A természeti katasztrófa következtében nem egy híresség a híres Beverly Hills Hotelbe menekült, amely a város egyik legismertebb és legfényűzőbb szállodája és amely jelenleg teltházas, mivel a környékbeli lakosok ideiglenes szállást keresnek, olvasható a nybreaking.com oldalán.
A DailyMail.com információi szerint sok szupergazdag ember a közeli Beverly Hills luxushoteleibe menekült, amelyek éjszakánként 700 dollárért mindent megtesznek, hogy a beköltözők kényelmesen érezhessék magukat. Számos neves szálloda, mint a Beverly Hills Hotel, a Four Seasons Beverly Hills, a Peninsula Hotel és a Waldorf Astoria mindegyike telt házzal működik.
A Los Angeles-i tűzvész következtében otthonát elhagyni kényszerült és luxusszállodákban keresett menedéket Demi Moore is, aki lányaival és kilenc kutyájával a Beverly Hills-i L’Ermitage szállodába költözött, ahol éjszakánként 900 dollárt fizet a szobáért. Más hírességek, mint Chrissy Teigen, Kathy Hilton, Tom Hanks és Rita Wilson szintén luxusszállodákban húzták meg magukat. A szállodák igyekeznek mindent megtenni a vendégek érdekében, akik közül sokan megrendültek otthonuk és értékeik megsemmisülése miatt, miközben igyekeznek fenntartani korábbi megszokott életvitelület is. A hírességek jelenléte és a szállodákban zajló élet a válság ellenére is a megszokott luxust és kényelmet nyújtja, miközben a személyzet igyekszik a lehető legjobb körülményeket biztosítani a menekült vendégek számára.
Egy forrás a lapnak elmondta, hogy mindent megtesznek, hogy a hotelben menedéket kereső sztárok elsőosztályú szállást kapjanak.
A tűz a rendkívül gazdag Pacific Palisades negyedben szó szerint arra kényszerítette az embereket, hogy az életükért meneküljenek. Selena Gomez is a Beverly Hills Hotelbe költözött és a hírportálnak adott interjúban elmondta, hogy a szobák és lakosztályok rendkívül gyorsan elfogytak, mert az emberek, amint megérezték a füstöt, már a hotels.com-on keresgéltek.
„Mindenhol emberek, akik Gucci bőröndjeiket húzzák maguk után. Állatok, kutyák és macskák is vannak, még egy papagájt is láttam a kalitkájában. Őrület az egész.”
– olvasható a sztár a nybreaking.com hírportál oldalán. „Vannak, akik már új házukat keresik a Realtor.com-on, néhányan Utah-ba vagy Oregon-ba költöznek. Mindenki sokkot kapott és el akarja hagyni Kaliforniát.”
A rémisztő helyzetben az emberek hálásak a tűzoltóknak és mindenkinek, aki segítő kezet nyújt, és mindenki nagyon segítőkész, és megtesznek mindent, hogy segítsenek elmenekülni a tűz elől. Helyi információk szerint szomszédok gondoskodnak egymásról, miközben megpróbálják tovább élni az életüket a sokkoló körülmények között.
A város környékén a tűzoltók egyelőre a legnagyobb kiterjedésű bozóttüzeket csak kis mértékben tudták ellenőrzés alá venni.
A város környékén a kisebb tüzeket jórészt eloltották, ugyanakkor a két legnagyobb kiterjedésű, lakott területeket leginkább fenyegető bozóttűz csak kis részben került a tűzoltók ellenőrzése alá helyi idő szerint szombat délig, írja az MTI.
A helyszíni összesítések szerint Pacific Palisades lakókörzetben csupán 11 százalékban, míg Altadena városa közelében, Eaton-nál csak 15 százalékban tudták megakadályozni a lángok terjedését. A tűzoltók szombaton egyben az idővel is versenyt futnak, hogy a tüzet minél nagyobb mértékben sikerüljön körbehatárolni, még azelőtt, hogy ismét felerősödik a lángokat tápláló szél.
Pénteken és a szombati nap első felében az átmenetileg mérséklődő széllökések lehetővé tették a légi oltást vízzel, valamint egyéb oltóanyaggal.
David Acuna, Los Angeles megye tűzoltóegységének parancsnoka nagyon súlyos aggodalomra okot adó tényezőnek nevezte az éjszakára visszaerősödő szelet. A tűzoltók próbálják megóvni a lángoktól a világszerte ismert J. Paul Getty Múzeum épületét, valamint a Kaliforniai Egyetem területét is.
