Különböző országokból érkező autóbuszok sokasága parkol a hosszan elnyúló Égei-tenger partján elterülő sétány mellett, a Fehér-toronynál. Ez Thesszalonoki jelképe, az érkezők és indulók találkozási pontja. A tengerparti sétány a görög mellett szerb, macedón, kínai, angol, török és magyar turisták beszédétől zajos. A város házai fölé emelkedő Fehér-torony – amely sok történelmi vihart ért meg – fehérsége jócskán megkopott már, de mint múzeum ma is sok érdekességet őriz Thesszaloniki múltjából.
Panoráma harminc méter magasan
Körülötte a XX. század első felében tágas parkot alakítottak ki. Így a környéke a tengerparti nagyváros kulturális és színházi életének központja lett. A Fehér-torony legalább harminc méter magas tetejére hosszú labirintus vezet, melyet érdemes megmászni, mert csodálatos panoráma tárul a látogató elé. Több kilométernyi távolságból is láthatjuk a nevezetességeket. Így a szemközti kikötő daruit, a part menti hatalmas forgalmú főutat vagy a sokak által használt kerékpárutat, hogy csak néhányat említsünk.
Thesszaloniki igazi pezsgő város, ahol az évszázadok során különböző kultúrák találtak otthonra. Ennek köszönhető, hogy ma is sok minden keveredik egymással. Fontos kereskedelmi és idegenforgalmi központ Görögországban.
Ahol a hal- és a húskereskedők kiáltanak
A járműveket érdemes félretenni és gyalogosan végigjárni a város nevezetességeit. A Fehér-torony mellől több sugárút vezet befelé a központba, több kisebb és nagyobb üzletet találni erre. Ezek mellett tavernák és kávézók is várják a vendégeket, amelyek népszerűek, nemcsak a helybeliek, hanem turisták körében is.
A templomok a bizánci stílust őrizték meg, gazdag belső díszítéssel, aranyozással és ikonokkal. Kiemelkedő a város védőszentjéről, Szent Demeterről elnevezett bazilika, amelynek belseje csodálatos látványt nyújt. A hatalmas épület alagsorában pedig kisebb múzeumot láthatunk, ahol elénk tárulnak a templom helyén egykor állt római fürdő maradványai.
A bazilikától a tengerpart felé haladva jutottunk el az ókori fórumig, melynek kiásott maradványai meghökkentik a látogatókat. A nyugalmas környezetben hirtelen hangos kiállításra lesz figyelmes a vendég. A közeli piacra érkezik, ahol a hal- és a húsárusok egymást túlharsogva igyekeznek kínálni portékáikat. De gyümölcsökből, zöldségekből, görög édességekből és különböző fűszerekből sincs hiány.
Arisztotelész szobránál tisztelegnek
Nehéz otthagyni a látványosságokban gazdag piacot, de újabb nevezetesség következik, az Arisztotelészről elnevezett tér, ahol a világhírű ókori filozófus, a modern európai tudomány atyja bronzszobra előtt sokan tisztelegnek. A régi korok emlékét idézi fel a Szent György rotunda, amely valaha Galerius császár mauzóleumaként szolgált, ám később keresztény templom lett belőle. Különlegessége, hogy a törökök a XVI. században dzsámivá alakították át, majd mellette minaretet is emeltek. Az épületegyüttes ma is áll, ortodox templom, melynek a belsejét teljesen felújítják. Már elhelyezték az új oltárt és a restaurátorok munkája után padokat és más egyházi bútorokat helyeznek el a templomban. Thesszaloniki belvárosának máig fennmaradt különlegessége az a római diadalív-maradvány, melyet Galerius császár emeltetett a perzsák fölött aratott győzelmének emlékére. Az ép részeken a mezopotámiai és az örményországi hadjárat látható, sőt a néhai császárt is megörökítették a katonái körében.
A házak, az utcák történelmet sugallnak
Amikor visszatérünk a város belsejéből a Fehér-toronyhoz és tovább sétálunk az égei-tengeri rakparton levő monumentális téren, Nagy Sándor, a kiemelkedő tehetségű, valamikori makedón hadvezér monumentális lovas szobra tűnik elő. A műalkotás a méretei alapján jól érvényesül ebben a környezetben.
A városban az esti órákban még jobban felpezsdül az élet. Megtelnek a tavernák és a kávézók. Sok helyen görög élőzenével szórakoztatják a vendégeket. Thesszaloniki házai, utcái történelmet sugallnak. A balkáni kelet kapuja tele van régi emlékhelyekkel és a múltból megőrzött hagyományokkal, a többféle kultúra viszont jól megfér a XXI. századdal.