A fürdők pénzügyi helyzetének rendezése

Magyarországi fürdők 98%-a önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság tudaljonában és/vagy üzemeltetésében van. A szállodaiparral ellentétben a magántőke alig van jelen, mégis egy versenypiacon kell megélniük. Milyen reformra volna szükség a hatékonyság növeléséhez? A Magyar Turisztikai Szövetség zártkörű sajtóreggelijén jártunk. 

Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt 20 évben 3 fürdőfejlesztési program zajlott hazánkban, de az utolsó támogatási időszak óta eltelt annyi idő, amennyi alatt egy fürdő létesítmény megkopik. Elmondása szerint a korábbi támogatási időszakokban nem volt hangsúlyos a fenntarthatóság vagy megtérülés. A berendezések, attrakciók folyamatosan veszítenek versenyképességükből, hiszen ezek akkor versenyképesek, amikor megépülnek, majd még nagyjából 3 évig és 7 év az a ciklus, amikor erősen el kell azon gondolkodni, hogy tovább fejleszteni, felújítani, vagy cserélni kell ezeket az attrakciókat. Ehhez a fürdőknek nincs saját forrásuk. „Összágazati érdek, hogy a minőségükben egyre javuló és egyre bővülő szálláshelyekkel és az adott desztinációkat kiszolgáló infrastruktúra fejlődésével párhuzamosan olyan attrakcióink is legyenek, melyek minőségükben, versenyképességükben, vonzerejüjben méltóak a szálláshelyekhez”-fogalmazta meg a  Magyar Fürdőszövetség elnöke. Ehhez egy új fürdőfejlesztési programra van szükség.

Rendszerváltás

Boros László Attila elmondása alapján a jelenlegi finanszírozási rendszer elavult, olyan motivációs elemekkel nem rendelkezik, amelyek a hatékonyságot és a teljesítmény növelését szolgálnák. éppen ezért a a fürdőket üzemeltető gazdasági szervezetek és vállalkozók egyesülete strukturális reformot sürget (amelyről a Magyar Turisztikai Ügynökséggel el is kezdtek egyeztetni.) A szövetség elnöke 2020-tól látja reálisnak, hogy felálljon egy új finanszírozási rendszer. Terveik szerint a sikeres reformot követő többletbevételek a rendszerben maradnának, és nem az egyes fürdőket üzemeltető társaságok nyereségét növelnék, hanem azt szolgálják, hogy a rendszer fenntarthatóbb legyen és hatékonyabban működjön.

Boros László Attila hangsúlyozta: a reformokat nem csak várják, hanem tenni és áldozni is hajlandóak érte, például támogatják, hogy a többletbevételek egy része a nemzetgazdaságba forogjon vissza. Valamint vállalnák az ágazati bérek emelését és eszközfejlesztést, ez utóbbira az elmúlt évtizedekben nem volt forrás. A Magyar Fürdőszövetség elnöke szerint kedvezményes áfakulccsal óriásit lehetne lendíteni a forráshiányos ágazaton. Az ÁFA csökkenésből származó többletbevételeket visszaforgathatóak a munkabérekre, szolgáltatás-fejlesztésre. Akár olyan kombinált megoldásokban is érdekeltek, mint ami a szektorban ismert 4%-os hozzájárulással már működik. Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke egyetértett: véleménye szerint érik egy „turizmus-áfa” kifejezésnek a létjogosultsága. "Ha az 5+4-es modellt nézzük hosszú távon, akkor ez az, ami valószínűleg működőképessé tudja tenni az ágazatot és forrást tud biztosítania fejlesztésekre."

Szabályozás

Boros László Attila felhívta a figyelmet arra, hogy érvényben van egy 1996-ban kelt népjóléti miniszteri rendelet – sok olyan szolgáltatást vagy eszköz került használatba az elmúlt 22 évben, amelyeket ez a rendelet nem is ismer. Mégis, amikor ellenőrzik a fürdőket, akkor ez alapján ellenőrizek a hatóságok. Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke hozzáfűzte, hogy a jogszabályi háttér elavultságát jól példázza, hogy olyan víztisztítási technológiák léteznek, amiket az ellenőrző szerv nem ismer. Például, azt, hogy az ózonnal lehet vizet tisztítani, azt a magyar jogrendszer nem ismeri. Egyetértettek abban, hogy a szabályozás felülvizsgálatára, frissítésére van szükség, ez semmilyen állami forrást nem igényel.


Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.
Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án

Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án 

A méhektől nemcsak a természet legfinomabb ajándékát, a mézet kapjuk, de sokat is tanulhatunk tőlük!
103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben

103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben 

Magasra szökött az egy négyzetméterre jutó magyar olimpiai aranyak száma a Madame Tussauds Budapest sport termében.
Augusztusban Szabadság Szigete

Augusztusban Szabadság Szigete 

Az idei Sziget Fesztivál minden eddiginél fenntarthatóbb és higiénikusabb lesz – ígérte a szervezőcsapat a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás

Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás  

A Helló Európa! Fesztivál programjai a szabadság, az európaiság és a sokszínűség jegyében keltik életre Budapest ikonikus helyszíneit, köztereit és épületeit.
Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot

Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot 

A sportág legrangosabb versenyére a világ több mint 30 országából várnak résztvevőket.
Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?