Legutóbb egy dán és két svájci, Közép- és Dél-Amerikából hazatérő turistánál mutatták ki a tigrisszúnyogok által terjesztett, egyes születési rendellenességekért okolható Zika-vírust. A vírussal fertőzött fiatal dán férfi egy kelet-dániai kórház közleménye szerint Közép- és Dél-Amerikában is járt az utóbbi időben. A kórház vezetője hozzátette, hogy a férfi várhatóan hamarosan teljesen felépül.
A Svájci Szövetségi Közegészségügyi Hivatal jelentése szerint két svájci turista is elkapta a kórt, akik Haitin és Kolumbiában is megfordultak. A közleményben kiemelték, hogy egyikőjük sem állapotos, és nem szorulnak kórházi kezelésre.
Európában azonban már több esetben is diagnosztizálták a Zika-vírust, egészen tavaly márciusig visszamenőleg. Hollandia eddig tíz esetet erősített meg, Nagy-Britanniában pedig öt esetről számoltak be, az összes betegnél Dél-Amerikából visszatérve fedezték fel a vírust. Az olaszországi, fertőző betegségekkel foglalkozó intézet 2015 márciusában négy esetet jelentett, Portugáliában szintén négy Zika-fertőzésről számolt be az egészségügyi minisztérium. Mind a nyolcan Brazíliában tartózkodtak korábban. A svéd közegészségügyi hivatal megerősítette, hogy tavaly júliusban egy nőt diagnosztizáltak a vírussal Stockholmban. A hölgy kezelés után teljesen felépült. 2015 végén Spanyolországban fedezték fel két személyben a fertőzést – jelentették a katalóniai hatóságok. Mindketten dél-amerikai származásúak, akik karácsonyra a kontinensre utaztak. Visszatérésüket követően orvosi kezelésben részesültek, azóta felgyógyultak.
A Zika-vírus által jelenleg érintett területek az Egyesült Államok Betegség-felügyeleti és -megelőzési Központja (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) szerint |
Amerika: Barbados Óceánia: Szamoa Afrika környéke: Zöld-foki Köztársaság |
Az amerikai elnök sürgős cselekvésre szólít fel a Zika-vírus ellen
Barack Obama amerikai elnök közleményben sürgette a gyors cselekvést a Zika-vírus elleni küzdelemben, és az oltóanyagok és kezelés kutatásának felgyorsítását.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) figyelmeztetése szerint az eredetileg Afrikában honos, de jelenleg Dél-Amerikából terjedő, szúnyogok okozta vírus nem csupán Észak- és Dél-Amerikát fenyegeti, hanem Európát is. A betegséget először Brazíliában észlelték, s ma már Észak- és Dél-Amerika, valamint a karibi térség 21 országában regisztrálták. Brazíliában október óta több mint 4000 esetet regisztráltak. Az Egyesült Államokban a héten két ember szervezetében mutatták ki a vírust, mindketten Dél-Amerikában jártak korábban. A betegség a várandós nőkre különösen veszélyes, a kisbabák ugyanis kóros kisfejűséggel születnek. Terjedésének okairól, az ellene való védekezésről egyelőre semmit nem tudni, a salvadori kormány például megelőzésként azt tanácsolta a nőknek, hogy ne essenek teherbe.
Az amerikai elnököt kedden tájékoztatták a vírus veszélyeiről, s arról, hogy az Egyesült Államokban olyan térségeket is fenyegethet, ahol az amerikai népesség mintegy hatvan százaléka él. Az amerikai országos egészségügyi intézet igazgatója a Lancet tudományos folyóirat egyik elemzésére hívta fel a figyelmet, amely szerint a vírus kivált a melegebb hónapokban fenyegetheti az Egyesült Államok keleti és nyugati partvidékét, sőt, a középnyugati szövetségi államokat is. Ezeken a területeken mintegy kétszázmillió ember él. De huszonhárom milliónyian élnek olyan nedves, párás vidékeken, ahol a vírust terjesztő szúnyog egész évben jelen van.
A Fehér Ház szóvivője nagyon fontosnak mondta, hogy szélesítsék és mélyítsék a tájékoztatást a vírusról. Az amerikai orvosok szövetsége pedig még kedden új irányvonalakat fogalmazott meg a védekezést illetően.
Az amerikai légitársaságok máris reagáltak a veszélyre. Az American Airlines visszatéríti a repülőjegy árát azoknak a várandós nőknek, akiknek a salvadori San Salvadorba, a hondurasi Tegucigalpába, és a panamai Panamavárosba van érvényes jegyük, de orvosi igazolással bizonyítják, hogy nem alkalmasak a repülőútra. A United Airlines pedig felkínálta a lehetőséget utasainak, hogy akik a veszélyeztetett vidékekre utaznának, újrarendelhetik repülőjegyeiket, vagy le is mondhatják és az árat teljes egészében megtérítik nekik.
