Utoljára két évvel ezelőtt készült hasonló kutatás, a mostani összesítés számos érdekes eredményt hozott. Az elemzés szerint általánosságban elmondható, hogy az alapvető fogyasztási cikkek árának globális csökkenése, egyes devizák leértékelődése és a geopolitikai bizonytalanság miatt a legtöbb helyen csökkentek a megélhetési költségek. A dollár erősödése miatt ugyanakkor az USA vizsgálatba vont 16 városa közül mindegyik legalább 15 hellyel előrébb szerepel a listán, mint két évvel ezelőtt.
New York esetében ez azt jelenti, hogy 14 év után újra a világ 10 legdrágább városa között szerepel. Szingapúr áll idén is a lista élén, ugyanakkor relatív drágasága 10%-kal csökkent New Yorkhoz képest, London ugyanakkor hat helyet lépett előre és négy másik európai várossal együtt a világ tíz legdrágább városa közé tartozik immár. A lista túlsó végén, a relatíve legolcsóbb városok többsége továbbra is Dél-Ázsiában, India és Pakisztán területén található, ugyanakkor a legeslegolcsóbb Zambia fővárosa, Lusaka.
Itt a New York-i költségek 41%-ából el lehet éldegélni a kutatók szerint. Az alapvető árucikkek árának esése valamint az átváltási árfolyam gyengülése miatt a legnagyobb áresésre Rio de Janeiro esetében került sor, amely 52 helyet csúszott hátra a listán két év alatt. A város olcsóbbá válásának az olimpiára odautazó turisták különösen fognak örülni. Hasonló mértékű áresés következett be Moszkva és Szentpétervár esetén, ott 40%-kal csökkentek a megélhetés költségei a két évvel korábbihoz képest.
Budapest a lista 125. helyén szerepel, tehát a világ egyik legolcsóbb városának számít a megélhetési költségek szempontjából, nagyjából olyan költségszinttel rendelkezik, mint Sao Paolo, Bogotá, Szófia vagy Rijád. Bukarest, Kijev és Szentpétervár már olcsóbbnak számít, mint a magyar főváros, Varsó és Prága ellenben drágább.
Az interaktív táblázat ezen a linken érhető el.
Forrás: The Economist blogs