A válaszadók 35%-a a hazai pihenést részesíti előnyben, ha azonban külföldre moccan, a távolabbi európai országokat látogatja inkább, mint a környező államokat – mutatott rá rögtön egy érdekességre a kérdőív.
Idehaza a Balaton elsősége megkérdőjelezhetetlen, a kitöltők 62%-a a magyar tengerhez utazik legszívesebben, a második helyet a Tisza-tavat is magába foglaló északkelet-alföldi régió foglalja el közel 9%-os eredménnyel. A válaszadók fele 2-3 alkalommal, negyede pedig még ennél is többször üdült az elmúlt két évben, és csak 7% nyilatkozott úgy, hogy erre nem volt alkalma. A nyári dugókat némileg magyarázza, hogy a többség - 65% - nyaranta veszi ki a szabadságát, kifejezetten télen csak 2% megy üdülni, míg az emberek közel ötöde több évszakra osztja el a szabadnapokat. A magyarok nyári pihenés iránti preferenciáját jól mutatja, hogy az OTP SZÉP kártyás költések mintegy 50 százaléka a nyári szezonban keletkezik.
Csak egy szál bikinit visznek el az útra
A kutatásból kiderült, hogy a nyaralni indulók 12%-a csak 1-2, akár egy zacskóban is elférő ruhadarabbal vág neki a szabadságnak, 73%-uk minden eshetőségre felkészülve megáll 20-30 darabnál, míg 15% akár több bőröndöt is telepakol egy egyhetes kiruccanásra. A fürdőzés, napozás 55%-kal végzett az élen a legnépszerűbb programok között, a nevezetességek végiglátogatását 20% tekinti fő kikapcsolódásnak. A kulináris élvezetek 9%-ot, az egyre népszerűbb wellness-programok 8%-ot, az olvasás és a sportolás pedig 4-4%-ot, kaptak a válaszok között.
A válaszadók kicsivel több, mint negyede 50 és 100 ezer forint közötti, több mint harmada pedig 100 és 500 ezer forint közötti összeget költ egy évben üdülésre, 8%-uk pedig félmilliónál többet is rászán éves szinten a kikapcsolódásra. A szükséges forrás előteremtését a válaszadók 8%-a akár hitelfelvétellel is megoldaná, sőt 3%-uk nyilatkozott úgy, erre már volt is példa. „A tapasztalataink szerint a nyári üdülés finanszírozása is a népszerű célok közé tartozik a személyi kölcsön felvételekor – mondja dr. Rajmonné Veres Ibolya, az OTP Bank igazgatója -, hiszen így havonta kis összegekben, utólag is finanszírozható az éves nagy üdülés költsége.”
A legnagyobb baj, ha rossz az idő
Érdekes végül, hogy az üdülés közben a válaszadókat a leginkább zavaró tényező a rossz idő, ezt jelölte meg a kitöltők 34%-a, miközben a betegség 30%-ot, a befizetett pénzzel nem arányos szolgáltatás 25%-ot kapott. Jó hír, hogy csak minden tizedik nyaralót zavarja leginkább az, ha a többiek nem hagyják pihenni.
Forrás: Turizmus Online