A Pekingi Kínai Geotudományi Egyetem részletesen feltárta, miért emelkedik a Mount Everest évente 0,16 mm és 0,53 mm közötti mértékben, olvasható a 444.hu cikkében.
Mint írják, a hegycsúcs úgynevezett „növekedési időszakon megy keresztül”. Dai Jingen professzor, a tanulmány egyik szerzője szerint nem kizárólag a tektonikus lemezek mozgása, hanem a környező folyók eróziója is hatással van a világ legmagasabb csúcsának változásaira.
A professzor megjegyezte, hogy az Everest csúcsa körülbelül 250 méterrel magasabb, mint a Himalája többi magasabb hegycsúcsa. Ezenkívül az Everest hosszú távú és rövid távú emelkedési üteme között is eltéréseket mutatnak.
A hegycsúcs jelenleg 8 849 méter magas, de a kutatók szerint a folyók eróziójából fakadó hatások miatt az elmúlt 89 000 évben 15–50 méterrel magasabb lett.
Több tízezer évvel ezelőtt hatalmas mennyiségű víz áramolhatott az Arun nevű folyón, ami több üledéket tudott szállítani, és jobban erodálta a kőzetet. A kutatók szerint ez a folyamat csökkentette a Föld kérgére nehezedő nyomást, ami a környező terület emelkedéséhez vezetett – ezt a folyamatot izosztatikus visszapattanásnak nevezik, derül ki a Guradian cikkéből.
A szakértői csapat becslése szerint a folyamat évente körülbelül 0,16-0,53 mm-rel tolja felfelé az Everestet, és a szomszédos csúcsok, a Lhotse és Makalu, a világ negyedik és ötödik legmagasabb csúcsain is hasonló emelkedést tapasztalható.
„Ez a hatás nem tart a végtelenségig.” - mondta Dai. "A folyamat addig tart, amíg a folyórendszer el nem éri az új egyensúlyi állapotot."