Kitörési pont lehet a turizmus a hárslevelű falujában

Feldebrő gazdaságának jövője az idegenforgalomban rejlik – vélekedik Gecse Mihály polgármester. A Heves megyei faluban megfér egymás mellett a négycsillagos hotel és a szálláshelyként üzemelő gazdasági major.

A Mátra szélén, ahol a Tarna folyó elválasztja egymástól hazánk legmagasabb hegyét a Bükktől, egy völgyben építették fel az elődök a falut. Az ezer éves múltra visszatekintő, páratlan szépségű barokk katolikus templom ma európai hírű látványosság, amely a legimpozánsabb épülete Feldebrőnek. Az egri borvidékhez tartozó település határában pedig az ugyancsak neves hárslevelű szőlő terem. Ennek a levéből készített különleges ízű és zamatú fehérbor méltán ismert a fogyasztók körében.

A néprajzkutató szemszögéből

A feldebrői templom ma is a XI.-XII. századi megjelenésében látható a község központjában. Győrffy István (1844-1939) professzor, az egykori kiváló néprajzkutató vizsgálatai alapján a templomról azt jegyezte fel, hogy a XI. század első harmadában létesült. Az építését valószínűleg Aba Sámuel király kezdte el, amely öthajós, centrális szerkezetű. Ez pedig – a szakértő szerint – a keleti kereszténységgel rokon építési mód. Az altemplom falfestményei, ikonográfiái viszont a nyugati kereszténység művészetéhez köthetők. Ebben a kettősségben rejlik az altemplom egyedi értéke.

Tájház, Harangozó-ház és négycsillagos hotel

A község temetője is nevezetes az ott található stációkról és a Golgotáról, amely a templommal együtt a Mária út mentén található. A Nagyboldogasszony-napi búcsúra ma is sok zarándok érkezik Feldebrőre. Az elmúlt években jelentős fejlesztéseket valósítottak meg a településen. Új köntöst kapott a Faluház, és felújították a könyvtárat is. A település főutcáját pedig virágos parkok díszítik, emellett egy, a múlt századból megmaradt tűzoltókocsit érdekességként állítottak ki. A templom körüli tér viszont rendezvénytérré vált, ahol szabadtéri színpadot emeltek.

A közelben találni a tornácos tájházat, ahol a régi feldebrői portákon használt tárgyakat, eszközöket mutatják be az érdeklődőknek. A tájház szomszédságában áll az egykori Harangozó-ház, amelyet felújítottak és ma családi portaként szolgál. A hosszan elnyúló főutca végén, az egykori Károlyi-kastélyban egy négycsillagos hotel működik. A mellette levő egykori gazdasági majort pedig egy dán család újította fel, ahol szállóvendégeket is fogadnak. A régi fák sokaságával teli park pedig közösségi helyként és a sportokat kedvelők pályájaként szolgálja a falu lakóit és a turistákat.



Csontmaradványok a Hangyás-dombon

Feldebrő szélén helyezkedik el az úgynevezett Hangyás-domb, amelynek területe egykor ősgyepként az állattenyésztést szolgálta. Itt néhány évvel ezelőtt olyan csontmaradványok kerültek elő, amelyek következtében ásatásokat kezdtek a régészek. Néhány mamutcsont-, illetve fegyvermaradványt, valamint használati tárgyat találtak, amelyek az ősember felfedezésével köthetők össze. Ezeket Budapesten, a Nemzeti Múzeumban állították ki. Az idei nyár elején újabb ásatásokat folytattak a szakemberek, és további leletekre is bukkantak, melyeket nemrég az érdeklődő közönségnek is bemutattak. Az ásatásokat várhatóan a következő időszakban tovább folytatják.

Fesztiválok és szálláshelyek

Fedebrőn mozgalmas napokat éltek meg az idén júniusban. Az önkormányzat a helyi turisztikai egyesülettel közösen két kiemelkedő eseményt is tartott. Ezeken több száz érdeklődő vett részt. Az egyik a lovasfesztivál volt, amelyet második alkalommal rendeztek: Főztek és ínyenc falatokkal várták a vendégeket, akik az ügyességi fogathajtó versenyben gyönyörködhettek. A másik jeles eseménykét a ribizlifesztivált tartották meg. Ennek ugyanis komoly hagyományai vannak a faluban. Bár a polgármester elmondása szerint ez a gyümölcs korábban nagyon hozzánőtt a falu lakóihoz, ma már viszont kevesebben foglalkoznak vele. A ribizli lekvár és a szörp jelentősége azonban máig megmaradt. Ezt a tényt erősítette meg az idei fesztivál is, ahol sokan vásároltak mindkét termékből.

A harmadik kiemelkedő eseményt – a már szintén hagyományos szüreti fesztivált – szeptemberen tartják. A program látványos, lovaskocsis felvonulással kezdődik majd, amikor a betakarított új szőlőtermést, elsősorban az ültetvényekről leszedett hárslevelűt közösen köszöntik. Emellett más programokkal, este pedig bállal is kedveskednek a résztvevőknek. A parádénak tavaly is sikere volt, miután nagyszámú érdeklődő érkezett Feldebrőre.

Gecse Mihály polgármester azt is elmondta, hogy a következő években – a lehetőségek alapján – tovább erősítik a turizmust a faluban. A ribizlifesztivál mellett 2020-ig egy másik növényi kultúrára vonatkozó fesztivált is terveznek. Jelenleg gondot okoz azonban, hogy kevés a szálláshely, ezért ezek számát szeretnék bővíteni a csendes és tiszta faluban.


MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport

MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport 

Februári trendriport a KSH adatai alapján.
MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora

MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora 

A szecesszió korszakának magyar plakátművészetét és tárgykultúráját bemutató tárlat péntektől látható a Magyar Nemzeti Galériában.
Tavaszi programok a Tisza-tónál

Tavaszi programok a Tisza-tónál 

A tavasz nemcsak a virágok édes illatát hozta el Tiszafüredre, hanem a jobbnál jobb programokat is.
Hamarosan startol a 40. Vivicittá

Hamarosan startol a 40. Vivicittá 

Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.
 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége

MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.