Apályázati források elérhetetlensége ellenére Pakson mégis gyógyfürdőt avattak, nem is akármilyet. A létesítmény technológiája alapján a legmodernebbek közé tartozik az országban. A modern műszaki megoldásokon túl a létesítmény koncepciója is átgondolt: egyedülálló intézmény jött létre egy egészségügyi rendelőintézet és egy gyógyfürdő kombinációjából. Mi több, a Paksi Gyógyászati Központ rendhagyó módon egyesíti magában az OEP által finanszírozott közellátást, valamint a piaci egészségügyi és gyógyfürdő-szolgáltatások rendszerét.
Nem csak fürdő
A projekt 2009 elején kezdődött. Paks város vezetése ekkor döntött arról, hogy a több évtizede fellelt gyógyvíz felhasználására megépíti a kistérség igényeire alapozott, szükséges és elégséges léptékű gyógyászati intézményt és gyógyfürdőt. Az 500 méteres talpmélységű termálvízkút, amelyre alapozni akarták a fürdőt, időközben használhatatlanná vált, így új kút fúrása vált szükségessé. Ezt már 810 méter mélyre fúrták, ennek eredménye a hihetetlenül magas, az országos átlag tízszeresét elérő ásványianyag-tartalmú termálvíz – tudtuk meg dr. Sztruhár Sándortól, a beruházást irányító, önkormányzati tulajdonú Paksi Ipari Park Kft. ügyvezetőjétől.
A 3250 m2-es, mintegy 1,3 milliárd forintból megvalósult létesítményben működik a reumatológiai és ortopédiai szakrendelés, a gyógytornakezelések és a bőrgyógyászat. A fő profil a gyógyvizes kezelés és a hozzá kapcsolódó fürdőgyógyászati ellátás. A Paksi Gyógyászati Központ Paks város és a vonzáskörzetében elhelyezkedő tizenhárom település egészségügyi ellátását végzi szakrendelésein, gondozóintézetein keresztül. A fürdőgyógyászati kezelések is elsősorban a vonzáskörzet betegeinek gyógyulását szolgálják.
Gyulladáscsökkentő hatás
A rendelkezésre álló gyógyvíz 52 Cº hőmérsékletű, sótartalma igen magas, 14,450 milligramm literenként (ez kb. tízszerese a hazai átlagnak), ami gyógyhatás szempontjából igen kedvező. A Pécsi Orvostudományi Egyetem Orvosetikai Bizottsága felügyeletével elvégzett gyógyvízzé minősítési eljárás során kiemelkedően jó hatásfokúnak ítélt sós-kloridos gyógyvíznek kiváló a gyulladáscsökkentő hatása, ezért mozgásszervi betegségek és egyes bőrgyógyászati problémák kezelése esetén különösen ajánlott, de bizonyos nőgyógyászati és urológiai gyulladások kezelésére is jó.
A magas ásványianyag-tartalom nagy kihívás elé állította a műszaki szakembereket, de sikerült olyan mérnöki megoldást találni a vízkezelésre, amely a víz értékes összetevőit a vízben tartva, 21. századi, korszerű klórmentes fertőtlenítést biztosít a medencevízben.
Úttörő vízforgatásos megoldás
A vízforgatásos rendszer előnye, hogy gyógyvízigénye a töredéke (mintegy nyolc-tíz százaléka!) a töltő-ürítő rendszernek, ezzel az üzemeltetés költsége kisebb, továbbá korszerű előkezelőberendezés-sorral (aktív szénszűrő, vas-, mangántalanító) és klórmentes fertőtlenítőszer adagolásával a teljes nyitvatartási idő alatt kontrollálni és biztosítani tudják a medencevíz fertőzésektől mentes állapotát. Így több fürdőzőt tudnak fogadni (egyidejűleg 13 fő helyett 32 fő/medence), ez hosszú távon gazdaságosabb és higiéniailag teljesen biztonságos üzemeltetést tesz lehetővé.
A gyógyfürdőbe érkező gyógyvíz, továbbá az összes használt, elfolyó víz hőtartalmát felhasználják, ezzel oldják meg a medencevizek hőmérséklet tartását. Így kiemelkedően takarékos működés és a gyógyvíz teljes körű hasznosítása vált lehetővé.
A gyógyfürdőben négy medence – súlyfürdő, tornafürdő és két különböző hőfokú gyógymedence – áll rendelkezésre, utóbbiak közül az egyik 34–36, a másik 32–34 fokos.