Hogyan befolyásolja az utazási szokásokat a covid miatti szorongás?

Az összefüggés a testi és lelki egészség között kulcsfontosságú kérdés lesz az utazások elindulásakor.

A karanténnal járó mindennapos szorongás, a munkahelyek elvesztése miatti stressz és a társasági érintkezések minimalizálása már eleve rányomja a bélyegét szinte mindenkire. Ezek az újonnan felmerült egészségügyi aggodalmak hogyan befolyásolják az utazási szektort a Covid után? Ennek járt utána az euronews.com tudósítója.

Összefüggés az utazás és a mentális egészség között

Évekkel azelőtt, hogy az emberek megértették: mennyire fontos a fizikai mellett a lelki egészség is, a nyaralás, az utazás fontos szerepet játszott az emberek boldogságérzetében. Dr. Helena McKeown, a Brit Orvosi Szövetség Képviseleti testületének elnöke szerint a koronavírus-járvány érdekes esettanulmány. “Egyre világosabbá vált, hogy az emberek várják a nyaralásukat" - mondja Helena. "Ez számukra fellélegzés és a kikapcsolódás ideje. Márpedig az utóbbi 12 hónapban nem volt lehetőségük a szükséges pihenésre." Ez pedig hatással van a motivációnkra, a produktivitásunkra, és arra, milyennek érezzük az életünk haladását. De "köszönhetően" ennek a cseppfertőzéssel terjedő betegségnek, amely szintén képes arra, hogy felületeket fertőzzön meg és emberről-emberre terjedjen, ijesztőnek tűnhet a Coviddal teli valóságunk és a napfényben fürdő vakációnk közötti logisztika.

Mi a helyzet az utazással együttjáró közösségi közlekedéssel?

Már a járvány előtt is a reptérre kijutás volt a legnépszerűtlenebb része az utazásnak: a "nem fogunk két hétig parkolást fizetni a repülőtéren" , ami miatt sokan buszokkal, metróval, vonattal közelítik meg a légikikötőket. A túlméretezett bőröndök végighúzása a városon, amelyek olyannyira meg vannak pakolva, hogy még a legelszántabb potenciális csomagtolvajt is eltántorítják.

Ezután a repülőtér ablaktalan, túlmelegedett helyiségeiben kell várni több száz másik utassal együtt, és habár ekkorra már több órája utazik az ember, még mindig csak 25 kilométeres körzetben van a saját otthonától. És még hátra van maga a repülőgép. “Érthető, hogy kiválthat szorongást a tömegközlekedés" - mondja Helena. "De a legtöbb szorongást mégis maga a repülőgép váltja ki , amelyen órákon át keringetik ugyanazt a levegőt, és ahol órákon át kell viselni a kényelmetlen maszkokat. "

Jön a road trip-ek ideje, zárt terek kerülése

Ezek után nem meglepő, hogy a rövidebb utak, "road trip"-ek, vagyis autós kirándulások, és a helyi vakációk népszerűbbé válhatnak a Covid utáni időszakban.  

A turizmusból élő iparágaknak komoly aggodalmat okozott az elmúlt 12 hónap. A kulturális emlékhelyek, színházak, éttermek és bárok, valamint a múzeumok is küszködnek, néhányuk be is zár. Azok, amelyek talpon maradtak, alig várják, hogy a tömegek visszatérjenek - de valaha lesz ugyanolyan, mint Covid előtt volt?

A National Geographic-ban megjelent egy cikk szerint az elmúlt év eseményei újraformálták a félelemérzékelésünket. Szó szerint átmentünk az út túloldalára, hogy elkerüljük más emberek közelségét. Ezek után hogyan is lehetne ismét visszatérni ahhoz, hogy vadidegenek mellett állunk egy túlzsúfolt helyiségben? Míg a zárt terek kérdése egyelőre nem világos, valószínű, hogy a közösségi távolságtartás, a kézfertőtlenítés és a maszkviselés azután sem tűnik el az életünkből, hogy a Föld népességének jelentős hányada már be lesz oltva.

A vakcina kulcsfontosságú az utazási szektor újraéledése szempontjából

Sok hír szól mostanában a vakcinákról: oltási útlevélről, annak előnyeiről és hátrányairól, valamint az utóbbi hetekben tapasztalható oltási kampányok sikeréről. De a vakcinák beadása akadozik a nagyközönség bizonytalansága és félelmei miatt. “Néhány orszában megakadt az oltási kampány, mivel sokan tartanak az AstraZeneca vakcinától, amelynek egészségügyi hatásairól ellentmondásos hírek érkeztek” - mondja Helena. Ami pedig az oltási útleveleket illeti: ezek önmagukban aknamezőt jelentenek, hiszen az, hogy ezt feltételéül szabják annak, hogy valaki utazhasson vagy eseményekre járhasson, két szempontból is kiragadja kezünkből a választás szabadságát: * ha valaki egészségügyi vagy személyes okokból nem akar vakcinát * ha valakinek nincs oltási könyve, akkor az bekorlátozza a személyes szabadságát a beoltottakhoz képest Ez pedig tovább fokozza az emberek között megosztottságot egy már egyébként is igen furcsa évet követően.

A teljes cikk elolvashatóü: ITT.

Forrás: Euronews


Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.
Az Adria királynője – húsvéti virágünnep Opatijában

Az Adria királynője – húsvéti virágünnep Opatijában 

Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi Dezső és Móra Ferenc is.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.