A tulajdonos, Dobozi Gábor tengerészként fogadja és kalauzolja a vendégeket. Az immár negyedszázada ebben a kis faluban élő, egykor első osztályú tengerész gépüzemvezetőként szolgált. Ma már vállalkozó, aki a saját házában valósította meg régen dédelgetett vágyát, amikor múzeumot nyitott. Már ifjú korától erőteljesen vonzódott a tengerész szakma iránt, ezért több mint 36 évig járta a tengereket, az óceánokat, miközben több kontinensen is megfordult. Olyan hajókon dolgozott, melyekkel gabonát, kávét, kakaót, különböző fűszereket, gépeket és gyári berendezéseket szállítottak. Időközben sok tapasztalatot szerzett, és folyamatosan gyűjtögette a távoli népek, kultúrák emlékeit is.
Hajóroncs és horgony az udvaron
Idén május 30-án – a Titanic vízre bocsátásának 103. évfordulóján – tárta ki kapuit a közönség előtt az új turisztikai látványosság Makláron, amely nem csupán múzeum, hanem élménytár is egyben. A gyűjtemény több ezer tárgyat, eszközt tartalmaz, melyet, mint mondta: önzetlen emberek továbbiakkal egészítettek ki. A tulajdonos a házának közelében lévő területet is folyamatosan bővítette – itt díszparkot létesített, amely ma már az érkező turisták pihenését is szolgálja. Az udvaron látni egy hajóroncsot, valamint egy hajóhorgonyt is. Ezeket szakmabeliektől kapta ajándékba. Csónakot is találni itt, ez ma már a gyerekek egyik kedvence. A ház kerítésének belső, udvari falán pedig Dancs Ildikó festőművész alkotta egzotikus, tengeri tájakban gyönyörködhetnek a látogatók.
A múzeum megnyitása előtt – még 2013 őszén – Dobozi Gábor házának udvarán avatták fel Deák Zoltán somogyudvarhelyi művész Tengerész című szobrát. Ezzel állítottak emléket a tengerészeknek. Ebből az alkalomból érmet is kibocsájtottak, melynek egyik oldalán az említett szobor, a másikon pedig a nagy hajós, Magellán portréja látható. A felfedező ugyanis 494 évvel ezelőtt indult el Földkörüli útjára.
Angol mintára rendezte be
Nyolc hónappal az ünnepi eseményt követően – ez év május végén – nyitották meg a múzeumot. Ennyi időt vett ugyanis igénybe az átalakítás, a festés, a mázolás, amelyet a tulajdonos saját maga végzett el. Dobozi Gábor a házának alagsorában, angol mintára rendezte be gyűjteményét, amelyből – többek között – a hajózás eszközei láthatók, és a tengerjárók élete is megelevenedik. Érdekessége, hogy bemutatja az utolsó magyar tengerjáró hajó, a Vörösmarty levont lobogóját, de megtekinthetők további folyami járművek utolsó zászlói is. Ugyanakkor kiállította a Földön valaha élt legnagyobb testű madár – az elefántmadár – tojását, amely Madagaszkárról való. Láthatók korallok a világ tengereiből, továbbá hajózási relikviák és egzotikus tájak népi kultúráinak különleges darabjai is. Így például maszkok Dél-Afrikából és Guatemalából, továbbá kínai porcelánok, különleges faragott láda a hatalmas ázsiai országból, illetve szobrok is. Vitorlás maketteket, különböző kagylókat, régi hajózási térképeket és fegyvereket is mutat a tárlat vezetője.
Maklár szellemi centruma lehet
Dobozi Gábor a Turizmus Online-nak azt is elmondta, hogy a nyitás óta háromszáz vendég fordult meg a múzeumban. Szívesen az érdeklődők elé tárja a tengerészzsák készítésének technikáját is, miután az ehhez a szükséges anyagokkal és eszközökkel rendelkezik. Sőt még az idén szeretné tovább bővíteni a múzeumot. Az udvari részen – ahol jelenleg a hajóroncsot látni – könnyűszerkezetes, télen fűthető galériát létesít. Azt tervezi, hogy ennek a nagyobb részében a még dobozokban és ládákban heverő gyűjtött tárgyakat állítja ki. Emellett képzőművészeknek és kézműveseknek is igyekszik segítséget nyújtani azzal, hogy kiállíthassák és bemutathassák műveiket a látogatók előtt. A múzeumot ezzel is igyekszik Maklár szellemi centrumává fejleszteni, amely az esztendő minden évszakában várja az érdeklődőket.
A múzeumról bővebb információt ide kattintva olvashat.