A bécsi keringő, a bécsi kávéházi kultúra már régóta szerepel az UNESCO szellemi kulturális világörökség listáján. Most Bécs hasonlóra készül az ikonikus kolbászos imbisz-standokkal, az úgynevezett Würstelstand-okkal is elérni, derül ki a GD Consulting legfrisebb híreiből.
Mint írják, a bécsi Würstelstandok egy nagyon jellegzetes helyi szókinccsel leírható kulináris kínálattal rendelkeznek, amelyek gyors és finom harapnivalóval szolgálnak minden bécsi számára. Legyen szó az Operabálról távozók számára egy after-party helyszínéről, két találkozó közti gyors falatozásról, az éjszakai buli utáni levezető sörkorcsolyáról, vagy csak egy jó beszélgetés kellékéről - mindezt biztosítják az önálló „intézményként” fungáló bécsi kolbászos-bódék.
Kovács Balázs turisztika szakértő úgy fogalmaz, hogy
"a Würstelstand egy intézmény, amely még az irodalomba és popkultúrába is bekerült. Friedrich Torberg “Tante Jolesch” című elbeszélésében ugyanúgy szerepel, mint Hans Carl Artmann “Az osztrák véreshurka árnyékában” című művében. A jellegzetes bécsi intézménynek Elisabeth T. Spira 1995-ben az “Am Würstelstand” című, mindennapi történeteket bemutató televíziós sorozatával ugyancsak emléket állított."
Néhány kolbászos stand üzemeltetője, - például az Operaház melletti, a köztemetőnél lévő és a Schwarzenbergplatzon található - már egyesületet is alapított a bécsi lacikonyhás kultúra támogatására. Céljaik eléréséhez és a világörökség listára való felkerüléshez prominens támogatókat is kerestek, és találtak is: Walter Ruck, a bécsi gazdasági kamara elnökének személyében. A város polgármestere, Michael Ludwig is támogatja az ötletet, mert ahogy mondja
“A bécsi Würstelstandok elválaszthatatlanul összefüggenek városunk szívével és jóval többek, mint szimpla ételárúsító helyek.”
Ahogy a GD Consulting cikkében is olvasható, a városháza szerint a bécsi Würstelstandok hagyománya eredetileg a K.u.K. időszakból származó hordozható mobilkonyhákból és árusítóhelyekből ered. Ezek kezdetben a háborús sérülteknek biztosítottak megélhetést. A klasszikus Würstelstand viszont viszonylag fiatal vívmány. A város csak 1969-ben engedélyezte az első fix helyeket. A kezdeményezés most azt szeretné elérni, amit a bécsi kávéházi kultúra, a bécsi szőlő- és borkultúra (Heuriger) és a bécsi keringő már elértek, azaz az immateriális kulturális világörökség státuszát.