A világ egyik legismertebb műemlékének számító épület dómja most
olyan átfogó megerősítésen esik át, amely biztosítja, hogy még évszázadokig ellenálljon az időnek – és ami szintén fontos, a földrengéseknek is.
Fotó: TGA
A Hagia Sophia az iszlám és keresztény világ közös öröksége, a történelem élő lenyomata. A bizánci időkben bazilikaként működött, majd az oszmánok idején mecsetté alakították, és ma ismét a hívők imádságának helyszíne. A jelenlegi restaurálás leglátványosabb része a 43,5 méteres belső acélállványrendszer kiépítése, amely lehetővé teszi, hogy a dóm mozaikjain dolgozhassanak anélkül, hogy a vallási funkciók megszakadnának.
A dóm külsejéről a korábban felhelyezett ólomfedéseket leszerelik, javítják vagy újakkal helyettesítik.
Az egész folyamatot időjárásálló ponyvák és acélkeretek védik, hogy sem a belső mozaikok, sem az épület külső szerkezete ne sérüljön. Eközben egy 60 méteres daru is segíti a munkálatokat – természetesen speciálisan a Hagia Sophia szerkezetéhez tervezve, hogy semmi ne veszélyeztesse az épületet.
Fotó: TGA
A restaurálás korábbi szakaszaiban már megújult többek között a Szelim, III. Mehmed és III. Murád szultán sírja, valamint az egykori elemi iskola és az imaidők kiszámítására szolgáló időmérő helyiség. A galéria szintje is látogathatóvá vált.
A komplexum minden részletét digitalizálták is – így megszületett a Hagia Sophia „digitális ikertestvére”, amely örökre megőrzi az eredeti állapotot.