A kiadvány szerint az európai légijáratok áprilisban 2,7%-kal csökkentek a tavalyi év azonos hónapjához képest, ami nagyjából 2009. áprilisának felel meg. A portugál és francia sztrájkok nagyjából 5000 járat törlését idézték elő. A charter (+3%) és a diszkont (+1,2%) szegmensen kívül minden más ág nagyjából 4%-kal teljesített rosszabban, mint a tavalyi negyedik hónapban. Előzetes adatok szerint áprilisban az összes járat 36%-a késett, ami 3 százalékpontos javulás tavalyhoz képest.
Az európai repülőtereken az összes utasforgalom 2012 márciusában 3,5 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi azonos időszakban, habár a gépindulások összességében 2,3%-kal csökkentek a harmadik hónapban tavalyhoz képest. Az első negyedévben az utasforgalom 3,4%-kal nőtt, míg a járatok gyakorisága 1,7%-kal esett Európában.
A riportba megtalálható az IATA új statisztikája is, amely szerint áprilisban a menetrend szerinti járatok iránti kereslet 6%-kal nőtt.
Hatások az utasforgalomra
Az elmúlt és az elkövetkező időszakban több iparági változás is érinti az európai utasforgalmat.
Az IAG megállapodást kötött egy skót konzorciummal a BMI Regional értékesítéséről. Az ügyletet az CAA-nak kell jóváhagynia. A British Airways bejelentette, hogy 9 BMI útvonalat (Heathrow-ról Bergen, Nizza, Bécs, Stavanger, Hannover, Agadir, Marrakesh és Casablanca) május 23-tól saját járatszám alatt működtet. A BMI eladását követően a cég léányvállalata, a bmibaby bejelentette leállását, a cég fokozatosan állítja le járatait 2012 szeptemberéig.
A Ryanair bejelentette, hogy az idei télen is úgy tervezi, hogy 80 repülőgépet parkoltatni fog, ennek okát a folyamatosan emelkedő üzemanyagárakban, a dublini és a Stansted repülőtér magas téli díjával indokolta.
A Wizz Air Budapesten állomásoztatott gépeinek száma 3-ról 6 A320-asra bővült a Malév csődjét követően, Budapestről az idei nyáron 32 célállomásra közlekednek, a tavalyi 16-hoz képest az idei télen 22 járatot terveznek.
Az Air France a tervek szerint 2015-re átrstruktúrálja működését, amellyel várhatóan 20%-kal javul a cég produktivitása, ezt főként a személyi költségek csökkentésével érik el, írja a jelentés. A jelentés szerint a légitársaság teherszállító flottája 5-ről négyre csökkent, átszervezik a közép- és rövid távú üzemelést, 2014-ig 34 repülőgépet vonnak ki, üzemelésüket a tervek szerint három elkülönülő részre bontják: hosszú távú feeder, regionális és rövid- és közepes távú szabadidős részre.
Negatív pénzügyek
A Ryanair kivételével a bulletin által nyomon követett európai légitársaságok mindegyike üzemi veszteséget könyvelt el az idei első negyedévben. Érdekes ugyanakkor, hogy míg a Turkish Airlines, a Vueling, az easyjet és az Air Berlin csoport csökkenteni tudta működési veszteségét az egy évvel ezelőttihez képest, addig a nagyok: Lufthansa, Air France-KLM és az IAG (BA-Iberia) növelték a mínuszt. A Turkish például több mint 30%-kal csökkentette üzemi veszteségét.
Összesen 1,8 milliárd veszteséget értek el, ami 17%-kal gyengébb eredmény a tavalyi 1,5 milliárdos üzemi veszteségnél. A legtöbb légitársaság az üzemanyag árak meredek emelkedését jelölte meg, mint elsődleges negatívan ható tényezőt, valamint a gazdasági környezet bizonytalanságát.