A gyönyörűen felújított Nagyboldogasszony Székesegyház megtekintése, és a régészeti feltárásba való betekintés önmagában izgalmas látnivaló. A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye több éven át, 2009 óta tartó, átfogó program keretében megújult az érseki központ, amelynek része volt a kastély rendbe hozatala, valamint az Astriceum érseki múzeum megalapítása, amely 2016 decemberében nyitott meg.
A különleges tárgyak, a levéltár és a világraszóló ritkaságokkal büszkélkedő könyvtár – amelynek polcain 160 ezer könyv sorakozik – garantálja, hogy sokan legyenek kíváncsiak erre az egyedi kulturális lélményre.
Ahogy írják:
feltárul a múlt, a teret bejárva, korabeli idők talaján sétálva akár Szent István lába nyomán állhatunk.
A turista természetesen a helyi gasztronómiára is kíváncsi. Nos, a Kék Duna étteremben nemcsak bőséges és nívós ebéddel várták a az utaztató vendégeket, hanem helyi különlegességgel is,
ilyen a paprikás kelt tésztatekercset, kalácsot sütő workshop.
Ez annyira látványos program, hogy nemcsak az amerikaiak kíváncsiak rá – bár körükben van a legnagyobb sikere, mint kiderült, hanem az utazási irodások között is: sokan beszálltak a tészta gyúrásába, miközben mások filmezték a tipikusan helyi sütemény elkészítését.
A gyönyörű panoráma, a terasz, a kikötő közelsége, a rendezvényekre is alkalmas tér a környék turistacsoportok fogadására is alkalmas éttermévé teszi a vendéglátóhelyet.
Hallottak már Bakodpusztáról? Nos, az ország geometriai középpontjában, a kunsági puszta és a kalocsai Sárköz határán lévő különleges, több száz hektáros birtokon, őshonos állatfajtákkal találkozhatunk.
A pattogtatós ostorú, csikós lovasbemutató tipikusan külföldieknek szóló program. Egyrészt.
Másrészt viszont a szakemberek között is élénk taps köszöntötte a bravúros, látványos lovasbemutatót. Feledhetetlen élmény látni a pusztatízest, vagy a négyes fogat eleganciáját. És ki lehet próbálni a lovaskocsin való utazást is.
Utoljára hagyták a szervezők azt, amiről
Kalocsa talán leginkább nevezetes, a paprikát.
Ma már profi módon, kulturált körülmények között mutatja be a Paprikamúzeum eme amerikai, illetve török közvetítéssel hozzánk érkező, mára tipikusan magyarrá lett fűszernövény múltját és jelenét.
Olyan történetekkel és hagyományokkal ismerkedhetünk meg, amelyek ma is jellemzik az itteni falvak paprikatermesztési szokásait. Annyi bizonyos, a paprikatermesztést nem lehet gépesíteni, a 21. században is rengeteg kézi munkát igényel ez a kényes, valaha virágként termesztett növény.
Szeptemberben és októberben paprikaszüreti programokat is szerveznek, ami igazi élmény lehet belföldről és külföldről Kalocsára érkezőknek egyaránt.