Két különböző borvidék két most induló borászata

Egyszer megkérdezték Zwack Pétertől, amikor lánya, Izabella akkor induló tokaji pincészetének útját egyengette, hogy miképp lehet borászattal egy kisebb vagyonra szert tenni. Az unikum legendás alakja némi töprengés után így felelt: akkor, ha az ember egy jóval nagyobb vagyonnal rendelkezik…

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

E válasszal két újonnan indult bo­rászat ifjú képviselői – az egyik a neszmélyi borvidékről Gottwald Szilárd, a másik pedig Balatonfüredről a Lukács Lilla–Barabás Barna házaspár – is mélyen egyetértenek. Egyelőre az ország két pontján ugyan, de egyformán szerelemből borászkodnak, és pontosan tudják, pénzt kivenni nemrégiben indult vállalkozásukból – az még a jövő zenéje.

Gottwald Borászat

A VÁRAKOZÁS ÖRÖME

Ha Gottwald Szilárd neve valakinek a ven­déglátós szakmában ismerősen cseng, az nem véletlen, hiszen a két testvér – Szilárd és Zoltán – jó ideje viszi az édes­apjuk által alapított családi vállalkozást, a sikeres tatai szállodát, ahol Szilárd a konyhát is vezeti. Emellett a szőlőjük­ben, a pincészetükben is gyerekkora óta részt derekasan vállal. „2006-ban kezd­tük a szállodánkban a wellnessrészleg kialakítását, és mivel ez a család minden idejét, energiáját elvette, apám kijelentette: idén a dunaszentmiklósi pincészetünkkel nem ér rá foglalkozni, úgyhogy nem lesz bor.” Mivel Szilárd mindig is a pincészet­ben sertepertélt, „bevállalta”, és azóta is folytatja ott a munkát. Ma már húszezer palack készül évente a Gottwald Borászat­ban, a szőlészetben és a pincében Szilárd vezeti a munkát. Olaszrizling a zászlós­hajójuk a neszmélyi borvidéken találha­tó szőlőjükben, emellett van irsai olivér, szürkebarát, a kék fajták közül kékfrankos, pinot noir, cabernet sauvignon. Szőlőik 70 százaléka – ahogy illik e vidéken – fehér fajta, a kékszőlőjükből főként rozé készül. „Autodidakta módon lettem borász – vallja –, de szerencsém van, mert igazi nagyoktól leshettem el a szakma csínját-bínját: Béger Ákos, Kamocsay Ákos, Mikóczy István, Szőllősy Mihály voltak a mestereim, tőlük tanultam, hogyan kell megőrizni egy-egy fajta jellegét, melyiket mikor érdemes szü­retelni, és mikor érdemes hordóba tenni egy-egy fajtát.” Szilárd a szőlőművelést szakemberre bízza, őt inkább a pince­munka érdekli: „Legjobban a szüret utáni hónapokat, a várakozások izgalmas idejét szeretem, amikor még erjed a nedű, és nem lehet tudni, mit rejt az az évi termés.”

Zelna Borászat

HORDÓT A MENYASSZONYNAK!

Hét hektár balatonfüredi és környéki szőlővel kezdődött, amely idővel nyolc lett, és jövőre tovább bővítik a terüle­tüket, mondja Lukács Lilla és Barabás Barna. A fiatalok Budapestről költöztek Balatonfüredre, hogy ezentúl imádott hobbijuknak élhessenek életüket betöltő feladatként. Borászatuk, a Zelna elneve­zését inkább ne firtassuk, mert rögvest belefognak valamiféle családi eredetű, hosszas magyarázkodásba. Maradjunk a ténynél: jól csengő, dallamos és könnyen megjegyezhető ez a név.

Náluk is az olaszrizling fő fajta (akár­csak a tatai Gottwaldnál), emellett pinot gris-t, merlot-t, zweigeltet és cabernet sauvignont is tartanak, feléjük, a Balaton-felvidéken ez már szinte előírás. Tervük még a ritkaságszámba menő pinot blanc, ez a sokarcú, izgalmas fajta, „amelyből majd pezsgőt, könnyű fehérbort és hordós érlelésű nehezebbet is készítünk” – avat be terveibe Barna, az ifjú férj. Ő korántsem autodidakta módon csöppent a szőlők, borok világába: diplomázott kertész, sző­lész, borász.

Meghatározó vonalként a könnyedebb ízvilágú, reduktív fajtákat viszik, emellett készítenek dűlőszelektált hordósokat is, igaz, az idei, első évükben még csupán tízezret palackoztak a saját termésből (a tavalyi év eléggé megkérdőjelezhető idő­járása miatt is). A Zelnánál is a fehérbor a meghatározó, van emellett rozéjuk, és egy kevés vörösborral is rendelkeznek már. Gyönyörű palackjaik címkéi Pletser Cecília grafikus szakértelmét dicsérik, és az sem mellékes, hogy Lilla korábban a reklám világában tevékenykedett, reklám- és mar­ketingtéren nem kell tehát külső segítség.

Kézműves, családi borászatuk tervét különben már jegyességük alatt dédelget­ték, nem lehetett véletlen, hogy nászaján­déknak a legtöbb családtagtól, ismerőstől, jó baráttól hordót kaptak ajándékba.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.