Kovács Balázs, az EU „Climate Pact” nagykövete és a Fenntartható Turisztikai Világtanács (GSTC) tagja, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) meghívására tartott előadásokat a fenntartható turizmus osztrák példáiról és az osztrák piac lehetőségeiről.
Előadásában Kovács bemutatta az osztrák „visitor economy” szemléletet, amely a helyi lakosság életminőségének javítását helyezi előtérbe a turizmus fenntartható fejlesztése érdekében.
Fotó: Kovács Balázs
Kiemelte, hogy a siker kulcsa a látogatók bevonása a helyi közösségek életébe, a „more fun with less stuff” elv érvényesítése, valamint az élménytér kialakítása, amely mind a helyiek, mind a turisták számára értéket teremt.
„A jövőben a turizmusnak a helyiek és a látogatók közötti találkozásokról kell szólnia, míg a turisztikai szakemberek feladata olyan élménytér kialakítása, amelyben a helyiek, a vállalkozók és a látogatók egyaránt gazdagodhatnak – a helyiek életminőségben, a vállalkozók első sorban gazdasági előnyökben, a látogatók pedig élményekben.”
- hangsúlyozta a nemzetközi turisztikai szakértő, és hozzátette, hogy Ausztria Magyarország legértékesebb forráspiacainak egyike, hiszen az osztrák turisták jelentős gazdasági hozzájárulást nyújtanak, miközben ökológiai lábnyomuk alacsonyabb a közeli elhelyezkedés miatt. Felhívta a figyelmet arra, hogy az állami turizmusmarketing egyik leghatékonyabb befektetése Ausztriára összpontosítani.
Végezetül bejelentette, hogy Burgenland májustól Ausztria első teljes tartományi szintű fenntartható turisztikai tanúsítvánnyal rendelkező régiója lesz, ami jól mutatja a fenntarthatóság térnyerését a turizmusban.