A siklósi vár hazánknak fontos történelmi nevezetessége. Erődjének első falait még a 13. században, 1260 körül rakták le. Az első írásos emlék 1294-ből való és a pécsi káptalanság irattárában megtalálható.
A siklósi vár a magyar állam tulajdona, a nemzeti örökség része, a város 1998-ban nyerte el a vagyonkezelésének jogát. Az elmúlt években megújításra került a múzeumi szárny, a Dorottya kert, ezek mellett a kápolna valamint a barbakán – gyilokjárók és a felhajtóhíd – kapott új formát, 2013 és 2015 között pedig a homlokzatot és az északi teraszt újították fel.
A felújítások sora ezt követően megtorpant: nem érkezett több forrás, és a Nemzeti Kastély és Várprogramba sem került be a Siklósi Vár. Mindenesetre egy várkertet fejlesztő TOP pályázat 350 milliójából hamarosan rendbe rakják a történelmi épület külső környezetét, ám a több évtizede elhanyagolt falak és omladozó tornyok nem érintettek ebben.
Szintén elhagyatottan, kihasználatlanul áll a nyugati szárny, ahol szálloda és étterem működött hajdanán. Az önkormányzat ezekre a fejlesztésekre vagy a szolgáltatások bővítésére nem rendelkezik elegendő forrással, pályázati lehetőség pedig nincs rá.
Szentgyörgyváry Péter várkapitány legutóbb közel 20 millió forintos igényt jelölt meg a gyilokjáró felújítására, ám a város ezt a kérést nem tudta teljesíteni. A városvezetők akkor abban maradtak, hogy a nemzeti vagyon helyzetéről és lehetőségeiről az illetékes miniszterrel kezdeményeznek párbeszédet.
Forrás: siklosihirek.hu
Forrás: siklosivar.hu