Néhány mondat erejéig érintjük persze most is a vendégéjszakákban mért turistaforgalmat, hisz mindennek alapját ez adja. A szeptemberi adatokkal frissített évközi eredmények szerint az élen gyakorlatilag semmi jelentős változás. A mezőnyt továbbra is a főváros 5. kerülete vezeti, amelyik kilencezer éjszaka híján már 1,4 milliónál tart. A szeptember még annyiból jobb is volt számukra, hogy a korábbi hét százalékos növekedés nyolc százalékra emelkedett. A lista második helyén most is a 7. kerület áll 824 ezer éjszakával, majd a dobogó harmadik lépcsőjén is változatlanul Hévíz következik 775 ezer éjszakás forgalommal.
A lista következő nyolc helyén is ugyanaz a sorrend, mint egy hónappal korábban, Hajdúszoboszló, Siófok, a 6. kerület, a 8. kerület, Bük, Balatonfüred, majd az 1. és a 13. kerület követi egymást.
KSH által TOP 50-ként aposztrofált 48 település illetve kerület többi 37 szereplője is legfeljebb kettes vagy hármas helycserét csinált az augusztusi álláshoz képest.
26 milliárd az ötödik kerületben
Mostani számolásunk központi kérdésére, a pénzre rátérve nem írhatunk mást, mint a vendégéjszakáknál: itt is, sőt itt még jobban az 5. kerület tolja a turizmust. A 26 milliárd forintos első kilenc havi bruttó szállásdíjbevételével egyedül hozta a TOP 50-es csoport összbevételének a 22,7 százalékát.
A lista következő két helye azonos az éjszakák alapján kialakult sorrenddel, a 7. kerület 9,3 milliárd, Hévíz 6,5 milliárd forintot szedett be az év első kilenc hónapjában.
Az első tizenötben található még a 6. kerület (5,6 milliárd), az 1. kerület (5,2 milliárd), a 8. kerület (4,2 milliárd), a 13. kerület (3,9 milliárd), Siófok (3,4 milliárd), Balatonfüred (3,4 milliárd), Sárvár (3,3 milliárd), Bük (3 milliárd), Hajdúszoboszló (2,8 milliárd), a 11. kerület (2,3 milliárd), Győr (2 milliárd) és a 9. kerület szintén 2 milliárd forintos bruttó szállásdíj bevétellel a kereskedelmi férőhelyeken.
A lista utolsó, 48. helyén található Hegykő szálláshelyei 276 millió forintot kasszíroztak szeptember végéig.
Dinamikus növekedés Egerszalókon
Az érintett 48 hely közül csak nyolc regisztrált bevételcsökkenést. Mátraszentimrén 10,5 százalékkal, Mosonmagyaróváron 5,5 százalékkal, Zánkán 4,3 százalékkal, a 12. kerületben 4,2 százalékkal, Győrben 3,5 százalékkal, a 11. kerületben 2,3 százalékkal, Keszthelyen 1,5 százalékkal, a 14. kerületben 1,4 százalékkal maradtak el az év eddigi részében a bevételek a tavalyi hasonló időszakhoz képest.
A legnagyobb, 28,7 százalékos növekedést Egerszalók produkálta, de a 20 százalékos szint felett volt a javulás Miskolcon, Gyöngyösön, Zalakaroson, Gyulán, Székesfehérváron, Nyíregyházán és Balatonszemesen is.
További tizenhat helyen - Egerben, a 10. kerületben, Debrecenben, Alsópáhokon, Balatonfüreden, Visegrádon, Pécsett, Velencén, Sopronban, Bükön, Siófokon, Hegykőn, a 7. kerületben, az 5. kerületben, a 8. kerületben és a 6. kerületben - pedig 10 százalék feletti bevétel-növekedést produkáltak a kereskedelmi szálláshelyek.
Érdekes képet mutat a bevételek megoszlása, ha hazai és külföldi turistákat külön nézzük. A bevétel több mint háromnegyedét a külföldi vendégek adják a főváros 13 kerületében. Az élen ebben a 7. kerület áll 96,9 százalékos külföldi fizetéssel, majd az 05. kerület (96,2 százalék) és az 1. kerület következik 94,6 százalékos külföldi aránnyal. A vidéki úticélok közül a 14. helyen álló Hévíz az első, ahol a bruttó szállásdíj 74,1 százalékát adják a külföldiek.
Dől a lé az ötkerbe!
Egy hónappal ezelőtt azt vizsgáltuk, hogy az év első nyolc hónapjában a vendégéjszakák száma szerint hogyan teljesítettek az ország legnagyobb turisztikai forgalmat bonyolító települései, illetve fővárosi kerületei. A napokban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hozzáférhetővé tette egyes települések első kilenc havi adatait is. Ezekből azt próbáltuk kideríteni, hol mennyi pénz lett a forgalomból.
Rendkívüli a helyzet: már a teljes BDPST cégcsoport is beszállt a védekezésbe
A cégcsoport többek közt helyszíni munkával, pénzbeli támogatással, adománygyűjtéssel, kamionok és logisztikai kapacitás felajánlásával száll be az árvízi segítségnyújtásba.
Az árhullám Budapest fürdőit is veszélybe sodorhatja
A Dunán levonuló árhullám a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. több fürdőjét is érinti.
Több mint 200 design tárgy és műalkotás a 360 Design Budapest kiállításon
A felhívásra minden korábbi évet meghaladó pályamű, több mint 90 munka érkezett be
Mi lesz a turistákkal, ha nem lesz Airbnb?
A terézvárosi döntés következményeképpen a kormánypárt is már országos tiltásról beszél.
Nagy Márton: az idei főszezon minden várakozást felülmúlt
A turizmusért felelős tárcavezető értékelte a nyári időszakot.
Borisz kitombolta magát a Balatonnál
Különösen jó hír, hogy a meteorológusok szerint a hét közepére már napsütéses idő és enyhébb szelek várhatók.
Több mint száz szolgáltató kedvez a bringásoknak a Kerékpárosbarát hétvégén
A Kerékpárosbarát applikációban immár több, mint nyolcszáz szolgáltató található meg.
Teljes erdőlátogatási tilalom Gemencen
Megkezdődtek az árvízvédelmi munkálatok, mentik a vadállományt, leáll az erdei vasút, elmaradó ökoturisztikai programok.
MSZÉSZ budapesti régióülés: Somlyai Zoltánt jelölik a Szállodaszövetség következő elnökének
Szeptember 16-án a Mercure-Ibis Budapest Castle Hillben tartotta őszi, tisztújító régióülését az MSZÉSZ fővárosi tagozata.
Lezárták a Margitszigetet
Harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Budapest valamennyi árvízvédelmi szakaszán.
Interjú
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket
Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén
A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.