„Az előző állandó gyűjteményt 2010-ben mutattuk be, azóta a világ megváltozott, és közintézményként kötelességünk eszközöket nyújtani a jelen megértéséhez a művészeten keresztül” – hangsúlyozta Manuel Borja-Villel igazgató a tárlat sajtóbemutatóján. A Zsófia királyné Múzeum Spanyolország leglátogatottabb múzeuma, a koronavírus-járvány előtt évi mintegy 4,5 millió látogatót fogadott.
Feldolgozták az elmúlt negyven év történéseit
Az 1881-től 2021-ig tartó időszakot átfogó állandó kiállítás legnagyobb szenzációját az elmúlt negyven év időszakának feldolgozása jelenti, amelyben kiemelt szerepet kapott a nyolcvanas évekbeli spanyol kulturális forradalom bemutatása, a punk kultúra és az alternatív szórakozóhelyek közösségformáló erejének jelentősége.
A falakon Antoni Tapies, Carlos Saura vagy José Guerrero festményei mellett helyet kaptak például a legendás madridi koncertterem, a Rock-Ola korabeli plakátjai is. Külön foglalkozik a tárlat a korszakot meghatározó AIDS-veszéllyel, szórólapok, figyelemfelkeltő reklámanyagok, dokumentumfilm-részletek színesítik a kiállítási anyagot.
A múzeum önálló termet szenteltelt a spanyol 15M-mozgalom tárgyi emlékeinek.
A gazdasági válság hatására békés utcai tiltakozóakciók sorozata vette kezdetét 2011. május 15-én alapvető politikai, gazdasági és társadalmi változást követelve Spanyolországban, amelynek nyomán új pártok születtek.
Feminizmus, környezetvédelem, migráció
A kiállításon megjelenített témák között szerepel a feminizmus, a környezetvédelem, a kirekesztettség, a migráció és az egykori gyarmatosítás újraértelmezése kiemelkedően sok dél-amerikai művész alkotásának bemutatása révén.
A tárlaton szereplő kétezer mű 70 százaléka korábban még nem volt látható a múzeumban. Emellett a 15 ezer négyzetméteres kiállítótér a korábbihoz képest több mint húsz helyiséggel bővült, egykori irodákat, raktárakat alakítottak át.Az átrendezés szinte az egész múzeumot érintette, de nem változott Pablo Picasso Guernica című művének elhelyezése, amely a gyűjtemény ikonikus darabja.
Forrás: MTI