Mont Blanc: karnyújtásnyira az Alpok tetejétől

A francia Alpok híres üdülőhelyén, Chamonix-ban a legtöbb turista az időjárásról érdeklődik. Azt tudakolják, hogy működik-e a drótkötélpályás felvonó, amely a hegyóriás legmagasabb csúcsának, a Mont Blanc-nak a közelébe viszi fel a csoportokat.

Chamonix-ban szerencsénk volt. A Nap ragyogott az égen, a vendégek egy szál pulóverben sétáltak a kisvárosban. Többen arról panaszkodtak, hogy az előző napon esett az eső és olyan szélvihar volt, hogy a felvonót leállították. Emiatt kevesen jártak az utcákon, viszont megteltek az alpesi szállodák.

Az Alpok főbejáratánál

Chamonix közkedvelt kirándulóhely, ahogy mondják, az Alpok főbejárata. A franciákon kívül a kínaiak, a japánok, a németek, a belgák, az angolok és a dánok egyik kedvenc pihenőhelye. Szépséges, virágokkal díszített házakat találni itt parányi utcákkal, mozgalmas vasútállomással, busz- és gépkocsiparkolóval.

Zömében családostól, gyerekekkel jönnek ide a turisták, mert kristálytiszta a levegő és csend uralja a környéket. Körös-körül szállodák, éttermek, sörözők és ajándékboltok várják a vendégeket. Nagyszerű a látvány, mindenütt erdők sokasága övezi a települést. A parkolókból például jó rálátás nyílik a síelők oktatópályájára, valamint a drótkötélpályára is, amelyen felvonók viszik folyamatosan a turistákat az Alpok legmagasabb csúcsaihoz.

A gyors folyású Arve-folyó völgyében levő kisváros sétálva is hamar bejárható, de kisvonatra is pattanhatunk. Reggel 8 órától délután 6 óráig menetrend szerint járnak a felvonók. Akik fel akarnak szállni az alpesi járműre, azok a retúrjegy mellé kabinszámot is kapnak, amely meghatározott sorrend alapján jelzi, hogy melyiket használhatják. A rengeteg érdeklődő turista, ha rövid időre is, de nekivág a hegynek, mert életre szóló élményeket szerezhet itt, a már örök hó birodalmában.

Ahol az első téli olimpiát rendezték

A felvonó nagyon régóta jár ezen a neves üdülőhelyen, és pályájának kialakítása igazi műszaki bravúrnak számított annak idején. Azóta modernizálták és korszerűbb kabinokat működtetnek. Ez azt jelenti, hogy egy jármű egyszerre hetven utast visz fel az Alpok legmagasabb hegycsoportjaihoz. Chamonix arról is nevezetes, hogy 1924-ben – immár több mint kilencven éve – itt rendezték meg az első téli olimpiát. Ezen hazánkat négy sportoló képviselte.

Ahogy a kabinnal egyre feljebb haladtunk, úgy tűntek el az erdők és kerültek elő a hegyek csupasz sziklái. Alattunk ötszáz méterre hatalmas szakadék tátongott. Élő közelségből láthattunk azokat a lassan lefelé csúszó köveket, amelyeket a víz, a szél évszázadok óta egyfolytában koptatott. Aztán még feljebb érve már a gleccsereket és a hófödte havas csúcsokat pillantottuk meg. A lenyűgöző nagyságú méretek különleges látványában gyönyörködhettünk.

A pálya érdekessége, hogy átszállással érhettük el a végállomást. Az első hely, ahová érkeztünk, a 2310 méter magas Plan de L. Aiguille volt. Itt könnyen járható sétautakon gyalogolhattuk be a környéket. Ezt követően a kötélpályán haladt tovább a kabinunk, amíg elértük a célt, a 3842 méter magas L. Aguille du Midit. Onnan a verőfényes napsütésben nyomban előtűnt a 4810 méter magas Mont Blanc, az Alpok legmagasabb, hóval borított csúcsa. Szerencsénk volt, hogy szinte karnyújtásnyira gyönyörködhettünk a „Fehér-hegy” pompájában. Persze itt már hideg volt és jól esett a dzseki. A levegő is megritkult, ezért lassan lépkedtünk a teraszon. Letekintve, alattunk éppen egy lengyel hegymászó csoport indult gyalogosan, hogy meghódítsa a Mont Blanc-t. Lassan, fokozatos tempóban haladtak felfelé. Úgy mondják, hogy évente több ezren jutnak fel a csúcsra a gyalogos túrázók közül. De ma is jól felszerelés és kellő tapasztalat kell ahhoz, hogy célba érjenek.

Az amerikai elnök is vezetett expedíciót

Egyébként a legendás csúcsot a feljegyzések szerint először – közel 230 éve – 1786-ban a szavojai hegyivezető, Jacques Balmat (1762- 1834) és a francia orvos, botanikus és hegymászó, Michel-Gabriel Paccard (1757-1827) mászta meg. Az első nő pedig, aki elérte a Mont Blanc-t az alpinista Marie Paradis (1778-1839) volt 1808-ban. A krónika arról is beszámolt, hogy Theodore Roosevelt (1858-1919), a 26. amerikai elnök a közelben töltötte mézesheteit és expedíciót is vezetett a Mont Blanc-ra.

Amikor újra felvonóra szálltunk és visszatértünk Chamonix-ba a csoportunk tagjai elégedetten könyvelték el a látottakat. A napfény továbbra is beragyogta a várost, így lentről is megpillanthattuk az Alpok legmagasabb csúcsát, amely csillogó fehér fényével töltötte be a környéket.

Aztán autóbusszal haladtunk át a közeli Mont Blanc alagúton, amelyet idén fél évszázada, hogy megnyitottak, és azóta is óriási forgalmat bonyolít le. A hegy gyomrában 12 perc alatt tettük meg a 11,6 kilométeres távolságot, és így jutottunk át Franciaországból Olaszországba.


Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!

Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!  

A Horvát Köztársaság Turisztikai és Sportminisztériuma, valamint a Horvát Idegenforgalmi Közösség óriási forgalomra figyelmeztet július 4-én, 5-én és 6-án.
Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak

Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak 

Egy új, most elindított nemzetközi kezdeményezés új szintre emeli a turisztikai promóciót.
Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca

Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca 

Az olasz főváros nevezetességei egymás után kapnak új díszkivilágítást.
Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot

Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot 

Bajorország szíve, ahol a sétahajót Keplernek hívják, és ahol XVI. Benedek pápának három bronzszobra is van a városban.
Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között

Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között 

A Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) stratégiai együttműködésről állapodott meg.
Nyár, szünidő és Dubaj

Nyár, szünidő és Dubaj 

A városban számos lehetőség van kulturális, aktív, sőt akár extrém programok kipróbálására.
Listán Prága leglátogatottabb turisztikai célpontjai

Listán Prága leglátogatottabb turisztikai célpontjai 

Az első tíz legnépszerűbb csehországi idegenforgalmi célpont az utóbbi években nem nagyon módosul.
Megújította Travelife Partner minősítését az OTP Travel

Megújította Travelife Partner minősítését az OTP Travel 

Az utazásszervező először 2023-ban, első magyarországi székhelyű utazási irodaként kapta meg a minősítést, amelyet idén, 2025-ben sikeresen megújított.
Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira

Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira 

Ausztria 2025-ben is izgalmas célpont a magyar utazók számára.
Hőségriadó Olaszországban

Hőségriadó Olaszországban 

A szerdai napra tizenhárom városban közepes szintű, úgynevezett narancssárga riasztást rendeltek el.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.