Osztrák beutazás: karanténról tesztre váltanak

Ausztriában a szövetségi kormány és a tartományi vezetők május 10-ei találkozóját követőn bejelentették a turizmus és szabadidő-gazdaság újraindításának részletszabályait - tájékoztatott a GD Consulting.

Ennek értelmében május 19-az újrakezdés dátuma: ekkortól nyithatnak meg a szálláshelyek, vendéglátó egységek, sport- és kulturális létesítménynek. Sebastian Kurz osztrák kancellár a részletszabályok ismertetése előtt beszámolójában kitért arra, hogy európai összehasonlításban sikeres az osztrák járványkezelés, érvelése szerint Ausztriában más országokhoz képest kevesebb áldozatott követelt a koronavírus járvány harmadik hulláma. Ennek okát elsősorban a konzekvens tesztelési stratégiában, valamint az FFP2 maszkok kötelezővé tételében látja. Ezeket a szolgáltatásokat és eljárásokat továbbiakban is biztosítják, illetve fennttartják.

A május 19-ei nyitást követően újabb enyhítések a szabályozásokban, - mint például nagyszabású esküvők, tömeges rendezvényeken étel-ital fogyasztás  engedélyezése, az FFP2 maszkviselés kötelezettség eltörlése, stb. - legkorábban július elsejét követően képzelhető el. A turisztikai, kulturális és sportszolgáltatások igénybevételének fő szabálya, hogy a hozzáférést, a „belépőt” a úgynevezett zöld útlevél jelenti. A zöld passzust oltási igazolással, érvényes negatív teszteredmény birtokában, illetve a betegségből való gyógyulás tényét bizonyító igazolással lehet megszerezni. Mint ismert: a zöld igazolványt 3 szakaszban vezetik be Ausztriában.

Elisabeth Köstinger turizmusért felelős miniszter a tájékoztató keretében ismertette a turisztikai ágazat újraindítását lehetővé tevő konkrét részletszabályokat. Ennek megfelelően az éttermek kül- és beltérre egyaránt megnyithatnak május 19-től, egy asztalnál kültéren 10 felnőtt, míg beltéren 4 felnőtt, illetve a hozzájuk tartozó gyerekek ülhetnek. A negyedórás tartózkodást meghaladóan kötelező a vendégek regisztrációja, amely a járványügyi nyomon követést lehetővé teszi. Fogyasztás csak ülve engedélyezett, egyéb helyzetekben az FFP2 maszk viselése kötelező. Szabadtéri rendezvényeken kültéren 3000 fő tartózkodhat, beltéren pedig 1500 fő: feltétel, hogy beazonosíthatóan és nyomon követhetően legyenek a vendégek leültetve. Fontos ugyanakkor, hogy a létesítmények összbefogadó kapacitásának 50 százalékos mértékéig lehet csak üzemeltetni. Nem ültetett formában szervezett rendezvények esetében a maximum létszámkorlát: 50 fő. Az ötven fő feletti rendezvények szervezése előzetes hatósági jóváhagyáshoz kötött, étel- és italfogyasztás egyelőre itt nem lesz engedélyezett.

A wellness létesítményekben, fitneszközpontokban, kiállításokon és vásárokon 20 négyzetméter per főben szabják meg a létszámkorlátot. A szektor számára a részletszabályokat és a gyakorlati tanácsokat is tartalmazó „Biztonságos nyaralás” című kiadványban foglalják össze – hívta fel a figyelmet Elisabeth Köstinger.

Wolfgang Mückstein szövetségi egészségügyi miniszter ismertetése szerint május 19-től a határok a külföldiek előtt is megnyitnak, karantén-kötelezettséget Ausztria csak a súlyosan fertőzött országok esetében tartják fent. A járványügyi szempontból rizikós ország-csoportból érkező beutazókra negatív teszt bemutatása mellett is kötelező lesz a karantén. A május 19-ei újranyitás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében szabályozták a „belépő tesztként” elfogadható tesztek formáját és érvényességét. Ennek megfelelően a PCR tesztek 72 óráig, az antigén tesztek 48 óráig, a vorarlberi kedvező tapasztalatok alapján május 19-tól szövetségi szinten is bevezetésre kerülő „digitális önteszt” pedig 24 órás időtartamra lesz érvényes.

Újdonság a "POS tesztelés" lehetősége. Ha valaki a széleskörű és ingyenes tesztelési kínálat mellett sem tudott kellő időben tesztet csináltatni, azok számára a szálláshelyekre, vendéglátóhelyekre való belépés előtt helyben is lesz lehetőség „POS-teszt” elvégzésére. Ezek érvényessége azonban csak az adott helyiségre és csak a rövid tartózkodás (pl. ebéd elfogyasztása) idejére korlátozódik. Az éjszakai kijárási korlátozást május 19-tól egész Ausztriában eltörlik.


Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.
Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek

Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek 

Ezúttal nem a száj- és körömfájásjárvány terjedésének megfékezése az ok – másról van szó.
Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken

Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken  

A helyi hatóságok adatai szerint az idén rekordszámú látogató árasztotta el a Kanári-szigeteket.
Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás

Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás 

Még egy hónapig azok a szabályok érvényesek, amelyek április 7-én kerültek bevezetésre.
Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben

Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben 

A fiatalokat megcélzó túra fő célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék az osztrák fővárost.
Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak

Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak 

Görögország szigorította a lakóautókra vonatkozó szabályozásokat, ami felháborodást váltott ki a lakóautós közösség körében.
Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete

Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete 

Bővül a Dubai Department of Economy and Tourism (DET) magyarországi képviselete.
Szűkítik a Mount Everestre induló mászók körét

Szűkítik a Mount Everestre induló mászók körét 

Az utóbbi években több kritika érte Nepált, hogy túl sok engedélyt ad ki sokszor tapasztalatlan túrázóknak is – ezért most jön a szigorítás.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.