Víg Tamás cikkei
Magyar és szlovák TDM tapasztalatok – egyik jobb, mint a másik: de melyik?
2013. október 30-án a szlovákiai Patfürdőn tartotta egyeztetését a Duna-menti Komárom – Karva –Párkány térség TDM kezdeményezés.
Ragyogó kilátások Keleten
Az ázsiai térség egyik legfontosabb turisztikai szakmai rendezvényét, az Asean Tourism Forumot 2013. január 18–24. között rendezték meg Laosz fővárosában, Vientiane-ban. A 10 ASEAN-tagország (Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld, Brunei, Vietnam, Laosz, Mianmar, Kambodzsa) részvételével lezajlott konferencián és kiállításon több mint 1000 kiállító vett részt.
Kis nagy és nagy kis országok turizmusa Délkelet-Ázsiában
A térség országainak turizmusa természetesen nemcsak a földrajzi kiterjedésből fakadóan nem homogén, hanem a politikai berendezkedés is erősen nyomot hagy a turisztikai teljesítményen. Ma közelebbről megvizsgáljuk négy ország turizmusát, amelyek többé-kevésbé ismertek Magyarországon is, mint desztináció. Kettő közülük legalábbis mindenképpen, Thaiföld és Szingapúr, míg Myanmar és Brunei valószínűleg kevésbé.
Korallzátony vagy leszállópálya?
A válasz ugyan egyértelműnek tűnik, az ASEAN-országok laoszi turisztikai konferenciáján ugyanakkor élénk beszélgetést váltott ki a fenti kérdés. A fő téma az agyonemlegetett, vagy legalábbis annak hitt fenntarthatóság volt – de ezúttal néhány új szempont is megvilágításra került.
Délkelet-Ázsia turizmusa válság után, integráció előtt
Megkezdődött az ázsiai térség egyik legfontosabb turisztikai szakmai rendezvénye, az Asean Tourism Forum 2013, ami január 24-ig zajlik Laosz fővárosában, Vientiane-ban.
Azerbajdzsán, a kontrasztok hazája
A Kaszpi-tenger és a Kaukázus közé ékelődött Azerbajdzsán a kontrasztok hazája. Munkatársunk beszámolója a helyszínről.
Klaszterek fejlesztésére is módot ad a 2012-es TDM pályázat
A 2011. februári TDM pályázati felhívás szakma felülvizsgálat céljából történő szeptemberi visszavonását követően jelent meg ismételten. A kiírás - ha lehet így fogalmazni - kiállta a hosszúra nyúlt felülvizsgálat próbáját, hiszen a TDM-ekre vonatkozóan gyakorlatilag a korábbival megegyező feltételrendszer jellemzi. Újdonság ugyanakkor, hogy a helyi és térségi TDM szervezetek mellett a klaszterek fejlesztésére is módot ad.
Nyomokban már sikert tartalmaz
A 2009. évi TDM-pályázatok beadási határideje minden régióban lezárult, és bár még tart a pályázatok értékelése, már bőségesen rendelkezésre állnak tapasztalatok. Ez alkalmat teremt az összegzésre, egyúttal a jövőbeni tervek körvonalazására is.
Új szakasz kezdődik
A pályázati határidők lejártával hamarosan újabb kihívások várnak az alakuló TDM-szervezetekre. Víg Tamás TDM-koordinátort kérdeztük meg a TDM pályázatokkal kapcsolatos tapasztalatokról és a további tervekről.
Teljes gőzzel dolgoznak a TDM-pályázók
A turisztikai régiókban az elmúlt hetekben lezajlott a TDM-pályázathoz kapcsolódó konzultációs road-show, amelyeken a 2008 őszén regisztrált desztinációk képviselői kaptak szakmai segítséget a TDMpályázat sikeres megírásához. A rendezvényeken felmerült jellemző kérdéseket Víg Tamás TDM-koordinátor segítségével összegeztük.
Megjelentek a TDM-pályázatok
Hosszas előkészítés után, a korábban közzétett verzióhoz képest néhány módosítással megjelentek a TDM-szervezetek támogatását célzó pályázatok. A beadási határidőig rendelkezésre álló elkövetkező néhány hónap a desztinációkban a turisztikai szereplők részéről összehangolt és aprólékos munkát követel meg.
A boldog völgy
Az alsó-ausztriai Mostviertel térségben található Pielachtal 2008. szeptemberében adott otthont egy, a fenntartható turizmus esélyeiről szóló konferenciának. A helyszínválasztás nem volt véletlen: Pielachtal az Európai Bizottság által útnak indított Kiváló Európai Desztinációk (European Destinations of Excellence – EDEN) díj első ausztriai nyertese volt 2007-ben – amikor Magyarországon az Őrség került kiválasztásra ugyanezen projekt keretében. Az értékelés szerint a mára védjeggyé vált díj elnyerése elsősorban a fenntartható turizmus gyakorlati megvalósításának volt köszönhető.
Túl a regisztráción
A turisztikai desztinációmenedzsment (TDM) az elmúlt években az egyik leggyakrabban emlegetett kifejezéssé vált a hazai turisztikai szakmai körökben. Az emlegetés sűrűségéből nem gondolnánk, hogy már csaknem egy évtizede ismert hazánkban e fogalom, amely a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában vált igazán ismertté a nyilvánosság előtt.