Az eredeti terveknek megfelelően mostanság kellene felszállnia az első járatnak az egykori szentkirályszabadjai katonai repülőtérből fejlesztendő fapados légikikötőből, a Budawestről, melyet Karai Péter, a Budawest Zrt. fejlesztési igazgatója korábban nyomtatott lapunknak, a Turizmus Trendnek nyilatkozva Budapest fapados repülőtereként aposztrofált.
A felszállás egyre inkább késni látszik, mi több, kétséges, hogy egyáltalán sor kerül-e rá valaha. A repülőteret korábban a fejlesztő Budawest Zrt-nek eladó veszprémi és szentkirályszabadjai önkormányzatok visszakövetelik a cégtől egy közelmúltban született döntésük értelmében. Az önkormányzatok indoklás szerint a cég voltképpen nem is gondolta komolyan a repülőtér fejlesztését. A vádakat a Budawest rendre visszautasítja.
A két önkormányzat 2006-ban szerződött le a Budawesttel. Ekkor az államtól ingyen kapott területet 1,2 milliárd forintért adta el az ingatlanfejlesztőnek Veszprém és Szentkirályszabadja, fele-fele arányban osztozva a bevételen. Az ingyenesség feltétele az volt, hogy a területen repülőteret kell létesíteni, ez a beruházási kötelezettség az adásvétellel átszállt a Budawestre. Amennyiben a két önkormányzat eláll a szerződéstől, kockáztatja az adásvételből származó 600 milliós bevételét.
A Budawest Zrt. nem hibás
Ugyanakkor az önkormányzatok 900 milliós kötbért is követelnek a Budawesttől, mondván, hogy a cég nem teljesítette a szerződésben foglaltakat. Tovább csökkentheti a visszafizetendő összeg mértékét a repülőtéren található ingatlanok állagának romlása. Ezt szintén a Budawestnek rója fel Veszprém és Szentkirályszabadja. Az állagromlás miatt szükség lesz egy aktuális ingatlan-értékbecslésre is, ami beárazza a 2006 óta történt változásokat.
Karai a Népszabadság érdeklődésére elmondta: még nem kapták meg a két önkormányzattól a hivatalos értesítést a szerződéssel kapcsolatos döntésről, ezért egyelőre nem kívánnak érdemben nyilatkozni az ügyről. Karai hozzátette: cégét nem érzi felelősnek a kialakult helyzetért.
A beruházás ellenzői
Mindenestre az ügyből jogi eljárás lesz, mely biztos, hogy évekkel elhalasztja a repülőtér fejlesztését. Így nyugodtan dőlhetnek hátra a korábban zaj- és környezetvédelmi kifogásokat felhozó szervezetek is. Az elmúlt évek során Balatonalmádi, Balatonfűzfő, Siófok és Balatonföldvár önkormányzatai utasították el a fejlesztést egyebek mellett amiatt, hogy az uralkodó széljárás miatt várhatóan gyakran használt futópálya iránynak köszönhetően túlzott zajterhelés éri majd településeiket. Az ügyben tavaly májusban megszólaló Sólyom László volt köztársasági elnök szintén a beruházást ellenzők mellett foglalt állást.
Karai korábban a Turizmus Trendnek az nyitás idejéről már óvatosabban fogalmazva elmondta: 2011-ben szállhat fel az első járat. Eleinte naponta 1-2 járatra számítanak, mely az üzemelés második évére napi 5-6-ra emelkedhet – biztatott akkor Karai Péter. (Napi Turizmus/Népszabadság)