Néhány mondat erejéig érintjük persze most is a vendégéjszakákban mért turistaforgalmat, hisz mindennek alapját ez adja. A szeptemberi adatokkal frissített évközi eredmények szerint az élen gyakorlatilag semmi jelentős változás. A mezőnyt továbbra is a főváros 5. kerülete vezeti, amelyik kilencezer éjszaka híján már 1,4 milliónál tart. A szeptember még annyiból jobb is volt számukra, hogy a korábbi hét százalékos növekedés nyolc százalékra emelkedett. A lista második helyén most is a 7. kerület áll 824 ezer éjszakával, majd a dobogó harmadik lépcsőjén is változatlanul Hévíz következik 775 ezer éjszakás forgalommal.
A lista következő nyolc helyén is ugyanaz a sorrend, mint egy hónappal korábban, Hajdúszoboszló, Siófok, a 6. kerület, a 8. kerület, Bük, Balatonfüred, majd az 1. és a 13. kerület követi egymást.
KSH által TOP 50-ként aposztrofált 48 település illetve kerület többi 37 szereplője is legfeljebb kettes vagy hármas helycserét csinált az augusztusi álláshoz képest.
26 milliárd az ötödik kerületben
Mostani számolásunk központi kérdésére, a pénzre rátérve nem írhatunk mást, mint a vendégéjszakáknál: itt is, sőt itt még jobban az 5. kerület tolja a turizmust. A 26 milliárd forintos első kilenc havi bruttó szállásdíjbevételével egyedül hozta a TOP 50-es csoport összbevételének a 22,7 százalékát.
A lista következő két helye azonos az éjszakák alapján kialakult sorrenddel, a 7. kerület 9,3 milliárd, Hévíz 6,5 milliárd forintot szedett be az év első kilenc hónapjában.
Az első tizenötben található még a 6. kerület (5,6 milliárd), az 1. kerület (5,2 milliárd), a 8. kerület (4,2 milliárd), a 13. kerület (3,9 milliárd), Siófok (3,4 milliárd), Balatonfüred (3,4 milliárd), Sárvár (3,3 milliárd), Bük (3 milliárd), Hajdúszoboszló (2,8 milliárd), a 11. kerület (2,3 milliárd), Győr (2 milliárd) és a 9. kerület szintén 2 milliárd forintos bruttó szállásdíj bevétellel a kereskedelmi férőhelyeken.
A lista utolsó, 48. helyén található Hegykő szálláshelyei 276 millió forintot kasszíroztak szeptember végéig.
Dinamikus növekedés Egerszalókon
Az érintett 48 hely közül csak nyolc regisztrált bevételcsökkenést. Mátraszentimrén 10,5 százalékkal, Mosonmagyaróváron 5,5 százalékkal, Zánkán 4,3 százalékkal, a 12. kerületben 4,2 százalékkal, Győrben 3,5 százalékkal, a 11. kerületben 2,3 százalékkal, Keszthelyen 1,5 százalékkal, a 14. kerületben 1,4 százalékkal maradtak el az év eddigi részében a bevételek a tavalyi hasonló időszakhoz képest.
A legnagyobb, 28,7 százalékos növekedést Egerszalók produkálta, de a 20 százalékos szint felett volt a javulás Miskolcon, Gyöngyösön, Zalakaroson, Gyulán, Székesfehérváron, Nyíregyházán és Balatonszemesen is.
További tizenhat helyen - Egerben, a 10. kerületben, Debrecenben, Alsópáhokon, Balatonfüreden, Visegrádon, Pécsett, Velencén, Sopronban, Bükön, Siófokon, Hegykőn, a 7. kerületben, az 5. kerületben, a 8. kerületben és a 6. kerületben - pedig 10 százalék feletti bevétel-növekedést produkáltak a kereskedelmi szálláshelyek.
Érdekes képet mutat a bevételek megoszlása, ha hazai és külföldi turistákat külön nézzük. A bevétel több mint háromnegyedét a külföldi vendégek adják a főváros 13 kerületében. Az élen ebben a 7. kerület áll 96,9 százalékos külföldi fizetéssel, majd az 05. kerület (96,2 százalék) és az 1. kerület következik 94,6 százalékos külföldi aránnyal. A vidéki úticélok közül a 14. helyen álló Hévíz az első, ahol a bruttó szállásdíj 74,1 százalékát adják a külföldiek.
Dől a lé az ötkerbe!
Egy hónappal ezelőtt azt vizsgáltuk, hogy az év első nyolc hónapjában a vendégéjszakák száma szerint hogyan teljesítettek az ország legnagyobb turisztikai forgalmat bonyolító települései, illetve fővárosi kerületei. A napokban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hozzáférhetővé tette egyes települések első kilenc havi adatait is. Ezekből azt próbáltuk kideríteni, hol mennyi pénz lett a forgalomból.
Nyíregyháza és Hidvégardó – egyvalami közös bennük
Megvannak a Virágos Magyarország verseny idei győztesei.
MUISZ tájékoztatás a módosított kormányrendeletről
Módosult a 472/2017. (XII.28.) Korm. rendelet, ami a következő kötelezettségeket rója az utazási vállalkozásokra:
Sokszínű világzenei fesztivál Budapesten
A főváros legnagyobb világzenei fesztiválját, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megvalósuló Budapest Ritmot ismét megrendezik.
Megvan, melyik lett az év fája
Az idei jelöltek a kecskefűz, a korai juhar és a rezgő nyár voltak.
A videóművészet Rembrandtja Magyarországon
Magyarországon első alkalommal nyílik a kortárs videóművészet világhírű alkotójának, Bill Violának önálló kiállítása.
Klasszis TopDesign 2024: a zsűri már döntött, de a közönség még szavazhat!
Lehet, hogy az Ön szavazata dönti el, melyik szálloda vagy vendéglátóegység kapja a rangos közönségdíjat az idei döntőbe került pályázók közül.
Leleplezték Munkácsy Mihály eddig ismeretlen művét
Ausztráliából hozta haza a Virág Judit Galéria, a Madame Tussauds Budapestben mutatták be a csodálatos portrét.
Máté Bence az év madárfotósa
A második fordulóba került képek összesen 170 különböző madárfajt örökítettek meg.
Ezek lettek az Év kutyabarát helyei 2024-ben
Idén már 11. alkalommal került megrendezésre az Év kutyabarát helye kampány a Kutyabarát.hu szervezésében, ismét hatalmas érdeklődés övezte a kutyabarát szállások, vendéglátóhelyek és munkahelyek megmérettetését.
Ha faültetés, akkor segítenek a szajkók
Szajkók segítenek a faültetésben Pesterzsébeten és Veresegyház határában.
Interjú
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket
Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.