Az idei március nem íródik be a hazai turizmus sikerkönyvébe

A koronavírus hatása a szállodai mutatószámok alakulására 2020. márciusában, az NTAK legfrissebb adatai alapján.

Az elmúlt években a turisták száma - hazai és világviszonylatban is - fokozatosan növekedett. Az UNWTO (Turisztikai Világszervezet) szerint a koronavírus miatt, öt-hét év növekedése válhat semmivé. 2019-ben az ágazat Magyarországon csúcsot döntött, az adatok szerint 2019-ben 16,3 millió vendég összesen 41,7 millió vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, áll az MTÜ honlapján.

Csúcsév lehetett volna, de nem lesz az

Azonban a koronavírus okozta negatív hatások már márciusban jól láthatóak voltak a turisztikai mutatókban. Az NTAK (Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ) adatai alapján a hónap első szombatjáig – ugyan kisebb hullámzással –, de összességében még növekedett a vendégszám a hazai szállodákban, ám a következő hét végére, azaz „szombat 14-re” már az egy héttel korábbinak közel felére csökkent (31.184 fő).

A külföldi és belföldi vendégek arányában is jól látható változás következett be. Március 12-e után a belföldi-külföldi vendégarány az átlagos kb. 50-50 százalékról 60-40 százalékra változott, a külföldi vendégérkezések csökkenése miatt. Március 15-től kezdve a napi vendégszám drasztikus visszaesése tapasztalható, és a hónap végére elérte a mélypontot.

És mi lesz a főszezonnal?

A turisztikai főszezonra történt foglalásokat vizsgálva az látszik, hogy a magyarországi szállodákban március 14-e óta abszolút értékben 2 713-mal (+11,4%) nőtt a TOP 10 külföldi országokból beérkezett foglalások száma.

A TOP10 küldőpiacunk közül a nyári szezonra Németországból érkezett a legtöbb foglalás, 1 236 db, amelyek ötöde egy nap alatt, március 30-31. között futott be, és szinte teljes mértékben a vidéki szállodákban realizálódott, ez március 25-éhez képest 34,6 százalékos növekedés. Németországot az Egyesült Királyság követi a sorban (581 db) , míg a harmadik helyen Ausztria (464 db) szerepel.

A belföldi foglalások száma 5 305-tel nőtt, ami 49,1 százalékkal több a március 14-i értékhez képest.

Mi az a hüvelykujj-szabály?

Az ún. hüvelykujj-szabály szerint 2 százalék alatti globális növekedés esetén (Hall, 2010) következhet be nagyobb krízis az ágazatban. Az ennél lassabb vagy esetleg negatív növekedés nagyobbrészt eddig csak a gazdasági és pénzügyi válságokhoz kapcsolódott, és némi késleltetéssel jelentkezett.

A turizmusban az elmúlt évtizedek legjelentősebb visszaesését a legutóbbi gazdasági világválság indukálta, amikor 2009-ben 4 százalékot csökkent az előbb említett mutató, de az iparág 1991-ben és az 1980-as évek elején is megérezte a recessziót. Válságok idején kevesebb külföldi utat foglalnak az emberek a megnövekedett bizonytalanság miatt.

Idei hazai prognózis: staycation

Ilyen esetekben arra lehet számítani, hogy a belföldi turizmus súlya a külföldiéhez képest megnő („staycation”). (Papatheodorou és szerzőtársai, 2010). Az UNWTO legfrissebb jelentésében azt prognosztizálja, hogy globálisan a nemzetközi turizmus bevételei 300-450 milliárd dollárral csökkennek 2020-ban a koronavírus miatt. A szervezet ehhez a megállapításhoz azonban azt is hozzáfűzi, hogy a hatásokat ajánlatos óvatosan kezelni, hiszen a jelenlegi helyzet rendkívül bizonytalan.

A hazai turisztikai ágazat akkor állhat talpra a járvány lecsengése után, ha az idegenforgalomban dolgozó vállalkozások nem mennek tönkre és a munkahelyek nem szűnnek meg, ezt segítik a kormány intézkedései. A közelmúltban rendkívüli gazdasági intézkedések egész sorát jelentették be, melyek zöme a munkahelyek megtartását célozta.

A Magyar Turisztikai Ügynökség a járványt követően nagyléptekű marketingaktivitásokat tervez, az első hónapokban a belföldi kereslet helyreállításának érdekében.

Forrás: MTÜ


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.