A Konzuli Szolgálat figyelmeztet |
A Konzuli Szolgálat tavaly decemberben tette közzé a következő figyelmeztetést weboldalán a Brazíliába utazók számára: 2015. utolsó negyedévében rendkívül megnövekedett az Aedes Aegypti szúnyog által terjesztett különböző vírusok terjedése Brazíliában. Ezek egyike a Zika-vírus, ami főleg az állapotos nőket, illetve magzatokat veszélyezteti, utóbbiaknál mikrokefáliát (a születendő gyermeknél ún. „kisfejűséget”) okozhat. A legérintettebb területek közé Brazília északkeleti államai tartoznak (Pernambuco, Paraíba, Rio Grande do Norte, Sergipe, Alagoas, Bahia, Ceará), de a vírus már megjelent az ország legnépesebb szövetségi államában, Sao Pauló-ban. Ugyanitt emellett rekord mennyiségű – 711 ezer Dengue-s esetet is regisztráltak (ebben az esztendőben egész Brazíliában megközelítőleg 1,5 millió regisztrált eset fordult elő). Az előrejelzés 2016-ra sem bíztató – a kutatók a Dengue-láz agresszív terjeszkedését jósolják. Javasoljuk, hogy a veszélyeztetett csoportba sorolható személyek fokozott figyelmet fordítsanak a megelőzésre (rovarriasztó, moszkitóháló használata). |
Magyarországon nem kell tartani a Zika-vírus okozta járványtól
Magyarországon nincsenek meg a feltételei a Zika-vírus okozta járvány kialakulásának, a vírust terjesztő tigrisszúnyogok rendkívül alacsony számban vannak jelen Magyarországon - mondta Szlávik János, a Szent László Kórház infektológus főorvosa az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
A főorvos elmondta: a vírust 1947-ben fedezték fel ugandai majmokban, egy Zika nevű erdőben, majd tíz év elteltével kiderült, hogy a vírus Nigériában emberi megbetegedéseket okozott. Közép-Afrikában évtizedeken keresztül megszokták a betegséget, nagyon sok emberben vannak ellene antitestek, ezért nem okozott különösebb gondot.
Hozzátette: a vírust állítólag egy ázsiai turista hurcolta be Brazíliába a 2014-es futball-világbajnokság idején. A vírus akkor már jelen volt Ázsiában, Thaiföldön, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken. 2014-ben indult a járvány, amely gyakorlatilag egész Amerikán végigsöpört, már elérte az Egyesült Államok déli határát - jegyezte meg.
Mint mondta, a Zika-vírus okozta mikrokefália, kóros kisfejűség egyébként is előfordul, de Brazíliában két évvel ezelőtt száz eset volt egy évben, tavaly pedig már háromezer, és megállapították, hogy a vírusfertőzés okozta a növekedést.
Elmondta azt is, hogy a vírus felnőtteknél olyan tüneteket okoz, mint az influenza: magas láz, izomfájdalom, bevörösödött szem, szemmögötti fájdalom, ízületi fájdalom, néha bőrkiütés jelentkezik, szinte soha nem halálos, és általában egy héten belül magától is elmúlik. A vírus azonban veszélyes a várandós anyákra: a terhesség bármely szakaszában vetélést, halva szülést és kisfejűséget okoz. A főorvos jelezte: ezeknek a csecsemőknek az életkilátásai "szörnyű rosszak", soha nem lesznek teljes értékű felnőttek.
Szlávik János hozzátette: gyakorlatilag lehetetlen védekezni a vírust terjesztő, rendkívül agresszív tigrisszúnyogok ellen, amelyek nem csak napkeltekor és napnyugtakor csípnek, hanem egész nap. Ahol megvannak a szaporodásának a feltételei, gyakorlatilag lehetetlen ellene védekezni - hangsúlyozta, kiemelve ugyanakkor, hogy Magyarországon nem kell tartani ilyen járvány kialakulásától.
Ausztriában sem tartanak járványtól
Ugyan van egy zikavírussal fertőzött beteg Ausztriában, a szakértők mégsem tartanak attól, hogy járvány törne ki az országban - adta hírül pénteken a Die Presse című osztrák lap. A bécsi orvosi egyetem közlése szerint a zikavírust egy Brazíliából hazatért osztrák nő szervezetében mutatták ki.
A trópusi betegségekkel foglalkozó szakértő szerint a következő hetekben egyre több utazó fog hazatérni úgy, hogy szervezetében kimutatható lesz a fertőzés, azonban többségük nem lesz beteg, észre sem fogja venni, hogy elkapta a vírust.
Ha az illető nem várandós vagy nem tervez éppen gyermekvállalást, akkor ennek nincs jelentősége - közölte Herwig Kollaritsch. Elmondása szerint Ausztriában azért nem kell járványtól tartani, mert a osztrák klíma hűvösebb, és nem élnek meg nagy számban azok az állatok, amelyek terjeszthetnék a kórt. Az osztrák szakértő elővigyázatosságra intette azokat, akik az érintett régiókba készülnek.
Ausztriában a tigrisszúnyog terjesztheti a kórokozót. Ezt a rovarfajt már 2012-ben észlelték az országban, de a maláriát terjesztő szúnyogfajta is feltűnt az országban - hangzott el az osztrák közszolgálati rádió (ORF) adásában. Szakértők elmondták: ezek a nem őshonos állatok a nemzetközi kereskedelem során szállított árukkal együtt "utazhatnak be" külföldről az országba.
Forrás: Straits Times
Forrás: MTI
Forrás: Konzuli Szolgálat