Csakhogy ebben az időszakban a szokásosnál is több weboldalon igyekeznek átverni az embereket a csalók. Léteznek azonban olyan árulkodó jelek, amelyekből fel lehet ismerni azt, ha átverésről van szó – írja az IT biztonságban jártas Sybell. Nézzük, melyek ezek!
Milyen módszerekkel próbálják a csalók átejteni az embereket?
A gyanútlan vásárlókra gyakran hibás vagy hamisított árucikkeket próbálnak rásózni. Meglehetősen sűrűn lehet belefutni az internet böngészése közben hamis nyereményjátékokba is. Sokszor különféle beetető módszerekkel próbálkoznak a kiberbűnözők, és sajnos sok figyelmetlen felhasználó bele is sétál a csalók virtuális kelepcéibe.
Legyünk éberek, ha a világhálón szörfölünk!
Fontos, hogy egy egészséges mértékű gyanakvás legyen bennünk, ha az internetet használjuk. Ügyeljünk arra, hogy csak megbízható oldalakon időzzünk, ha pedig valamit vásárolni készülünk, alaposan nézzünk utána, hogy miféle cég áll az adott webshop mögött.
Ha egy virtuális piactérről szeretnénk rendelni valamit, akkor térképezzük fel azt, hogy mit lehet tudni az eladóról. A legtöbb ilyen felületen meg lehet tekinteni az eladásokkal kapcsolatos történetét és más felhasználók értékeléseit, véleményeit. Legyünk gyanakvóak, ha rövid időn belül meglepően sok pozitív visszajelzést kapott az illető.
Lehetőség szerint ne utaljuk el előre az árucikk vételárát. Semmilyen esetben se adjuk meg az eladónak személyes üzenetben a bankkártyánk adatait. Ha el szeretnénk adni valamit a világhálón keresztül, akkor jobb, ha utánvéttel postázzuk.
Jó gyakorlat, ha egy megvásárolni kívánt termék árának utánanézünk más oldalakon is. Ha sokkal alacsonyabb áron találtuk meg, mint amennyiért máshol árulják, az intő jel lehet, hiszen ebben az esetben szinte biztosan egy hamisítvánnyal van dolgunk, amelynek a minősége erősen kérdéses lehet.
Miről ismerhetők fel a nem tisztességes webáruházak?
Az online piacterek mellett webshopokban is átejthetik a figyelmetlen vásárlókat. Sokszor előfordul, hogy valótlan állításokkal csapják be az embereket, vagy épp a termékekről készült fotók hamisak. Nem ritka, hogy végül a termék átvételekor derül ki, hogy nem is hasonlít arra, mint ami az adatlapon szerelő fényképen volt látható – már ha egyáltalán van mit átvenni.
Nézzünk utána, hogy tényleg egy létező üzletről, létező cégről van-e szó. Ellenőrizzük a webshop URL címét, és tüzetesen nézzük meg, hogy valóban azon az oldalon tartózkodunk-e, amin szeretnénk, vagy csak egy megtévesztésig hasonló webhelyen. Semmi esetre se vásároljunk olyan oldalon, amely nem rendelkezik SSL tanúsítvánnyal, vagy nem használ https protokollt.