SLOW WINTER - 9 tipp a fenntartható üdüléshez Ausztriában

Az osztrák Alpok legendás szépségű téli tájai a lenyűgöző alpesi panoráma mellett izgalmas téli sportok széles választékával várják a síüdülések szerelmeseit. Ahhoz azonban, hogy ezt unokáink is élvezhessék, mindannyiunknak tenni kell valamit. (x)

A fenntartható üdülési megoldások választásával mindenki hozzájárulhat az éghajlatvédelemhez, ezáltal e csodás téli paradicsom fennmaradásához – jöjjön hát 9 tipp a gyakorlati megvalósításhoz:

#1: Válasszunk fenntartható síközpontot!

Ezért Ausztriában sok minden történik a fenntarthatóság jegyében – a vendéglátók és a vendégek részéről egyaránt. Ezt bizonyítja az alpesi ország számos régiója, amelyek különböző módon elkötelezettek a fenntartható téli üdülés mellett: egyformán odafigyelnek az emberekre, az állatokra és a természetre és ezáltal az utánunk következő generációkra is.

#2: Foglaljunk környezetbarát szálláshelyet!

Aki szeretne hangsúlyt fektetni a környezetbarát energiaellátásra, a kulturális és társadalmi felelősségvállalásra, a bioélelmiszerek minőségére, illetve más fenntarthatósági kritériumokra, érdemes az alábbi négy tanúsítványra figyelnie.

  1. Az osztrák ökocímkével rendelkező szállodák számos intézkedéssel járulnak hozzá az éghajlatvédelemhez. A magas minőség és a környezetbarát működés előfeltétele az ökocímke megszerzésének.
  2. A biohotelek elkötelezettek a folyamatos fenntartható fejlődés mellett. Ennek érdekében rendszeresen alávetik magukat független ökológiai ellenőrzéseknek.
  3. A Green Key egy többek között szállodák számára kiadott ökotanúsítvány, amely a fenntarthatósági menedzsmentre, valamint a személyzet és a beszállítók fenntarthatósággal kapcsolatos képzésére vonatkozó szigorú kritériumokon alapul.
  4. Az uniós ökocímke az Európai Unió valamennyi tagállamában elismert uniós ökocímke, amelyet mindenféle termék és szolgáltatás elnyerhet.

#3: Töltsük a téli üdülést egy biogazdaságban!

A biogazdák harmóniában élnek a természettel – sokan közülük szállásadással is foglalkoznak és fenntartható üdülési lehetőségeket kínálnak.

#4: Utazzunk vonattal!

Vonattal utazni határozottan fenntarthatóbb, mint autóval és gyakran olcsóbb is. Az ÖBB (Osztrák Szövetségi Vasutak) számos kedvezményt kínál a Vorteilscard kedvezménykártyával. Hosszabb utazásokhoz az ÖBB Nightjet is rendelkezésre áll. Vagy mit szólna a stresszmentes ÖBB-járatokhoz az autómentes Alpine Pearls üdülőhelyekre? A DB (Deutsche Bahn) szintén különleges ajánlatokat kínál a Németországból Tirolba tartó vonatokra. Az SBB (Svájci Államvasutak) vonatai pedig közvetlenül Innsbruckba vagy Salzburgba viszik a téli üdülésre vágyókat.

#5: Vegyük igénybe a síközpontok fenntartható mobilitási megoldásait

Vonattal érkezve a következő kérdések merülhetnek fel: hogyan jutok el az állomásról a szállodába? És hogyan lehetek mobilis a síterepen saját autó nélkül? A választ Ausztriában a shuttle buszok, a szálloda tulajdonában lévő közlekedési eszközök, a helyi tömegközlekedés és az elektromos autók jelentik, amelyek fenntartható mobilitást tesznek lehetővé az üdülőhelyen.

Számos nagyobb síterep gondoskodik róla, hogy a forgalom a lehető legkisebb legyen az üdülőhelyen, ugyanakkor igyekeznek minden vendégnek maximális mobilitást biztosítani. A síbuszok használata a síbérlettel általában ingyenes.

