A korábbi, delta variánshoz képest az omikron hetvenszer gyorsabban reprodukálja magát a szövetekben, legfőképp a légutakban - ami megkönnyíti a vírus átadását a velünk egy légtérben lévőknek. A tüdő szöveteiben viszont tízszer lassabban szaporodik, mint a koronavírus eredeti változata, ami feltehetően enyhébb lefolyású betegséget eredményez, számol be a tényekről az euronews.com portál a Reuters tudományos kutatásokra támaszkodó, összefoglaló cikke alapján.
A kutatók 77 korábbi tanulmány adatait, összesen 19 884, koronavírussal fertőzött egyén eseteit vetették össze. Ezek alapján azt találták, hogy a fertőzött emberek 40 százaléka tünetmentes volt. Ez az arány még magasabb volt a terhes nőknél (54 százalék), a légi- vagy hajóúton kísérő személyzetnél (53 százalék), idősotthonok ápolóinál és lakóinál (48 százalék) - de alacsonyabb a kórházban ápoltaknál vagy az egészségügyi dolgozóknál (30 százalék).
Érdekes adalék, hogy míg az észak-amerikai minták alapján a lakosság 46, az európaiaknál pedig 44 százaléka volt tünetmentes hordozó, addig ez az arány Ázsiában csak 28 százalék.
A tünetek nélküli, de fertőzött emberek jelentősen hozzájárulhatnak a koronavírus továbbadásához, ami aztán a Covid19 betegség kialakulásához vezet. Ezt támasztja alá az a kedden publikált tanulmány is, mely szerint a megerősített fertőzöttek 40,5 százaléka világszerte tünetmentes.
Nem csak a vírustól függ, hogy mennyire betegíti meg az embert
Fontos, hogy a betegség súlyosságának mértéke nem csupán a vírustól függ, hanem a megfertőzött személynek a fertőzésre adott immunválaszától.
Az eredményeket hétfőn publikálták a bioRxiv oldalán, hozzátéve, hogy a kutatást még ellenőrizni kell.
A teljes hír ITT található.
Forrás: Reuters / Euronews