Az egyházi ünnep mellett a tavaszvárásnak, a tavaszi megújulásnak is az ideje a húsvétot megelőző időszak, amelyhez számos hiedelem, népszokás kapcsolódott. A húsvétot megelőző nagyhéten rendbe tették a portákat, kitakarították a házakat, hogy nagycsütörtöktől részt tudjanak venni a templomi szertartásokon.
Fotó: Szentendrei Skanzen
A húsvéti locsolkodás és a tavaszi mulatságok hangulatát a mosonmagyaróvári Lajta Néptáncegyüttes táncosai elevenítik meg a Skanzenben. A színpadi programok során húsvéti történeteket és mesét mond Csernik Szende és Gulyás László. Húsvétvasárnap koncertet ad Tímár Sára Zenekara, Bognár Szilvia és Csernók Klára Bandája. Itt lesz a BaHorka Együttes és a Berka Zenekar. Kézműves vásár, gólyalábasok előadása színesíti a programokat.
A kézműves foglalkozások középpontjában a hímes tojás áll.
Írókázhatnak, tojást berzselhetnek a látogatók, és megcsodálhatják az aprólékos műgonddal készülő patkolt tojásokat.
Fotó: Szentendrei Skanzen
Megismerhetnek gyergyói, kárpátaljai, bolgár és hucul tojásdíszítési motívumokat, készíthetnek gyapjúbárányt vagy -csibét és húsvéti díszt is.
Lesz húsvéti titok túra, húsvéti játszókert, pecsétgyűjtő játék és szagosvíz bemutató.
Részt vehetnek az érdeklődők szakrális programokon is: vasárnap az Óbudavári katolikus templomban katolikus, hétfőn a Mándi református templomban református istentiszteletet tartanak, és templomtúra során járják be a Skanzen templomait.