Magyar és szlovák TDM tapasztalatok – egyik jobb, mint a másik: de melyik?

2013. október 30-án a szlovákiai Patfürdőn tartotta egyeztetését a Duna-menti Komárom – Karva –Párkány térség TDM kezdeményezés.

A megbeszélésre összegyűlt térségbeli polgármesterek, szolgáltatók, attrakcióüzemeltetők, térségfejlesztési szakemberek – többek között Komárom, Karva vagy Párkány polgármestere, a bélai kastélyszálló és a pati wellness szálloda vezetői, továbbá a párkányi Vadas fürdő vezetői – elkötelezettek egy ’Dunamenti termálrégió’ TDM szervezet létrehozásában.

A megbeszélésen részt vett Víg Tamás, a Magyar TDM Szövetség stratégiai vezetője, aki a magyarországi tapasztalatokat osztotta meg a jelenlévőkkel. A TDM Szövetség megalapítása óta fontosnak tartja, hogy a szomszédos országokban, elsősorban a magyarok lakta térségek, desztinációk versenyképessége érdekében átadja a Magyarországon szerzett TDM rendszerfejlesztési tapasztalatokat. Ennek jegyében már több TDM konferencián részt vettek kárpátaljai, vajdasági vagy  felvidéki turisztikai szakemberek, akik egyébként saját országuk nemzeti hatóságai által is elismerten végzik turisztikai szervezetfejlesztési munkájukat.

Szlovákiában a TDM szervezetfejlesztés Magyarországhoz viszonyítva jóval később indult, a gyakorlatilag 2-3 éves folyamat ugyanakkor nagyságrenddel kiszámíthatóbb módon, világos keretek között történik. 2011 óta turisztikai törvény szabályozza a TDM szervezek létrehozatalát, ami többek között a tevékenységeket és az állami támogatást is magában foglaló finanszírozási forrásokat is pontosan rögzíti. Ennek értelmében legalább 50 ezer vendégéjszakával rendelkező térségben hozható létre TDM szervezet, aminek feladatai a magyarországiakhoz hasonlóan alakulnak. Ugyanakkor rendkívül nagy különbség, hogy a TDM szervezetben résztvevő helyi szereplők által biztosított forrásokat – legyen az önkormányzati, vállalkozói, civil szervezeti befizetés – a szlovák központi költségvetés további 90%-os szinten kiegészíti, ami forrást ráadásul közvetlenül a TDM szervezet részére juttatja el. Ennek köszönhetően – a hazai gyakorlattal szemben - az önkormányzat kizárólag a TDM szervezet tagjaként, a vállalkozói és további partnerekkel együtt szól bele az ’állami kiegészítés’ elköltésébe. A kiszámítható és hatékony rendszernek köszönhetően Szlovákiában eddig mintegy 30 TDM szervezet jött létre és az idei évben a fenti módszertan alapján normatív módon kapott költségvetési támogatásuk elérte a 3.4 millió eurót (!), ami természetesen ’csak’ kiegészíti az ezt valamivel meghaladó saját, desztinációból befizetett forrásokat.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.