletti értékeket regisztráltak.
Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.
Hőségriasztás Franciaországban

Hőségriasztás Franciaországban 

A legmagasabb szintű hőségriasztás lép életbe kedden Párizsban és környékén is.
Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!

Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!  

A Horvát Köztársaság Turisztikai és Sportminisztériuma, valamint a Horvát Idegenforgalmi Közösség óriási forgalomra figyelmeztet július 4-én, 5-én és 6-án.
Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak

Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak 

Egy új, most elindított nemzetközi kezdeményezés új szintre emeli a turisztikai promóciót.
Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca

Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca 

Az olasz főváros nevezetességei egymás után kapnak új díszkivilágítást.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.