Szerda este nyilvánosságra hozták a 2024-es felsőoktatási felvételi ponthatárokat a felvi.hu weboldalon, ahogy a jelentkezők számáról is elérhetőek már az adatok.Jó hír, hogy idén folytatódott a javuló tendencia, többen felvételiztek a turisztikai szakokra első helyen, mint tavaly - még ha a rekordévek jelentkezésszámát egyelőre nem is sikerült elérni.
A Budapesti Gazdasági Egyetem volt a legnépszerűbb
Ami a jelentkezők számát illeti: a felvi.hu-n közzétett statisztika szerint összesen 2277-en jelentkeztek első helyen valamilyen turisztikához köthető képzésre, az összes jelentkezés száma pedig meghaladja a tízezret. A jelentkezések túlnyomó többsége, bő 95 százaléka a turizmus-vendéglátás szakokra érkezett be, emellett turizmus-menedzsment, felelős turizmusfejlesztés valamint fenntartható és körforgásos turizmus szakra jelentkezhettek a diákok ezen a területen. Az első helyes jelentkezések több mint 80 százaléka alapképzésre érkezett, bő 14 százaléka felsőoktatási szakképzésre, bő 4 százaléka pedig mesterképzésre.
17 felsőoktatási intézmény hirdetett meg turisztikai területen induló szakot, közülük messze a legtöbben a Budapesti Gazdasági Egyetem képzéseire adták be a jelentkezésüket. A jelentkezők számát illetően a második helyen a Debreceni Egyetem, a harmadikon pedig a Kodolányi János egyetem végzett.
Hova kellett a legtöbb pont a bejutáshoz?
Az alapképzésben az állami ösztöndíjas képzések közül a legmagasabb ponthatár a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar turizmus-vendéglátás szakán, nappali képzésen volt (413 pont), a legalacsonyabb a Tokaj-Hegyalja Egyetemen (204 pont). A legnépszerűbb szakon, a BGE turizmus-vendéglátás szakán 371 pont volt az állami ösztöndíjas ponthatár.
Az önköltséges alapképzések közül a legmagasabb ponthatár a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen alakult ki, a turizmus-vendéglátás szak levelező tagozatán 313 pont kellett a bejutáshoz.
Az alábbi táblázatokban a fejlécekre kattintva akár pontszám szerint is rendezhetőek az alapképzések ponthatárai, a keresőmezőben pedig kereshetünk az intézmények között. (Munkarend: Nappali, Levelező vagy Távoktatás. N.i. jelentése: nem indult)
A mesterképzések közül a legmagasabb állami ösztöndíjas ponthatár a Széchenyi István Egyetemen alakult ki, az önköltséges mesterképzések közül pedig a BGE levelező tagozatán volt a legmagasabb a pontszám:
A felsőoktatási szakképzések közül az állami ösztöndíjas lehetőségeknél a legtöbb pont ahhoz kellett, hogy valaki bejusson a BGE turizmus és vendéglátás szakára - egyaránt 322 pont kellett a turizmus és a vendéglátás szakra is.
Azok a felvételizők, akik a jelentkezéskor megadták a mobilszámukat, sms-t is kaptak az eredményről. Akiknek most nem sikerült bejutniuk a megjelölt felsőoktatási intézménybe, július 30. és augusztus 7. között a pótfelvételi eljárás keretében jelentkezhetnek máshová.
A táblázatokban nem szerepeltettük azokat a szakokat, amelyeken végül sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges képzést nem indítottak el az iskolák.