Péntek éjszaka a hatóságok újabb kötelező kitelepítéseket rendeltek el Pacific Palisades területén. Szombaton összesen már 100 ezer ember lakóhelyét érintette a kötelező intézkedés, valamint 160 ezer ember számára figyelmeztetés volt érvényben.
Los Angeles megye rendőrsége szombaton azt közölte, hogy már 22 ember van őrizetben betörés és fosztogatás vádjával. Robert Luna seriff közölte, hogy szombaton ismét éjszakai kijárási tilalom lesz érvényben a kilakoltatással érintett területen, ami azt jelenti, hogy akit a járőrök az utcán találnak, letartóztatják.
A kedden keletkezett, lakott területekre is átterjedt bozóttűz szombatig összesen 38 ezer hektárt perzselt fel, és már mintegy 12 300 épületet, többségében lakóházat pusztított el. A tűz által érintett térségben 11 ember holttestét találták meg.
Szombaton Texas állam is tűzoltókat és mentőautókat küldött a katasztrófa sújtotta térségbe. Korábban már több állam így tett, pénteken pedig Mexikóból is érkeztek tűzoltók Los Angelesbe.
A munkában a Nemzeti Gárda több száz tagja is részt vesz, elsősorban rendfenntartási feladatokban, a katonai rendőrség emberei is bekapcsolódtak, és összesen mintegy 10 ezer tűzoltó van szolgálatban.
Előzetes becslések szerint Los Angeles történetének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófája összeségében 110-150 milliárd dollár kárt okozott. A szövetségi adóhivatal (Internal Revenue Service) közölte, hogy a tűz károsultjainak adófizetési kedvezménnyel segít.
Pusztuló állatvilág
Közben a közösségi oldalakon látni, hogy a kaliforniai erdőtüzek jelentős hatással vannak a helyi állatvilágra, számos állat életét követelve és élőhelyüket megsemmisítve. Pontos számadatok egyelőre nincsenek, de az biztos, hogy nem csak az emberek, hanem állatok ezrei is áldozatul esnek a Los Angeles környékén pusztító tüzeknek a házi kedvencektől kezdve a szarvasok, borzok, medvék, madarak. A megsemmisült bozótosok ezen túl számos állatfaj számára biztosítottak élőhelyet, amelyek most tűz pusztítása következtében mind odaveszett otthon és élelem nélkül hagyva az állatokat. A tűz hatására az olyan nedves területek, mint a mocsarak és lápok szintén megsemmisülnek, több vízi és félig vízi állatfaj számára élhetetlenné téve az életkörülményeket.
Hogy történhetett meg mindez?
De vajon hogyan történhet meg, hogy a világ egyik legvonzóbb tengerparti helyszíne a szemünk előtt 48 óra alatt porrá ég, és teljesen megsemmisül?
A problémát súlyosítja, hogy a tűzoltókat leépítették és csökkentették a pénzügyi támogatásokat, így kevesebb tűzoltó dolgozott folyamatában.
Persze, Kalifornia mindig ki van téve a természeti katasztrófáknak: bozóttüzek, erdőtüzek, földrengések, sár- és iszapcsuszamlások és heves esőzések nem először pusztítanak a térségben.
„Novembertől áprilisig tartó időszak számít az esős évszaknak az államnak ezen a részén, idén azonban alig volt csapadék, így a forró nyár után száraz maradt az aljnövényzet.” – olvasható a 24.hu cikkében. Egyelőre nem tudni, hogy baleset vagy emberi mulasztás okozhatta-e a tüzet, de az, hogy szerdára ráadásul hurrikán erejű szél támadt, amely 100 mérföld/órás sebességgel vitte a parazsat megállíthatatlanná tette a tűz terjedését. A helikopterek, amelyek nagy mennyiségű vizet és oltóanyagot tudtak volna szállítani és ledobni az érintett területekre, nem tudtak felszállni. Nem volt evakuációs terv, így az emberek mindent hátrahagyva, autóikat az úton hagyva menekültek a tűz elől, és mindenüket elvesztették.
A tűz sajnos nem válogat: milliomosok, átlagemberek, akiknek a munkahelye is leéget, mindenki mindent elveszített. A kár folyamatosan növekszik; az első becslések szerint meghaladják az 50 milliárd dollárt, áll a Világgazdaság cikkében, de ez nyilván még tovább nő, és az újraépítés is évtizedekig eltarthat. De talán egy ismételt emlékeztető lehet, mennyire fontos, hogy úgy éljünk, hogy a lehető legjobban óvjuk a természetet, és ennek fontosságát politikusok is szem előtt tartsák.