A megbeszélésre összegyűlt térségbeli polgármesterek, szolgáltatók, attrakcióüzemeltetők, térségfejlesztési szakemberek – többek között Komárom, Karva vagy Párkány polgármestere, a bélai kastélyszálló és a pati wellness szálloda vezetői, továbbá a párkányi Vadas fürdő vezetői – elkötelezettek egy ’Dunamenti termálrégió’ TDM szervezet létrehozásában.
A megbeszélésen részt vett Víg Tamás, a Magyar TDM Szövetség stratégiai vezetője, aki a magyarországi tapasztalatokat osztotta meg a jelenlévőkkel. A TDM Szövetség megalapítása óta fontosnak tartja, hogy a szomszédos országokban, elsősorban a magyarok lakta térségek, desztinációk versenyképessége érdekében átadja a Magyarországon szerzett TDM rendszerfejlesztési tapasztalatokat. Ennek jegyében már több TDM konferencián részt vettek kárpátaljai, vajdasági vagy felvidéki turisztikai szakemberek, akik egyébként saját országuk nemzeti hatóságai által is elismerten végzik turisztikai szervezetfejlesztési munkájukat.
Szlovákiában a TDM szervezetfejlesztés Magyarországhoz viszonyítva jóval később indult, a gyakorlatilag 2-3 éves folyamat ugyanakkor nagyságrenddel kiszámíthatóbb módon, világos keretek között történik. 2011 óta turisztikai törvény szabályozza a TDM szervezek létrehozatalát, ami többek között a tevékenységeket és az állami támogatást is magában foglaló finanszírozási forrásokat is pontosan rögzíti. Ennek értelmében legalább 50 ezer vendégéjszakával rendelkező térségben hozható létre TDM szervezet, aminek feladatai a magyarországiakhoz hasonlóan alakulnak. Ugyanakkor rendkívül nagy különbség, hogy a TDM szervezetben résztvevő helyi szereplők által biztosított forrásokat – legyen az önkormányzati, vállalkozói, civil szervezeti befizetés – a szlovák központi költségvetés további 90%-os szinten kiegészíti, ami forrást ráadásul közvetlenül a TDM szervezet részére juttatja el. Ennek köszönhetően – a hazai gyakorlattal szemben - az önkormányzat kizárólag a TDM szervezet tagjaként, a vállalkozói és további partnerekkel együtt szól bele az ’állami kiegészítés’ elköltésébe. A kiszámítható és hatékony rendszernek köszönhetően Szlovákiában eddig mintegy 30 TDM szervezet jött létre és az idei évben a fenti módszertan alapján normatív módon kapott költségvetési támogatásuk elérte a 3.4 millió eurót (!), ami természetesen ’csak’ kiegészíti az ezt valamivel meghaladó saját, desztinációból befizetett forrásokat.