A mintegy ezer négyzetméteren megszülető kiállításon nem csak modern technológiai megoldásokkal találkozhatunk – például virtuális valóság, hologramok, interaktív installációk, páravetítés, amivel 3D hatást érhető el – hanem a díszletek között sokak számára ismerős jelenetek is megelevenednek. A kiállítás látványos elemekkel mesél az egyes történelmi szituációkról, és abszolút nem a megszokott módon mutatja be a történelmet. Külön szerepe van a fényeknek, a technológia és a dramaturgia együtt dolgozik, hogy valóban átélhetővé tegye az eseményeket.
A különleges, minden érzékszervre ható élményt a hivatalos nyitás előtt, először a sajtó munkatársai próbálhatták ki. Az utazás egy lifttel vette kezdetét, amelyből kiszállva – többek között – Széchenyi István, Andrássy Gyula, Podmaniczky Frigyes és Sisi beszélgetéseinek lehettünk tanúi, majd utunkat 1848. március 15-én folytattuk, ahol az időutazónkkal együtt megérkeztünk a Landerer nyomda elé.
De nem akarjuk lelőni az összes meglepetést, mert abból van bőven.
Az állomásokat egymás után bejárva a magyar történelem szempontjából meghatározó eseményein haladtunk végig, majd a végén megérkeztünk a mai Budapestre, amelyet egy különleges városnéző buszon fedezhettünk fel, ami a VR szemüvegnek köszönhetően tényleg olyan volt, mintha egy buszban ülnénk, a város 360 fokos vetített világként elevenedett meg.
Fotó: SZT
„A Time Machine Budapest immerzív módon vezet végig a város legjelentősebb korszakain. A látogatók bebarangolhatják a reformkor helyszíneinek egy részét, átélhetik a forradalmak izgalmas pillanatait, vagy szinte „saját bőrükön” keresztül tapasztalhatják meg a 20. század viharos eseményeit.” – meséli Kovács Levente a Time Machine Budapest másik megálmodója, aki korabeli visszaemlékezéseket, naplórészleteket is felhasználva írta a jelenetek szövegeit.
A témaválasztás egyértelmű volt:
„Budapest történelmét szerettük volna bemutatni egy modern és élményszerű formában.”
„Az épület hosszú múltra tekint vissza, és adta magát a lehetőség, hogy egy különleges, hiánypótló koncepcióval álljunk elő.” - mesélte Máté Xénia a Time Machine másik tulajdonosa, amikor az ötlet megszületéséről kérdeztük és hozzátette, ez egy olyan olyan különleges multi-attrakció, ahol a látogatók teljesen elmerülhetnek a történelemben és saját bőrükön tapasztalhatják meg a történelmi korszakok legizgalmasabb mozzanatait.
Fontos szempont volt az alkotók számára az is, hogy olyan kiállítást alkossanak meg, amely megszólítja a fiatalokat és a külföldieket is. Ahhoz, hogy a magyar és a külföldi látogatók számára egyaránt élvezhető legyen magyar, angol és német nyelven is hallgathatjuk a vezetést, de mint Xénia mondta, folyamatosan bővítik a nyelvi kínálatot, hiszen sok spanyol és olasz turista látogatja Budapestet.
Ez több, mint egy egyszerű tárlat: egy digitális színházi élmény
A kiállítás másik különlegessége, hogy nem reklámhangok, hanem hazai színművészek adták hangjukat, ők segítenek életre kelteni a történelmet – többek között Vándor Éva, Szervét Tibor, Gubás Gabi, Csifó Dorina, Kovács Krisztián, Kardos Róbert, és az Időutazó: Vas György, akiknek valódi színészi alakítása teszik még hitelesebbé az élményt.
Fotó: Time Machine Budapest
„A kiállítás dramaturgiáját is tudatosan építettük fel, hogy a látogatók teljesen beleélhessék magukat a múlt eseményeibe. Éppen ezért és a teljes történelmi hitelesség érdekében három történész működött közre a projektben: Dombi Gábor a 20. század elejének történelmében, Tabajdi Gábor a második világháború utáni időszakban, Domonkos Csaba pedig a 19. századi Budapest történetében segített.
A történelmi események tervezése kapcsán a legnagyobb hatású eseményekre fókuszáltunk.
– mondta a tulajdonos. „Bár sok más történelmi momentum is szóba jöhetett volna, el kellett döntenünk, hol húzzuk meg a határt. Az első és második világháború mellett lehetett volna szó például az Őszirózsás forradalomról is, de végül a kiállítás időtartama miatt nem fért bele minden.”
Mint megtudtuk, érdekes és hasznos programként iskolai csoportok számára vezetett tanórák is elérhetők, ahol történészek segítenek a diákoknak mélyebben megérteni Budapest és Magyarország történelmét.
A kiállítás 2025. április 8-án nyitja meg kapuit a közönség előtt.