Azt tudjuk, hogy nem tudunk semmit
A koronavírus új mutációjával kapcsolatban talán az a legijesztőbb, hogy egyelőre nagyon keveset tudunk róla. Boris Johnson brit miniszterelnök sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az új variáns 70 százalékkal is fertőzőbb lehet, mint az eddigiek. A brit kormány ezért döntött úgy, hogy karácsonyra nemhogy nem lazít, hanem Londont és Délkelet-Angliát a legmagasabb szintű, négyes zónába emeli, ami gyakorlatilag a teljes lezárást jelenti.
Azt még nem tudni, hogy a variáns mennyire van jelen Európában, az ECDC hivatalos adatai szerint Dániából vasárnapig 9, Hollandiából és Ausztráliából pedig 1-1 esetet jeleztek. Sajtóértesülések szerint Belgiumban négy fertőzöttnél azonosították az új változatot, a német Bild napilap pedig hétfőn arról számolt be, hogy az éjfél után landolt, Nagy-Britanniából érkezett gépek utasait közül 10 embernél mutatta ki a vírust, de azt csak a további vizsgálatok fogják megállapítani, hogy esetükben is az új variánsról van-e szó - írja a hvg.hu.
Magyarország figyel és elemez
Magyarországon egyelőre nem mutatták ki az új mutációt, de nem zárható ki annak behurcolása – jelentette be az operatív törzs hétfői tájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tiszti főorvos azt mondta: a Nagy-Britanniából érkező repülőjáratokat is azért függesztették fel, hogy ne jusson be a vírus új változata az országba. A tiltás az üzleti utakra is érvényes, vagyis szigorúbb, mint az életben lévő határzár, hiszen azt üzleti céllal ki lehet kerülni.
Müller azt is hozzátette, hogy az új mutációról a legfontosabb információ, hogy az elérhető adatok szerint sokkal gyorsabban terjed, mint az új koronavírus eredeti formája, esetében dupla a reprodukciós ráta képessége. Ez azt jelenti, hogy míg az eddig ismert változattal egy beteg 2-3 másikat tud megfertőzni, a mutálódott formával ennek a dupláját. Az új variáns elsősorban a fiatalok között terjed, de az eddigi adatok szerint nem zajlik súlyosabban a betegség. Mivel azonban többeket tud fertőzni, az igazi veszélye abban rejlik, hogy a fiatalok továbbadják a kockázati csoportba tartozóknak.
A tiszti főorvos szerint a variáns egyelőre a kifejlesztett oltóanyagok hatásosságát nem befolyásolja. „Bízzunk abban, hogy ez így is marad, és az oltóanyag hatékony lesz” – tette hozzá Müller. Ezzel együtt a világ vezető tudósai szerint az angliai mutációra azért is érdemes odafigyelni, mert a vírus tüskefehérjéjét is érinti. Ha ez mutálódik, akkor a vírus nemcsak könnyebben fertőz, hanem a vakcinák hatékonyságát is befolyásolhatja, hiszen azok nagy részét a tüskefehérje alapján fejlesztették ki.
Forrás: hvg.hu