Mint a BGYH közleményéből kiderül, az eltérés fő okai:
a Gellért fürdő utolsó negyedévre ütemezett bezárása miatti bevételkiesés, fürdők felújítása (kiemelten Széchenyi, Dandár), a kedvezményrendszer kiterjesztése, az új törvényi előírásoknak (ESG, NIS2) való megfeleléshez szükséges beruházások finanszírozása, a bér- és anyagköltségek változása.
Fotó: BGYH
A gyógyászat területén az elmúlt időszakban tapasztalt trend alapján csökkenés prognosztizálható. Ez alapján a gyógyászati céllal érkező vendégforgalomban 180 ezer belépésszámmal terveznek.
Új tendencia, hogy jelentős százalékban nőtt a fiatalabb korosztály aránya.
A budapesti lakosok számára egészségmegőrzési programot alakítanak ki, ehhez két nappali kórházban (Széchenyi és Lukács fürdők) bővítik a medical-jellegű gyógykezeléseket, akár prevenciós jelleggel is. A fürdőgyógyászati szolgáltatások igénybevételének ösztönzésére új, kedvezményes bérletkonstrukciókat vezetnek be.
Fürdőbelépők – egyrészt emelés, másrészt kedvezmények
A társaság fürdőiben a belépők ára átlagosan 5 százalékkal emelkedett 2025 januárjától.
A döntően turisták látogatta történelmi fürdők – Széchenyi, Gellért, Lukács és Rudas – esetében a nemzetközi piaci trendeket követve az év közepén árkiigazítást terveznek,
megfelelve ezáltal a Fővárosi Közgyűlés határozatának, illetve ezzel párhuzamosan a budapesti lakosság részére jelentősebb kedvezmény nyújtanak, írják.
A hazai vendégkör által látogatott fürdőket illetően a BGYH árpolitikájában erős korlátot jelent az itthoni vendégek vásárlóereje és alacsony ár elfogadási hajlandósága. Ezeknél a fürdőknél az áremelés mértékében elsősorban szezonális különbségek adódnak.
A gyógyászati költséghozzájárulás díja nem változott, a tavalyi árszinten marad – kivéve a nappali kórház ellátást.
Ennek ára 10 százalékkal emelkedett, azonban még így is a legkedvezőbb gyógyászati ellátás maradt – egy háromhetes, 60 kezelést tartalmazó kúra egy kezelésre jutó díja 1350 forint.
A történelmi fürdőkbe kedvezményes belépést kínáló Zsigmondy Klubkártya továbbra is népszerű, forgalma három év alatt megduplázódott, jelenleg 22 ezer klubtag van.
Egy évre 5000 forintért kiváltható kártyával több mint 60 százalékos árkedvezménnyel lehet fürdőzni a Gellértben, a Széchenyiben és a Rudasban.
Ennél is kedvezőbb lehetőséget nyújt a belföldi vendégekre szabott bérletrendszer, amelyet pár éve megújítottak. A bérletkonstrukciókkal átlagosan 70-74 százalékos kedvezmény érhető el, a 100, 200 vagy 365 alkalmas bérlettel már 1000-1200 forintos áron is lehet fürdőzni, ráadásul bérlettípustól függően több fürdőbe is lehet vele jutni. Évről évre többen váltanak bérletet, 2024-ben csaknem 3 ezer vendég rendelkezett bérlettel. A bérletek ára ez évben átlagosan 5 százalékkal emelkedett.
Az idősebb korosztály mozgási lehetőségeinek támogatása érdekében, kerületi önkormányzatokkal való együttműködés keretében biztosítanak kedvezményeket nyugdíjas vendégeinknek.
A 85 év feletti törzsvendégeknek extra kedvezmény is van: féláron vásárolhatnak legalább 100 alkalmas bérletet.
A strandfürdőkben változó mértékű, 10-35 százalékos gyermek, nyugdíjas, diák és családi árkedvezményeket biztosítanak.
Budapest Főváros Közgyűlése döntése alapján 2025. évben az eddigi kedvezményrendszer olyan elemekkel bővül, amelyeket kifejezetten a budapestiek, illetve az itt tanuló diákok vehetnek igénybe. Április elejétől már elérhető a BudapestGO közösségi közlekedési bérlettel rendelkező, Budapesten élő vagy tanuló diákok számára bevezetett 50 százalékos diákkedvezmény.
Újdonság még az 5 alkalmas reggeli bérlet – ez 50 százalékos kedvezményt jelent a fürdő zárása előtti 2 órában, valamint a hétköznap délelőtt használható félárú, időkorlátos nyugdíjas bérlet. A Zsigmondy Klubkártya is megújul – nemsokára már online is kiválhatják maguknak a nyugdíjasok.