Trump már januárban is javasolta Alcatraz újranyitását.
„Utasítom a Börtönhivatalt, az Igazságügyi Minisztériummal, az FBI-jal és a Belbiztonsági Hivatallal együtt, hogy nyissák meg újra a jelentősen kibővített és újjáépített ALCATRAZT, hogy Amerika legkegyetlenebb és legerőszakosabb bűnelkövetőit befogadják! ” – olvasható az üzenete.
Az amerikai elnök nyilatkozata azután hangzott el, hogy aláírt egy rendeletet, amely alapján a feltételezett bűnügyi múlttal rendelkező bevándorlókat Guantánamóba küldhetnék, olvasható a huffingtonpost.es oldalán.
Mint írják, Trump azt is felvetette, hogy az Alcatraz újranyitása után a jogellenesen belépő, iratok nélküli bevándorlókat is ide lehetne szállítani.
Az Alcatraz börtön a San Francisco-öbölben fekvő, azonos nevű szigeten 1934 és 1963 között működött. A szigetet az indián őslakosok eredetileg horgászhelyként és tojások gyűjtésére használták, de egyes elképzelések szerint ide száműzhették a törvényeket megszegő társaikat is. Az aranyláz idején építették fel aztán a a katonai erődöt, amely később fegyház volt, majd szövetségi börtönné alakították, ahol az Egyesült Államok legveszélyesebb bűnözőit – köztük Al Caponét – tartották fogva. Az intézmény szigorú biztonságáról vált híressé, és arról, hogy elvileg lehetetlen volt belőle megszökni. Ennek ellenére 1962-ben három rabnak mégis sikerült, és az ő sorsuk azóta is rejtély. A börtön bezárását Robert F. Kennedy elnök rendelte el a magas fenntartási költségek miatt, az utolsó fogvatartottak, 1963. március 23-án hagyták el a szigetet.
Ezután évekig üresen állt, majd néhányi indián szimbolikusan partraszállt, hogy visszavegye a területet, hogy itt egyetemet és kultúrális központot hozzanak létre – miközben a kormány a sziget kiürítését tervezte. Azonban az indián közösségben egyre fokozódtak az ellentétek, felbomlott a közösség, végül az utolsó aktivistákat is kitoloncolták a szigetről. 1972-ben nemzeti parkot hoztak létre és a 1973-ban megnyitották a nagyközönség számára és napjainkig turisztikai látványosságként működött.