Ahogy arról mi is beszámoltunk korábban, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya sikkasztás bűntett elkövetésének gyanúja miatt indított nyomozást, miután a pénzügyi tevékenységet folytató KUN-MEDIÁTOR Szolgáltató Kft. karcagi fiókjában többen nem jutottak hozzá befektetésükhöz.
A karcagi Kun-Mediátor utazási vállalkozás - amelynél jogosulatlan pénzügyi szolgáltatás gyanújával indított piacfelügyeleti vizsgálatot a Magyar Nemzeti Bank - ügyvezetője, Dobrai Sándorné hozzátartozóival együtt elhagyta az országot, mielőtt kirobbant a botrány a cég körül.
A Facebookon már létrejött egy zárt csoport Kun-Mediátor Károsultak néven, melynek nyilvános leírásában a következő szöveg olvasható: „Mint ismeretes, Dobrai Sándorné "Marcsi" 2015. Április 13-án vagy 14-én a hozzátartozóival együtt elhagyta az országot, tartózkodási helye, valamint a rá- és a vállalatára bízott pénzünk holléte ismeretlen. Azért hoztam létre ezt a csoportot, mert mivel mindannyian a ködben tapogatózunk, jelenleg fel sem tudjuk mérni az általa okozott kár mértékét, sem a károsultak számát. Tisztelettel kérek mindenkit, hogy hívjon meg minden általa ismert betétest, károsultat a csoportba, használjuk a közösségi média erejét, ahogy tették már sokan előttünk ilyen esetekben. Emellett használjuk ezt a csoportot platformként az információ megosztására.”
Április 16-án a rendőrség pedig már nyilvános körözést adott ki a 61 éves Dobrai Sándorné ellen, amely az ügyvezető fotójával együtt a police.hu oldalán található. Mind eljáró elrendelő szervként, mind értesítendő szervként a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályát jelölték meg.
A kft. fő tevékenységként utazási irodaként működik, utazásközvetítéssel foglalkozik, amely mellett pénzváltási tevékenységet is folytat, de pénzügyi tevékenységre vonatkozó engedélye nincs az MNB-től.
Húszmilliárd forint is lehet a kár a jogi tanácsadó szerint
Egyelőre bizonytalan, hogy három-négymilliárd forint vagy ennél nagyságrenddel nagyobb, esetleg 20 milliárd forint a kár - fejtette ki Dobrossy István ügyvéd a Kun-Mediátor Szolgáltatói Kft. mintegy kétszáz megjelent károsultja számára tartott jogi tanácsadással egybekötött tájékoztatón a karcagi városházán csütörtökön.
Hozzátette: név szerinti feljelentést tettek a cég vezetőivel szemben, a nyomozást a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság folytatja. Felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy csak olyan összegről tegyenek feljelentést, amelynek a forrását igazolni tudják.
A karcagi városháza nagytermét megtöltő mintegy kétszáz károsult láthatóan zaklatott lelkiállapotban, ám fegyelmezetten hallgatta az ügyvéd tájékoztatóját és tett fel kérdéseket. A tájékoztató alapján a károsultak folyamatosan jelentkeznek, ezért nehéz megbecsülni azt, hogy mekkora összegről lehet szó.
Dobrossy István elmondta: a kft.-nek két tagja van, a 2013. december 31-i mérleg szerint saját tőkéje 24 millió forint fölötti összeg, tehát sem eszköz, sem pedig forrás oldalon nincs meg az a vagyon, amelyet a károsultak befizettek. A pénz mozgása cégen kívül, de a cég nevén történt - mondta. Hozzátette: csodálja, hogy ez az ügy nem került az elmúlt évek során a pénzügyi felügyelet elé. Kiemelte: a cég esetében a felügyeleti engedély nem vonatkozott betétgyűjtésre.
Az MTI kérdésére elmondta: a jogszabályok szerint a cég vagyonából lehet kielégítést nyújtani, ám az már politikai kérdés, hogy az állam a nagyszámú károsultra tekintettel részt kíván-e venni megsegítésükben. Hangsúlyozta: nem olyan ügyről van szó, mint a Questor esetében, mert ebben az esetben szerinte úgy tűnik, nem merül fel állami felelősségvállalás.
A befektetők pénzének hollétéről egyelőre nem lehet tudni - mondta az ügyvéd.
Dobrossy István hozzátette: a kft. egyik vezetője a cégnyilvántartás szerint igazgatósági tag a Múzeumkert Zrt.-nél, a cég 23-24 millió forint saját tőkével rendelkezik, ami nem támasztja alá, hogy a hiányzó pénzt ebbe a társaságba fektették volna.
Egy károsult kérdésre azt mondta, hogy ha többen fognak össze és bíznak meg egy ügyvédet, olcsóbb lehet számukra, mert hasonló ügyekről van szó. Ne egyénileg tárgyaljanak a Kun-Mediátor képviselőivel, hanem csoportosan - tanácsolta.
Újabb kérdésre válaszolva elmondta: vállalja azok képviseletét, akik ezt szeretnék, de senki ne számítson gyors megtérülésre. A károsultaknak azt tanácsolta, készítsenek kimutatást, amelyben szerepel, hogy mikor vették fel a kapcsolatot a céggel, mekkora összeget fektettek be és vettek ki, illetve tartalmazza a kimutatás az egyenleget is.
Dobrossy István az MTI kérdésére elmondta azt is, hogy öttől tíz évig terjedő szabadságvesztés is lehet az elkövetők büntetése.
Forrás: Turizmus Online
Forrás: MTI