Nemrég az Air India Delhi-San Francisco járata még csak a világ második leghosszabb repülőútjának számított, egy irányváltoztatás után azonban átvette az első helyet az Emirates-től, amely Dubaj-Auckland útvonalával számított a leghosszabbnak.
A járat hosszát az növelte meg, hogy az Air India mostantól nem nyugat, hanem kelet felé repül, vagyis az Atlanti-óceán helyett a Csendes-óceánt szeli át. Az út így 1400 kilométerrel lett hosszabb. Így, míg az Emirates a Dubaj-Auckland útvonalon 14.120 kilométert tesz meg, addig a keleti irányú Delhi-San Francisco járat hossza 15.300 kilométer. Bár az út távolságban mért hossza megemelkedett, a szerencsés iránynak köszönhetően a repülési idő viszont két órával csökkent, így az utasok most 14 és fél óra alatt tehetik meg az utat India fővárosa és a kaliforniai város között.
A hátszél segít a haladásban
„A nyugati irányú repülés erős ellenszélben történik, ami jelentősen csökkenti a repülőgép sebességét. Ha keletre repülünk, akkor viszont a hátszél miatt megnő a sebesség” – nyilatkozta az Air India egyik alkalmazottja. Ha ugyanis az Atlanti-óceánt kelet felől érkezve szelik át, akkor azt 24 km/órás ellenszélben kell megtennie a gépnek, ami így 776 km/órával tud repülni, míg a másik irányban, vagyis a Csendes-óceán felett repülve 138 km/órás hátszél segíti a gyorsabb haladást, ebben az esetben a gép 938 km/órával képes repülni.
A Boeing-777 200ER típusú repülőgép személyzete lelkesen számolt be arról, hogy a gép október 16-án, vasárnap hajnali 4 órakor szállt fel Delhiben, Japán mellett elhaladva azonban átlépték a nemzetközi dátumválasztó vonalat, így „visszaléptek” október 15-ére. Mire azonban San Franciscóban landoltak, újra október 16-a volt, a gép helyi idő szerint reggel 6:30-kor szállt le a keleti parti városban.
Visszafelé a szokásos útvonalon repül a gép
A keletre haladó járat Mianmar és Kína, majd a Kelet-kínai-tenger felett repül át, érinti Japánt, átrepüli a Csendes-óceánt, majd ezt követően száll le San Franciscóban. A járat visszafelé a szokásos útvonalon halad, vagyis San Franciscóból indulva az Atlanti-óceán felé.
A rekordot azonban várhatóan nemsokára már meg is dönti egy másik légitársaság új útvonala: A Singapore Airlines hamarosan induló Szingapúr-New York járata a 16.500 kilométeres utat 19 óra alatt fogja megtenni.
Forrás: The Telegraph