A Turizmus Világnapjának kezdeményezője, a Turisztikai Világszervezet idén a Tourism & Community Development, vagyis a Turizmus és közösségfejlesztés szlogent választotta az év mottójául. Ez már önmagában felveti a kérdést, hogy egy ország, település vagy egy kisebb népcsoport kultúrája és annak autentikus módon történő bemutatása hogyan hat a turizmusra, illetve, hogy az idegenforgalom milyen hatással van az ő közösségükre.
A Turisztikai Világszervezet éppen ezért arra kérte közösségi oldaluk követőit, hogy egy fotóval és néhány mondattal mutassanak be olyan embereket és népcsoportokat az egész világról, akiknek az élete fejlődni tudott a turizmusnak köszönhetően.
Íme, néhány példa a számtalan történetből:
Huilloc, Peru:
Az andokbeli inkák és a magánszektor egyes vállalatai – többek között utazásszervezők – vezetik azt a közösségalapú turizmust a perui Huilloc-ban, amelyet a kormány is támogat anyagilag. Két év alatt 2000 turistát értek el, közel 15.000 dolláros bevételükkel pedig az oktatást és az egészségügyet fejlesztették. Míg a közösség valódi élményt kínál az ide látogatóknak, addig a cégek biztosítják a keresletet.
Cholula, Mexikó:
Körülbelül 30 vaszték-maja őslakosból áll az a csoportosulás, amely úgy döntött, nyilvános tereken mutatja be kultúráját: kézműves termékeket készítenek és árulnak, táncbemutatókat és nyelvórákat tartanak, az étkezési szokásokat, az ősi gyógynövényhasználatot és gyógyító szertartásokat mutatnak be. Mivel számos turistát sikerült ide vonzaniuk, ezért még nagyobb eseményeket szervezhettek, a turisták adományaiból és vásárlásaiból befolyt összeg pedig lehetővé tette, hogy új projekteket indítsanak el. Tradicionális ételeket kínáló éttermet nyitottak, és hathónapos nyelvkurzusukra is már sokan beiratkoztak.
Konigil, Üzbegisztán:
A Szamarkand közelében fekvő kis falu, Konigil tradicionális módon működő papírgyára számtalan turistát vonz a világ minden részéről, akik még a papírkészítés folyamatába is bekapcsolódhatnak – itt ugyanis minden feladatot kézzel végeznek. A Mukhtarovs fivérek által alapított gyár meg tudta őrizni az ősi papírgyártás hagyományát és technológiáját, az itt készült selyempapírt pedig régi kéziratok restaurálásához is használják Üzbegisztánban és más országokban.
Virachey Nemzeti Park, Kambodzsa:
A Virachey Nemzeti Park és annak lakosai korábban súlyos problémákkal küzdöttek az erdőirtás következményeként. Azonban egy közösségi alapú ökoturisztikai projektnek köszönhetően a természeti és kulturális értékeket figyelembe véve helyreállították a területet. Ezen a képen Brau falujának vezetője kínál tradicionális rizsbort – a település félnapos, a dzsungelen keresztülhaladó hajóúttal érhető el.
Anarita, Ciprus:
Anaritában, a Paphos közelében fekvő ciprusi faluban is számos helyi lakos jutott munkához a turizmusnak köszönhetően. Bemutatóikkal ízelítőt adnak a turistáknak a ciprusi kultúrából – hagyományos ruhákba öltözve tanítják néptáncukat a látogatóknak, kézműves termékeket készítenek és árulnak.
Forrás: Turisztikai Világszervezet