A szálláshely fejlesztések vissza nem térítendő közpénzekből való támogatása eredetileg nem is szerepelt a tervek között ebben a ciklusban.
Így amikor a közelmúltban bejelentették, hogy 11 milliárd forintot szánnak erre a célra, logikusnak tűnt, hogy nem csak a forrás, a konkrét cél is megvan a tervhez. A BFT február 10-i ülésén elhangzottak azonban azt jelzik, hogy mégsem lettek előre leosztva a pénzek.
Dr. Gajda Tibor, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) stratégiai és turisztikai fejlesztési ügyekben illetékes vezérigazgató-helyettese beszélt arról az ülésén, hogy várhatóan április végén bocsátják társadalmi vitára azt a felhívást, aminek keretében a balatoni szálláshelyek pályázatokat tudnak benyújtani.
Az eddig megszokott szállodafejlesztési pályázatokhoz képest annyiban más lesz a konstrukció, hogy az első fordulóban valamennyi fejlesztéssel érintett szálláshely üzemeltető jelentkezik náluk.
A kiírás szakmai egyeztetése még zajlik, de az idei éveben nagy valószínűséggel a kisebb szálláshelyek pályázatait szeretnék támogatni. Ami azt jelenti, hogy regionális támogatási térkép alapján, vagy de minimis alapján akár még magasabb támogatás intenzitással tudnának kisebb szálláshelyek számára forrást biztosítani.
A támogatást alapvetően komfortjavító, családbarát megközelítést, vagy szolgáltatásbővítő fejlesztésekre akarják nyújtani. A támogatásokkal ösztönözni szeretnék, hogy a balatoni termékek összekapcsolásra kerüljenek. Szeretnék, ha a balatoni turizmus szereplői elkezdenék egymás érdekeit is figyelembe venni – mondta többek között a vezérigazgató-helyettes.
Lesz pénz balatoni marketingre
Gajda Tibor beszélt arról is, hogy a korábban a TDM szervezeteknek szánt pénz nem veszett el, csak átalakul. Jelenleg zajlik az irányító hatósággal egy új pályázati felhívás szövegezése. A tervek szerint áprilisban jelenik meg négymilliárd forintos keretösszeggel.
A pénzre csak a kiemelt turisztikai fejlesztési térségek pályázhatnak, amik közül eddig a “Balaton turisztikai térség”, illetve a “Sopron-Fertő” turisztikai térség lehatárolása történt meg, rövidesen várható a tokaji térség hivatalos lehatárolása is. Gajda Tibor szerint a balatoni turisztikai térség marketing tevékenységére mintegy 6-800 millió forint várható.
Ha így is lesz, még csak a projektek előkészítéséről lehet szó, támogatásra csak 2018-tól lehet számítani. Az ülésről készített részletes beszámolót itt olvashatja.
Forrás: Balatontipp.hu