Míg a macskatartóknak például az automata macska WC, addig a kutyásoknak az önetető az a szerkezet, ami nagy segítség lehet a mindennapokban – már ha megfelelő terméket vásárolunk és rendeltetésszerűen is használjuk azt.
Míg a macskatartóknak például az automata macska WC, addig a kutyásoknak az önetető az a szerkezet, ami nagy segítség lehet a mindennapokban – már ha megfelelő terméket vásárolunk és rendeltetésszerűen is használjuk azt.
Mi az önetető célja?
Először is tisztázzuk, hogy ezt elsősorban nem azoknak a lusta vagy feledékeny gazdiknak találták ki, akik nem gondoskodnak a rendszeres etetésről; ez ugyanis a kutyatartás egyik legfontosabb alappillére. A rendszeresség mellett pedig az eledel minősége sem mindegy, mi a Kutyakajas.hu Webáruház Purina Dog Chow eledeleit ajánljuk.
Az önetető akkor hasznos, ha például váltott műszakban vagy kötetlen munkaidőben dolgozol és nem mindig vagy otthon, amikor eljön az etetés ideje. A kutyák ugyanis szeretik a kiszámítható, állandó napirendet, ami magába foglalja a fix etetési időt is.
Valamint akkor is praktikus lehet egy ilyen készülék, ha az állatnak valamilyen egészségügyi problémája van, ami miatt fontos szigorúan betartani az etetések idejét. Tehát még egyszer hangsúlyozzuk, hogy nem, nem az a célja, hogy ha elutazol, akkor ne kelljen senkit sem megbíznod azzal, hogy gondoskodjon a kutyáról a távollétedben. Alapvető, hogy semmilyen állatot nem hagyunk magára napokig felügyelet nélkül!
Miért előnyös az önetető?
Az önetető úgy működik, hogy a tartályát feltöltöd a kedvenced által fogyasztott táppal, majd beállítod a készüléket, hogy milyen időközönként mennyit engedjen ki belőle a hozzá tartozó edénybe. Amint elérkezik a megadott idő, a beprogramozott mennyiségű tápot a gép beszórja a tálkába.
Ez azért előnyös, mert ritka az a kutya, aki ne falna fel egy szuszra mindent, amit az edényében talál. Vagyis ha egyszerre odaadod neki a reggeli és délutáni adagját, akkor valószínűleg azonnal megeszi az összeset, nem hagyja meg önként a felét későbbre. Nos, ezen segít az önetető, aki helyetted adagolja az eleséget. Így ha mondjuk csak késő este érsz haza, akkor kutyád jóllakottan, elégedetten fog várni.
Mik az önetető hátrányai?
Sokféle készülék érhető el a piacon, de sajnos közel sem mindegyik megbízható. Előfordulhat például, hogy a tápszemek elakadnak a tartály nyílásában, így a gép nem tudja kiporciózni a kívánt adagot. Illetve némely gép pontatlanul is mér, ami ahhoz vezethet, hogy a kelleténél több tápot adagol ki. A kutyának bár biztos nem lesz ellenvetése, de a rendszeres túletetés elhízást okoz.
Az izgága, örökmozgó kutyáknál az is előfordulhat, hogy felborítják az etetőt, ami így nem fog működni. Egyszóval amennyi előnye van, legalább annyi hátránya is, és a fentiekből is kiderül, hogy miért nem szabad napokra magára hagyni az állatot még egy ilyen szerkezet birtokában sem.
Ha pedig vásárlásra adod a fejed, akkor olyan terméket válassz, ami jó minőségű, stabil, nehezen felborítható, könnyen tisztítható és megbízhatóan adagolja ki az eleséget.