A bécsi Építészeti Központ (Architekturzentrum Wien) szeptemberig nyitva tartó kiállításnak ad helyszínt, amely a turizmus jövőjével, az újturizmus világával foglalkozik, és többek között a következő kérdésekre keresi a választ:
Milyen hatással vannak az utazási vágyaink az épített környezetre, a társadalmunk szerkezetére és a klímaváltozásra, és hogyan tudjuk fenntarthatóbb pályára terelni a turizmust a napjainkban tapasztalható kihívások közepette?
Hogyan tudjuk újra gondolni és fenntarthatóbb pályára terelni a turizmust a klímaválság, háborúk, világjárványok fenyegetése, szakemberhiány és tartós energiahiány egyidejű jelentkezése idején?
Milyen szerepet játszik ebben a folyamatban a tervezés és az építészet: tudatos, adatvezérelt tervezéssel biztosítható-e még a társadalmi-, gazdasági- és ökológiai összhang?
A GD Consulting cikkében többek között az is olvasható, hogy a fenti kérdéseken túl a rendhagyó kiállítás megvilágítja továbbá a turizmus központi hajtóerejét, vizsgálja a mobilitás és a városi turizmus összefüggéseit, foglalkozik a mezőgazdasággal és a klímaváltozással kapcsolatos kölcsönhatásokkal is. Feltárásra kerülnek olyan jelenségek, mint a természet szépségének privatizálása egészen a szállástípusok változásáig a tömegturizmus idején. Sok utazó nem szeretné magát a tömegturizmus jelenségének részeként látni, illetve a kétségeink az utazási szokásaink környezetre gyakorolt káros hatásait illetően egyre hangosabbak.
E központi kérdést megdöbbentő statisztikák és összefüggések bemutatásán keresztül ismerhetik meg a látogatók, amelyeket egy külön könyvben is összefoglaltak a kiállítás készítői a Park Books gondozásában. Az Architekturzentrum Wien kiállítása ősszel az idei Európa Kulturális Fővárosa projekt kapcsán Bécsen kívül is megtekinthető lesz Salzkammergut-régióban.