Mezei pacsirta csicsergésére és halk klarinétszó dallamára gyülekeztek a nem mindennapi tárlat megnyitójára érkezők, akik Tóth Dóra népdalénekes, Vásárhelyi puszta az én szülőföldem kezdetű dala közben megtapasztalhatták az autentikus alföldi hangulatot.
– Lassan elfogyunk. Ha az ország értékeit elfeledjük, felületes gazdái leszünk annak a kultúrkincsnek, amit átadhatnánk az utánunk következő generációnak. Az ország minden kis szegletében találni értéket, amit meg kell őriznünk. Ezt szeretnénk mi, kardoskútiak is megmutatni – nyitotta meg az estet és egyben a rendhagyó kiállítást Lengyel György, a közel kilencszáz lelkes Kardoskút polgármestere.
Az egyik emeleti helyiségben Andrékó Katalin szalmából, gyékényből és kukoricacsuhéból készült csodás alkotásai láthatók. Utóbbiak elkészítésébe bele is pillanthattak az est vendégei.
A kiállítás része a Kocsis Péter amatőr természetfotós képeiből nyílt galéria is. Ahogy Verasztó Lajos, a rendezvény házigazdája, egyben Kardoskút mecénása fogalmazott, sokan úgy vélik, arrafelé csak a „nagy sömmi” van, pedig ennek éppen az ellenkezője igaz. A természetfotókon végigkövethetjük az évszakok váltakozását, a fotós elkapta többek között a kerecsensólyom, a gólyatöcs, a bölömbika, a bagoly, a róka vagy a szürkemarha gulya életének egy-egy pillanatát, de megcsodálhatunk számos mezei virágot, mint az őszirózsát vagy a vöröslő pipacsmezőt. Kocsis Péter fotói mellett a látogatók felfedezhetnek Rajki Judit látványos képeiből is néhányat.
A kiállításon megtekinthető Kisné Károlyi Mariann 314 darabból álló porcelánbaba gyűjteménye, ami több szempontból is különleges. Egyrészt Kisné csak néhány éve kezdte gyűjteni máris hatalmasra duzzadt kollekcióját, másrészt a kiállításon különböző tematikák alapján csoportosítja a szebbnél szebb babákat. Láthatók babazsúrra vagy teátrumba „érkezett” babák, belecsöppenhetünk a mesék világába vagy éppen a Föld gyermekeinek csoportjában gyönyörködhetünk.
A megnyitó vendégei kóstolót kaphattak Bodrogi József méhész, a Kardoskúti Tájház megálmodójának és tulajdonosának bio mézeiből
Az est kedvéért Budapestre érkezett Nagy László és családja veteránmotor gyűjteményéből is két régi darab.
Az est során bemutatkozott a Főnix színjátszó kör Varga Pál vezetésével, a zenei aláfestésről pedig a Rákóczi kocsmája zeneműhely gondoskodott.
A tárlat megtekinthető október 13-ig csütörtöktől vasárnapig, 15-19 óra között a Király utca 9. száma alatt. Csoportok egyéb időpontokban is tehetnek látogatást a galériában, amennyiben előzetesen bejelentkeznek a 06 20/971-6777-as telefonszámon.