A házigazdák szívesen tájékoztatják a vendégeket a régió és a síterep által kínált lehetőségekről, hogy a lehető legmozgékonyabbak legyenek a környezet terhelése nélkül.

#6: Béreljünk (fenntartható módon készült) sífelszerelést!

Milyen előnyei vannak a bérlésnek? A sífelszerelés bérlésével termelési forrásokat takaríthat meg, évről-évre garantálja a legmodernebb, legjobban karbantartott modelleket és könnyebbé teszi a poggyászt.

#7: Maradjunk a sípályákon!

A téli üdülés során az viselkedik fenntartható módon, aki:

-        síelés és sífutás közben a kijelölt pályán marad és így védi az ökoszisztémát.

-        a sítúrázás során a sípálya szélén halad – ahelyett, hogy a vadállatok téli szállásán vágna át.

-        nem zavarja meg az alpesi régiók kényes ökológiai egyensúlyát.

-        elkerüli a mélyhavas hegyoldalakat és a lavina által veszélyeztetett zónákat, és megvédi magát és másokat.

#8: Fogyasszunk regionális, szezonális bioételeket!

A fenntarthatóság minden fontos témája megtalálható a gasztronómiában: klímavédelem, környezettudatosság és állatjólét – a biogazdálkodásból mindenki profitál. Aki tehát síelés közben a személyes karbonlábnyomára is odafigyel, válasszon olyan éttermeket, szállodákat és hüttéket, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a regionális, szezonális vagy biotermékekre.

#9: Próbáljuk ki a SLOW WINTER aktivitásokat!

Számos módja van annak, hogy a sípályán kívül élvezzük a hegyek és a téli táj szépségét: egy hótalpas túra Alsó-Ausztriában békés és csendes, csak a hó halk ropogása és a lélegzetvétel ritmusa hallatszik. A karintiai Weissensee természetes jégfelületén való korcsolyázás egyedülálló élmény egy csodálatos természeti környezetben: a tavat hegyek, erdők és rétek veszik körül. A Stájerországban történő sportos sífutás ugyanolyan szórakoztató lehet, mint egy kényelmes poroszkálás. Egy tiroli fáklyás túra a holdfényes éjszakában mindennél békésebb élmény és a sötétben a természet közelsége még intenzívebben érezhető. Salzburg tartományban nagyon kedvelt a lovas szános kirándulás, amikor a vendégek vastag takarókba burkolózva gyönyörködhetnek a környező, hófödte tájban. Néhány tipp az aktív vagy pihentető téli üdüléshez, amely jót tesz az éghajlatnak és nekünk is.


A madridiak Balatonja a magyarok kedvence

A madridiak Balatonja a magyarok kedvence  

A magyarok körében azért is lett népszerű a terület, mert más spanyol régiókhoz képest jóval könnyebben megközelíthető.
Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt

Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt 

 „Mi vagyunk a nagy vesztesek” – mondják a párizsi kulturális szektorban dolgozók.
Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét

Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét 

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.
Prémium úti cél Törökországban

Prémium úti cél Törökországban 

A török félsziget a hírességek kedvenc "prémium” úti célja.
Pompeii, a betemetett város

Pompeii, a betemetett város 

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba.
Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb

Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb  

A Tunéziai Idegenforgalmi Hivatal budapesti képviselete a következő információt küldte szerkesztőségünkbe.
Magyarok nélkül megállna Ausztria

Magyarok nélkül megállna Ausztria 

Tíz év alatt több mint a duplájára nőtt a magyarok létszáma Ausztriában, ami napjainkban már meghaladja a 107 ezret.
Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban

Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban 

Ha a nyaralást Horvátországba tervezi, mindenképp érdemes felfedezni az Adriai-tengeren található természeti kincseket.
Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban

Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban 

A borravaló megítélése kultúránként és nemzetenként változó: ami az egyes országokban szokás, az egy másikban akár sértés is lehet. 
Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában

Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában 

Linz kirobbanóan sikeres a magyar látogatók körében is.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.