Látványforradalom Debrecenben

Izgalmas képi világgal nyitotta meg újra kapuit a Déri Múzeum tavaly decemberben. Az ötéves korszerűsítést követően 23 új állandó kiállítással, sokszínű rendezvényekkel, érdekes múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várják a látogatókat.

A gazdag gyűjteményt az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legjelentősebb selyemgyárosa, Déri Frigyes adományozta a városnak. Oktató, ismeretterjesztő múzeumot kívánt létrehozni, melyben az emberiség fejlődését akarta bemutatni a kőbaltától Munkácsy Ecce homo című festményéig. Gyűjteményét 1910-ben kezdte gyarapítani, tárgyait 1920-ban adományozta Debrecennek, az egyetemi városnak. Célja az volt, hogy a tárgyak segítségével a diákság közvetlen tapasztalatot szerezzen a távoli kultúrákról. 1926–28 között felépült a Déri Múzeum az egykori Pap-tava és a botanikus kert helyén, majd 1930-ban megnyitotta kapuit. A korszerű épület előtt csobogó áll, vizét felvezették az épület kupolájába, így oldották meg hűtését – ismertette Lakner Lajos, tudományos igazgatóhelyettes.

Akadálymentes épület

Megtudtuk, hogy a múlt évi felújítás előtt az 1970-es években renoválták utoljára a múzeumot. December óta azonban lift jár az emeletek között az akadálymentes épületben, korszerűsítették az elektromos és gépészeti rendszert, kicserélték a belső nyílászárókat, megújult a homlokzat és a Díszterem. A munkálatokat „A Déri Múzeum modernizálása a régió európai örökségének bemutatása céljából” nevű Észak-alföldi Operatív Program több mint 700 millió forintjából végezték el. – A kiállítások felújítását a „látványforradalom“, az az új szemlélet is megkövetelte, amely a látványt és képiséget helyezi előtérbe – mondta el Lakner Lajos. – A múzeumi gyűjtemény legfontosabb darabjait kívánjuk bemutatni, szakítva a korábbi tárlórendszerrel. A látogatók többek között megismerhetik a jelentős városi feltárások leleteit, a céhes ipar kialakulását, a debreceni emlékkertek történetét, a 19. századi életformát, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ereklyéit, a város első múzeumának kiállítási darabjait, vagy akár fegyvertörténeti tárgyakat, eszközöket is – foglalta össze a múzeum igazgatóhelyettese.

Veremház a honfoglalás korából

A várostörténeti kiállítás bemutatja a debreceni Nagyerdő élővilágát, majd egy ásatási terepen „találjuk” magunkat. – A törvényi előírások miatt a nagy beruházások előtti feltárásokon négy hektár földet mozgattunk meg – tudtuk meg Szabó László muzeológustól. A régészek kő- és csonteszközöket találtak a rézkorszakból, kerámia edénytöredékeket, kőeszközöket a késői bronzkorból, egy szarmata kori sírban pedig női ékszerekre bukkantak. A legjelentősebb lelet a honfoglalás kori veremház, tetővel. A következő teremben a száraz, homokos talajú Dobozi temetőben szinte épen maradt halotti öltözetek másolata tekinthető meg, több női ruhadarabon az eredeti fémzsinór díszítéssel. Odább az Arany Egyszarvú Patika 1772-ből származó berendezését látjuk, köztük országosan jegyzett patikatörténeti tárgyakkal.

Gubacsapó, mézeskalácsos

Megszemléljük a gubacsapó – azaz a birkagyapjúból szőtt posztóból kabátot készítő kézműves – műhelyét is. Többek között megnézzük az egykori híres debreceni mézeskalácsos, Kerékgyártó Sándor műhelyét. Van itt debreceni mézeskalács tányér, mézesbáb, huszár, papucs, bölcső, kard, és a vásárokból ismert erőteljes színű, díszített figurák, az úgynevezett ejzolt mézesek. Ütőfás mézesek is sorakoznak a vitrinben. A tésztának fából faragtak negatív formát, akár a Nagytemplom képét, majd a nyers tésztát belenyomták – mesélte P. Szászfalvi Márta etnográfus, muzeológus.

Nemzetőr felszerelés, Kossuth gyertyatartója

Az 1848–49-es emlékeket bemutató teremben látunk nemzetőr fegyvereket, katonai felszerelést: dobot, lovassági zászlót, zászlótartó vállszíjat, ágyúgolyókat, három aradi vértanú ereklyéjét. Vitrinben állnak „a magyarok Mózesének”, Kossuth Lajosnak Debrecenben használt gyertyatartói. Thaly Kálmán, Debrecen országgyűlési képviselőjének termében a történész, író személyes tárgyai is láthatók. Helyet kaptak a Déri Múzeum elődje, a városi múzeum, kiállításának tárgyai is. Népművészeti szobabelsők, festett bútorok, pásztorkészségek látványában is gyönyörködünk vezetőnkkel, Korompai Balázs történész – muzeológussal.

Zrínyi kirohanása, fegyverek

A képtárban Déri Frigyes festménygyűjteményének különleges darabjait tekintjük meg, köztük Barabás Miklós, Székely Bertalan, Madarász Viktor vagy Borsos József képei, barokk és rokokó tájképeket, csendéleteket, portrékat – sorolja az alkotókat Fodor Éva muzeológus.

A Szamuráj udvarházban az Edo-korból származó használati tárgyak, és iparművészeti igénnyel készült fegyvereket látunk. A Fegyvertörténeti tárlat felsorakoztatja a török hódoltság korabeli magyar, német, albán, török fegyvereket, páncélzatot, díszkardokat. A 16–18. századi szablyagyűjteménynek is vannak ritkaságai, mint a Szűz Mária képével díszített penge, melybe imádságot véstek – emeli ki Kovács József muzeológus.

Zarándokhely, templom

Minden múzeumnak megvannak a maga kultikus terei, szakrális tárgyai, a Déri Múzeumban sokan a Munkácsy-festményekre tekintenek így. Általuk egyfajta zarándokhellyé vált a múzeum. Akad olyan látogató, aki szentképként tiszteli a Krisztus Pilátus előtt és az Ecce Homo című festményeket, és imádkozik előttük, másokban a nemzeti érzület elevenedik meg – mondja Lakner Lajos, majd hozzáteszi: „Nem vagyunk csalódottak, ha a vendégek egy része csak a festmények miatt jön a múzeumba. Itt szembesülnek azzal – s a visszajelzések szerint meghatározó élményt jelent látogatóinknak –, hogy milyen hatalmas és gazdag Déri Frigyes gyűjteménye, és a helytörténeti kiállításunk.”

Kortárs művészet, irodalom, képzőművészet

A Déri Múzeum tagintézménye a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum a debreceni születésű Medgyessy Ferenc szobrászművész hagyatékát mutatja be. Az Emlékmúzeummal egy épületben található Debreceni Irodalom Háza a város jelentős irodalmi múltját őrzi. A MODEM, azaz a Modern és Kortárs Művészeti Központ tagintézményben április 17-ig az Újratervezés – Válogatás az Antal–Lusztig-gyűjteményből című kiállítás látható.


 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.
Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön

Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön 

Matyó Húsvét Mezőkövesden április 20-21-én.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.