A gyermekeknél, kamaszoknál egy-egy negatív esemény később félelmet, szorongást, vagy önbizalomhiányt is kiválthat. Ilyen lehet például, ha valamilyen ijesztő helyzetbe került a család az időjárás miatt, például vihar volt a tengeren, vagy a repülőút során történt valami.
Vagy éppen a gyermeknek nehéz volt alkalmazkodni a nagyszülő szigorúbb nevelési elveihez, esetleg a nyári táborban érték negatív élmények akár a társak részéről.
„A nyaralás során felmerülő nehézségek és események kezelése hasonló módon zajlik, mint a mindennapi helyzeteké” – kezdi Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ szakértője. „Azonban sokszor nehezebb elfogadni, ha valami kellemetlenül alakul, mivel a nyaralástól mindenki pozitív élményeket vár. Nem mindig tudjuk irányítani a történéseket, és néha előfordulhatnak rosszabb pillanatok, amelyekre nem számítottunk. Ilyenkor érdemes tudatosan gyakorolni a negatív érzelmek elfogadását, számba venni a pozitív élményeket és érzéseket, amiket a nyaralás során átéltünk és bízni abban, hogy később lehetőség lesz ezeket a kellemetlen emlékeket felülírni egy másik utazás során.”
„Fontos, hogy vegyük komolyan a gyermek érzéseit, legyünk elérhetőek számára, ha beszélni szeretne ezekről” – hívja fel a figyelmet rá a szakértő. – „Érdemes türelemmel lenni, hiszen bizonyos helyzetekben feszültebb lehet, nehezebben kezelheti érzelmeit a megszokottnál (pl. mindennapi utazások során). Segíthet, ha átbeszéljük vele a konkrét félelmeket, és együtt megoldásokat keresünk, felfedezzük mi az, amitől biztonságban érezné magát.”
Taníthatunk neki alap stresszkezelő technikákat, például légzésgyakorlatokat, izomfeszítő- lazító gyakorlatokat, olvashatunk neki vagy vele relaxáló, szorongásoldó meséket. Keressünk a mindennapok során örömet adó tevékenységet, hobbikat a gyermeknek, amellyel kikapcsolódhat, új élményeket gyűjthet.
„Ha a gyermek nehezen tud visszailleszkedni a közösségbe egy negatív tábori élmény miatt, érdemes valamilyen rendszeres csoportfoglalkozásra beíratni őt” – javasolja Budavári Eszter. – „Hiszen itt támogató környezetben építheti vissza a bizalmat társai iránt, pozitív visszajelzéseket kaphat tőlük, önbizalma fejlődhet. Ha a nagyszülő részéről érte őt negatív élmény, egy ideig hagyjuk őt regenerálódni, ne erőltessük a találkozást és próbáljuk megbeszélni a helyzetet a nagyszülővel. Később közös játék, kellemes időtöltés segítségével ismét közelebb kerülhetnek egymáshoz.”
Amennyiben pedig a kezdeti szorongás nem enyhül, sőt, akár fokozódik - például a gyermeknek, kamasznak rémálmai vannak, túlzottan heves érzelmekkel reagál, esetleg sokat sír vagy éppen indulatkitörései vannak, a szorongása már mindennapi tevékenységeiben is gátolja – mielőbb érdemes pszichológushoz fordulni.
Forrás: Mindwell