Klaszterek fejlesztésére is módot ad a 2012-es TDM pályázat

A 2011. februári TDM pályázati felhívás szakma felülvizsgálat céljából történő szeptemberi visszavonását követően jelent meg ismételten. A kiírás - ha lehet így fogalmazni - kiállta a hosszúra nyúlt felülvizsgálat próbáját, hiszen a TDM-ekre vonatkozóan gyakorlatilag a korábbival megegyező feltételrendszer jellemzi. Újdonság ugyanakkor, hogy a helyi és térségi TDM szervezetek mellett a klaszterek fejlesztésére is módot ad.

Ez utóbbi beépítésének indoka, különösen a TDM keretek terhére nem teljesen világos szakmai körökben. A felhívás további ellentmondása, hogy a Közép-magyarországi régióban nem jelent meg, aminek köszönhetően az itt jelenlévő szervezetek hoppon maradtak – elgondolkodtató, hogy ez egy Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia prioritásai között számon tartott cél esetében vajon miért nem része a kiíró szerint Magyarországnak?

A felhívásban foglalt pénzügyi keretek – és itt kérdőjeleződik meg igazán a klaszterek integrálása – esetében különösen rosszul járt a Nyugat-Dunántúl, hiszen a rendelkezésre álló 70 millió Ft összeget pl. gyógyhelyként egyedül Sárvár is meghaladhatná a maga 100 milliós igényével. A többi régióban is csökkentek a keretösszegek, ami figyelembe véve a keretek korábbi relatív kihasználatlanságát érthető a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség oldaláról és remélhetőleg így is elégséges lesz a szervezetfejlesztésre.

A pályázók köre továbbra is az NGM regisztrált helyi és térségi TDM-ekre terjed ki, a pályázható tevékenységek, az 50-100 milliós projektösszegek is megegyeznek a korábbival és az értékelés sem hozott változásokat. Az október 15-i beadási határidő mindenesetre azoknak kedvez, akik nem ’aludtak el’ pl. a pályázat tavalyi visszavonásakor és folytatták a szervezetfejlesztést. A fennmaradó időszakban ugyanis egy egyesület megalapítása, bejegyzése, majd regisztrálása a minisztériumnál és párhuzamosan a pályázati projekt összeállítása azért kihívásokat rejt magában.

Késik a regionális TDM szervezetek megjelenése

A felhívás megjelenése egyúttal a 2013 végéig tartó Európai Uniós költségvetési és így hazai támogatási időszak valószínűleg utolsó TDM pályázati kiírása, ami lehetőséget ad némi összegzésre is. A kezdeti, a 2007-es lehetőséghez képest két év késéssel megjelent első, 2009. évi kiírásnak köszönhetően visszafordíthatatlanul elkezdődött az egész országra kiterjedő TDM rendszerfejlesztés, aminek módszertana, gondolkodásmódja igencsak új volt abban a környezetben, ahova bekerültek ezek a szervezetek. A partnerségek ugyanakkor a jelentős kihívások ellenére is létrejöttek, a szervezetek elkezdtek működni, esetleg egy-egy, nem TDM alapelveket tükröző kezdeményezés esetében beszélhetünk kudarcról. A folyamat egyre több helyen a piacralépés szempontjából kulcsfontosságú térségi szinten folytatódik és területileg is kiterjed az Új Széchenyi Terv tavalyi és idei kiírásainak köszönhetően. Amennyiben a pályázat ’TDM szervezeteket szabályozó’ működése állandósul a projektidőszakot követően és a fenntarthatóság törvényi garanciákat kap, akkor egy sikertörténetről beszélhetünk, amivel sikerül új alapokra helyezni a hazai turisztikai intézményrendszert és egy hosszabb úton az első lépéseket megtenni a hazai turizmus versenyképessége érdekében.

Ezt ugyanakkor némileg beárnyékolja, hogy az eredeti célok szerint 2013-ban léteznének a regionális TDM szervezetek is, aminek egyelőre egy előhírnöke létezik a Balatonnál. Tovább kérdést vet fel, hogy a most megjelent pályázat forrásainak figyelembevételével a 3 TDM pályázati kiírás keretében - 2009, 2011 és 2012 – maximum 6 Mrd Ft körüli Európai Uniós forrásból részesül a TDM rendszer fejlesztése, míg 2007-ben erre a célra 13 milliárd Ft állt rendelkezésre - beleértve a regionális szint támogatását is. Azaz összességében a mérleg mintegy 7 Mrd Ft, a TDM rendszer részére lehívatlan, az induláskor rendelkezésre álló forrást mutat. Ezt az elvesztegetett lehetőséget talán érdemes lenne megvizsgálni és elemezni, hogy miért is alakult így. Ráadásul javában zajlik a 2014-2020-as időszak tervezése, sőt fejlesztési céljainak véglegesítése, ahol ezeket a tapasztalatokat is érdemes lenne felhasználni a (még) sikeres(ebb) folytatás érdekében.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.